ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آمازون
مالی و سرمایه گذاری

معامله 1.7 میلیارد دلاری آمازون برای خرید شرکت iRobot لغو شد

به‌دنبال فسخ این قرارداد، شرکت iRobot حدود 30 درصد از کارکنان خود را اخراج می‌کند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

حدود یک سال از زمان اعلام خبر معامله 1.7 میلیارد دلاری آمازون برای خرید شرکت iRobot می‌گذرد و حالا به‌دلیل ممانعت‌های اتحادیه اروپا هر دو شرکت این قرارداد را فسخ کرده‌اند. iRobot همچنین اعلام کرده است که حدود 30 درصد، یعنی 350 نفر از کارمندان خود را اخراج می‌کند. «کالین آنگل»، رئیس و مدیرعامل iRobot نیز که این شرکت را در سال 1990 تأسیس کرد، از هر دو سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

براساس گزارش CNBC، آمازون و iRobot متقابلاً توافق کردند که این معامله را لغو کنند؛ آن‌ها گفتند که هیچ راهی برای جلب رضایت اتحادیه اروپا وجود ندارد. پس از این فسخ قرارداد، سهام iRobot نیز به‌شدت کاهش یافت. سازنده جاروبرقی‌های رباتیک Roomba همچنین اعلام کرد که 31 درصد از کارمندان خود را که حدود 350 نفر است، اخراج کرده و رئیس و مدیرعامل آن نیز بلافاصله از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. معاون اجرایی فعلی و مدیر ارشد حقوقی iRobot به‌عنوان مدیرعامل موقت این شرکت خواهد شد.

معامله ناکام آمازون و iRobot

به‌دنبال فسخ این قرارداد آمازون باید 94 میلیون دلار به iRobot غرامت پرداخت کند؛ که احتمالاً شرکت iRobot از این مبلغ برای بازپرداخت وام 200 میلیون دلاری خود استفاده کند. iRobot همچنین نتایج اولیه گزارش مالی سه‌ماهه چهارم سال 2023 خود را منتشر کرد و گفت احتمالاً بین 265 تا 285 میلیون دلار در این مدت زیان کرده است.

معامله 1.7 میلیارد دلاری آمازون و iRobot با رگولاتورهای اتحادیه اروپا با مشکلاتی مواجه شد. چند ماه پیش، کمیسیون اروپا گفت که معتقد است این قرارداد پتانسیل محدودکردن رقابت در بازار جاروبرقی رباتیک را دارد. بسیاری از رقبای iRobot دستگاه‌های خود را در فروشگاه آنلاین آمازون می‌فروشند و رگولاتورها احتمال می‌دادند که آمازون بتواند جاروبرقی‌های رباتیک رقیب را از فهرست حذف یا کاهش دهد.

آمازون تا 10 ژانویه (20 دی‌ماه) فرصت داشت تا کمیسیون اروپا را متقاعد کند که با این معامله موافقت کند، اما آمازون هیچ‌گونه اقدامی نکرد. آمازون و iRobot برای اولین‌بار این معامله را در اوت 2022 (مردادماه 1401) اعلام کردند و در ژوئن 2023 (خردادماه 1402) نیز از رگولاتورهای بریتانیا مجوز پیشبرد قرارداد خود را دریافت نمودند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی