ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اپل اپیک
مالی و سرمایه گذاری

اپل به‌دلیل مسدودکردن حساب سازنده فورتنایت زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا رفت

اپل ممکن است به‌دلیل مسدودکردن حساب اپیک گیمز با جریمه بزرگی روبه‌رو شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

اتحادیه اروپا با استناد به سه قانون جداگانه که ممکن است نقض شده باشند، اعلام کرد که در حال بررسی تصمیم اپل برای بستن حساب توسعه‌دهنده اپیک گیمز است. روز گذشته شرکت سازنده بازی Fortnite اعلام کرده بود که اپل حساب کاربری آن را مسدود کرده است تا فورتنایت و استور اپیک گیمز دیرتر در دسترس کاربران آیفون قرار بگیرند.

اپیک قصد داشت تا گیم استور iOS خود را در اتحادیه اروپا راه‌اندازی کند و همچنین بازی محبوب فورتنایت را یک بار دیگر در پلتفرم‌های اپل منتشر کند. با این حال، حساب اپیک که اخیراً از تصمیم اتحادیه اروپا برای جریمه 2 میلیارد دلاری اپل استقبال کرده بود، مسدود شده است. در ادامه این موضوع، اکنون سخنگوی کمیسیون اروپا به TechCrunch اعلام کرده که «توضیحات بیشتری در این مورد از اپل درخواست کرده است».

سخنگوی اتحادیه اروپا همچنین گفت که در حال ارزیابی این موضوع است که آیا اقدامات اپل باعث ایجاد شک‌و‌تردید در انطباق با دو قانون دیگر (قانون خدمات دیجیتال (DSA) و قانون P2B) می‌شود یا خیر.

علاوه بر این، ظاهراً ایمیل‌هایی توسط اپیک گیمز منتشرشده که در آن‌ها اپل با اشاره به نقض قراردادهای قبلی‌اش، این شرکت را «غیرقابل اعتماد» خوانده است.

جدال جدید اپل و اپیک

شرکت سازنده فورتنایت ادعا کرده که اپل حساب توسعه‌دهنده آن را برای جبران انتقادش نسبت به تغییرات غول سازنده آیفون مسدود کرده است. با انتشار این بیانیه، اپل نیز بیانیه تهاجمی را منتشر کرد و در آن با استناد به حکم دادگاه ایالات متحده به اتهامات اپیک پاسخ داد. در بیانیه تند اپل آمده است:

«نقض فاحش تعهدات قراردادی اپیک در قابل اپل، دادگاه‌ها را به این نتیجه رسانده است که اپل این حق را دارد که هر یک یا تمام شرکت‌های تابعه، شرکت‌های وابسته یا سایر نهادهای تحت کنترل Epic Games را در هر زمان مسدود کند. با توجه به گذشته و رفتار مداوم اپیک، اپل تصمیم گرفته که اکنون از این حق استفاده کند.»

قوانین DMA اتحادیه اروپا اپل را به‌عنوان دارنده یکی از «پلتفرم‌های اصلی» ملزم می‌کند که اجازه نصب و استفاده از استورهای برنامه شخص ثالث را برای کاربران خود فراهم کند. عدم رعایت این قوانین می‌تواند جریمه‌های بسیار سنگینی مانند 10 درصد از گردش مالی سالانه جهانی شرکت را برای اپل به همراه داشته باشد.

نکته قابل‌توجه دیگر اینکه گزارش‌های مربوط به درخواست اتحادیه اروپا از اپل برای ارائه توضیحات بیشتر، درست در 7 مارس 2024 و اولین روزی که قانون DMA اجرا می‌شود، منتشر شده است. بنابراین اتحادیه اروپا اکنون این اختیار را دارد که اپل را به دلیل عدم رعایت قوانین جریمه کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی