ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

متا
مالی و سرمایه گذاری

متا و تیک تاک از پرداخت هزینه‌های نظارتی قوانین جدید اتحادیه اروپا شکایت کردند

به‌عنوان بخشی از قانون خدمات دیجیتال (DSA)، شرکت‌ها باید یک هزینه نظارتی مشترک 45.2 میلیون یورویی را پرداخت کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ | ۰۸:۳۰

متا به‌همراه شرکت چینی ByteDance، مالک تیک تاک، ظاهراً تمایلی به پرداخت هزینه مربوط به قوانین جدید اتحادیه اروپا ندارند. براساس گزارش‌های منتشرشده، این شرکت‌ها هزینه نظارتی تعیین‌شده توسط ناظران اتحادیه اروپا را به چالش کشیده‌اند که پلتفرم‌های اصلی باید به‌عنوان بخشی از قانون خدمات دیجیتال (DSA) آن را پرداخت کنند.

براساس تصمیمات گرفته‌شده، تمام شرکت‌هایی که به‌عنوان «دروازه‌دار» تعیین‌ شده‌اند، باید با یکدیگر 45.2 میلیون یورو (48.7 میلیون دلار) که قانون‌گذاران اتحادیه اروپا مدعی شده‌اند برای نظارت صحیح بر 20 پلتفرم آنلاین بسیار بزرگ و دو موتور جستجوی آنلاین ضروری است، پرداخت کنند.

شکایت متا و تیک تاک از نحوه تعیین این هزینه

براساس گزارش‌های موجود، میزان پرداخت هر شرکت براساس تعداد کاربران آن تعیین می‌شود و سهم متا ظاهراً حدود 11 میلیون یورو (11.9 میلیون دلار) است. ByteDance سهم خود را به‌طور عمومی اعلام نکرده است.

متا از نحوه انتخاب کارمزد هر شرکت توسط رگولاتوری اتحادیه اروپا انتقاد کرده است. سخنگوی این شرکت در بیانیه آن می‌گوید:

«درحال‌حاضر، شرکت‌هایی که زیان گزارش می‌کنند، نیازی به پرداخت این هزینه ندارند، حتی اگر کاربران زیادی داشته باشند یا فشار نظارت آن‌ها زیاد باشد، به این معنی که برخی از شرکت‌ها هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و دیگران مجبور هستند تا مبلغ نامتناسبی از کل را بپردازند.»

عدم پرداخت این هزینه که به‌عنوان بخشی از قوانین جدید اتحادیه اروپا به شرکت‌ها اعلام شده است، می‌تواند منجر به حداکثر جریمه شش درصد از درآمد جهانی یک شرکت شود.

DSA در سال 2023 اجرایی شد و پلتفرم شرکت‌هایی ازجمله متا، ByteDance، گوگل و ایکس باید از آن پیروی کنند. علاوه بر این هزینه‌ها، پلتفرم‌های بزرگ برای مطابقت با DSA باید از مقررات خاصی مانند استفاده از شیوه‌های شفاف برای تبلیغات و تعدیل محتوا، به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها با کمیسیون اروپا و همکاری سالانه با یک ممیزی مستقل پیروی کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی