ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مارک زاکربرگ
مالی و سرمایه گذاری

مارک زاکربرگ دلایل تعدیل نیرو در شرکت‌های فناوری را توضیح داد

با افزایش میزان اخراج‌ها در شرکت‌های بزرگ فناوری طی چند سال اخیر، مارک زاکربرگ برخی از دلایل این امر را بیان کرد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

در چند وقت اخیر شرکت‌های بزرگ فناوری مثل گوگل، آمازون و متا بسیاری از کارکنان خود را اخراج کردند. حالا «مارک زاکربرگ»، مدیرعامل متا، برخی از دلایل این اخراج‌ها را شرح داده است.

مارک زاکربرگ در پادکست Morning Brew Daily درباره اخراج‌های اخیر شرکت‌های فناوری صحبت کرده. به گفته او، موج اول اخراج‌ها بیشتر برای تعدیل شمار زیادی از کارکنانی بود که طی دوران کرونا استخدام شدند. علت مهم دیگری که او برمی‌شمرد این است که شرکت‌های فناوری معتقدند با کاهش تعداد کارکنان و «لاغرتر» کردن شرکت‌ها، می‌توان به کارایی بیشتری رسید.

دلایل تعدیل نیرو در شرکت‌های فناوری

موج اول اخراج‌ها به دوران کرونا مربوط می‌شود. در طول همه‌گیری، فروش تجارت الکترونیک بسیار رشد کرد که به موازات آن، تبلیغات آنلاین نیز شاهد افزایش چشمگیری بود. اما پس از کرونا و با بازگشت مردم به اماکن عمومی، میزان فروش آنلاین نیز کاهش یافت و البته نرخ‌ تبلیغات هم کمتر شد و بسیاری از شرکت‌ها (ازجمله متا) که در دوران اوج تبلیغات و فروش آنلاین کارکنان زیادی را استخدام کرده‌ بودند، مجبور شدند نیروهای خود را اخراج کنند.

همچنین زاکربرگ تأثیرات دوران پسا-کرونا در موج اول اخراج‌ها را بیشتر از رونق‌گرفتن هوش مصنوعی می‌داند. پس از اخراج‌های موج اول، به اعتقاد زاکربرگ، حالا شرکت‌ها به دلایل دیگری دست به تعدیل نیرو می‌زنند. شرکت‌های بزرگ فهمیده‌اند که کاهش کارکنان می‌تواند مزایایی داشته باشد. زاکربرگ می‌گوید که متا با افراد بااستعداد بسیاری در این دوره خداحافظی کرده، اما این امر به رشد شرکت منجر شده است.

زاکربرگ پس از سال دشوار 2022، سال 2023 را «سال بهره‌وری متا» نامید و موفق شد سهام این شرکت را به بالاترین سطح خود برساند. او در این سال کاهش هزینه‌های سنگین را در رأس دستور کار خود قرار داد و این شرکت بیش از 20 هزار نفر را اخراج کرد. متا برای کارآمدترکردن کسب‌وکار خود، اخراج‌هایی در سطح مدیران شرکت نیز انجام داده است. برای مثال، اینستاگرام درحال حذف بسیاری از مدیران فنی خود است. به‌نظر می‌رسد که متا این رویه را در دیگر زیرمجموعه‌های خود نیز انجام دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی