ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بلواسکای
استراتژی رشد

«جک دورسی» از دلایلش برای کناره‌گیری از بلواسکای می‌گوید: تکرار همان اشتباهات توییتر

دورسی هرگز نمی‌خواست Bluesky به یک شرکت مستقل با هیئت مدیره تبدیل شود و با سیستم تعدیل محتوا آن نیز مخالف بوده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۱:۰۰

«جک دورسی»، هم‌بنیان‌گذار توییتر، هفته گذشته از هیئت‌مدیره بلواسکای جدا شد. حالا او به جزئیات جدیدی در مورد دلیلش برای ترک هیئت‌مدیره این شرکت و حذف حساب کاربری خود در سرویسی که به راه‌اندازی آن کمک کرده بود، اشاره کرده است.

دورسی در مصاحبه جدیدی ادعا کرد که بلواسکای «به‌معنای واقعی کلمه در حال تکرار تمام اشتباهاتی است که در توییتر مرتکب شده بود.» شکایات دورسی از بلواسکای در گفتگو طولانی و پیچیده خود به دو موضوع اصلی خلاصه می‌شود:

اول اینکه او هرگز نمی‌خواست Bluesky به یک شرکت مستقل با هیئت مدیره تبدیل شود. در عوض، برنامه او این بود که توییتر به‌عنوان اولین مشتری بلواسکای، از پروتکل منبع باز آن استفاده کند. سپس او از این واقعیت شکایت کرده است که بلواسکای دارای نوعی سیستم تعدیل محتواست و کاربران را به دلیل مواردی مانند استفاده از توهین‌های نژادی در نام کاربری خود مسدود می‌کند.

دورسی همچنین تأیید کرد که از Nostr، یکی دیگر از سرویس‌های غیرمتمرکز شبیه به توییتر حمایت مالی می‌کند. او در این رابطه گفت:

«می‌دانم که هنوز خیلی زود است و استفاده از Nostr عجیب‌و‌غریب به نظر می‌رسد، اما اگر واقعاً به مقاومت در برابر سانسور و آزادی بیان اعتقاد دارید، باید از فناوری‌هایی استفاده کنید که این امکان را به‌طور واقعی فراهم می‌کنند و از حقوق خود دفاع کنید.»

پاسخ بلواسکای به نظرات دورسی

«پل فریز»، مهندس پروتکل بلواسکای در پاسخ به نظرات دورسی، با انتشار یک پست طولانی نوشت که توییتر قرار بود «اولین مشتری» پروتکل آن باشد، اما «ایلان ماسک پس از تصاحب شرکت، ایده ایده را از بین برد.» او در پست خود نوشت:

«کل این شرکت [توییتر] با خرید طولانی مدت منجمد شده بود و زمانی که ایلان مدیریت آن را به دست گرفت، توافق به سرعت پایان یافت. هرگز قرار نبود این اتفاق بیفتد.»

در حالی که دورسی در مصاحبه خود مراقب بود تا مستقیماً از ماسک انتقاد نکند، نظراتش نسبت به زمانی که گفته بود ماسک کسی است که با تصاحب توییتر «نور آگاهی» را گسترش می‌دهد، تفاوت دارد. دورسی اشاره کرد که در حالی که او در گذشته با درخواست‌های دولتی برای حذف حساب‌ها مبارزه می‌کرد، ماسک «مسیر دیگری» را پیش گرفته و عموماً از آن پیروی می‌کند. دورسی می‌گوید: «ایلان به شیوه خود مبارزه می‌کند و من قدردان آن هستم، اما او مطمئناً ممکن است به خطر بیفتد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • peyman17
    peyman17 | 2 هفته قبل

    ایلان ماسک هم با دولت هایی مثل برزیل و استرالیا سرشاخ شده بخاطر درخواستشون برای بستن اکانت ها

مطالب پیشنهادی