ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نیویورک تایمز OpenAI
استراتژی رشد

مایکروسافت ادعاهای نیویورک تایمز علیه OpenAI را به نبرد هالیوود با VCR تشبیه کرد

نیویورک تایمز درحال انجام یک جدال حقوقی با مایکروسافت و OpenAI به‌دلیل استفاده غیرقانونی از مطالبش برای آموزش هوش مصنوعی است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

نیویورک تایمز چند ماه قبل از OpenAI و مایکروسافت به دلیل استفاده غیرقانونی از مطالبش برای آموزش و ساخت مدل‌های هوش مصنوعی شکایت کرد. حالا مایکروسافت با تشبیه این اتهام به نبردی که استودیوهای هالیوودی در گذشته با دستگاه‌های VCR داشتند، نیویورک تایمز را به ارائه ادعاهای «غیرقابل اثبات» در شکایت خود متهم کرده است.

وکلای مایکروسافت استدلال کرده‌اند که مدل‌های زبان بزرگ OpenAI در واقع جدیدترین نوع از سلسله فناوری‌هایی هستند که با وجود داشتن پتانسیل سوءاستفاده از محتواهای تحت قانون کپی رایت، همچنان قانونی و مجاز در نظر گرفته می‌شوند. مایکروسافت در ابتدای شکایت خود، ادعای نیویورک تایمز را با مقاومت هالیوود در برابر VCR مقایسه کرده است. دستگاهی که در دهه 1970 به بازار آمد و به کاربران اجازه می‌داد برنامه‌های تلویزیونی را ضبط کنند.

وکلای مایکروسافت در بخشی از این پرونده می‌گویند:

«با وجود ادعاهای تایمز، قانون کپی رایت بیشتر از آن‌چه که برای VCR (یا دستگاه پخش پیانو، دستگاه کپی، رایانه شخصی، اینترنت یا موتور جستجو) مانع محسوب می‌شد، برای مدل‌های بزرگ زبان مانع نخواهد بود.»

در بخش دیگری از این پرونده، وکلای مایکروسافت استدلال کرده‌اند که «محتوای مورد استفاده برای آموزش مدل‌های زبان بزرگ جایگزین بازار این آثار نمی‌شود، بلکه زبان این مدل‌ها را آموزش می‌دهد.»

پاسخ نیویورک تایمز به مایکروسافت و OpenAI

در مقابل ادعاهای مایکروسافت، «ایان کراسبی»، مشاور اصلی نیویورک تایمز نیز در بیانیه‌ای به The Verge گفت که مایکروسافت در بیانیه خود استفاده از مطالب این نشریه را در همکاری با OpenAI رد نکرده است. کراسبی می‌گوید:

«[مایکروسافت] به‌طرز عجیبی LLMها را با VCR مقایسه می‌کند، اما سازندگان VCR هرگز استدلال نکرده بودند که برای ساخت محصولات خود باید درگیر نقض گسترده حق نشر شوند.»

مایکروسافت بزرگترین سرمایه‌گذار OpenAI است و حدود 13 میلیارد دلار در زمینه هوش مصنوعی به این استارتاپ کمک کرده است. شکایت‌هایی مانند پرونده تایمز علیه OpenAI و مایکروسافت، این پتانسیل را دارند که نحوه ادامه رشد هوش مصنوعی به‌عنوان یک صنعت را بازنویسی کنند. اخیراً سه نشریه دیگر نیز با اتهامات مشابهی از OpenAI شکایت کرده بودند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی