ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

داروی درمان ملانوما
سلامت

اولین داروی سلول‌درمانی سرطان پوست ملانوما توسط FDA آمریکا تأیید شد

این دارو Amtagvi نام دارد و بر پایه سلول‌های سیستم ایمنی بیمار عمل می‌کند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نوع جدیدی از درمان سرطان را برای مقابله با انواع تهاجمی سرطان پوست ملانوما تأیید کرد. این دارو Amtagvi نام دارد و بر پایه سلول‌های سیستم ایمنی بیمار عمل می‌کند. این داروی جدید برای بیمارانی درنظر گرفته شده است که ملانومای آن‌ها با جراحی قابل برداشتن نیست یا به سایر نقاط بدن گسترش یافته است.

شرکت آمریکایی Iovance Biotherapeutics توانست تأییدیه داروی Amtagvi را برای درمان سرطان ملانوما دریافت کند. این دارو نوعی درمان TIL یا لنفوسیت‌های نفوذی به تومور است و باعث افزایش تعداد سلول‌های ایمنی در داخل تومورها می‌شود.

این اولین‌بار است که FDA یک روش سلول‌درمانی را برای درمان تومورهای سخت تأیید می‌کند. براساس نتایج کارآزمایی بالینی فاز 2 بود که این دارو تأییدیه دریافت کرد. این شرکت درحال انجام یک آزمایش فاز 3 با مقیاس بزرگ‌تر برای تأیید مزایای این دارو است. درحال‌حاضر قیمت این نوع درمان 515 هزار دلار (بدون احتساب بیمه) برای هر بیمار است.

داروی Amtagvi و درمان سرطان ملانوما

به گفته انجمن سرطان آمریکا، ملانوما زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های پوستی که رنگدانه تولید می‌کنند، شروع به رشد غیرقابل کنترل کنند. یکی از عواملی که باعث این سرطان می‌شود، قرارگرفتن در معرض نور فرابنفش خورشید است. درمان این تومور با تشخیص زودهنگام آسان است. اما اگر به‌موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، ملانوما می‌تواند به‌سرعت به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند.

داروی Amtagvi برای مبارزه با اشکال پیشرفته ملانوما و با استخراج و تکثیر سلول‌های T در تومور بیمار طراحی شده است. سلول‌های T بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. درحالی‌که آن‌ها معمولاً می‌توانند به مبارزه با سرطان کمک کنند، اما در تومورها ناکارآمد می‌شوند.

اگرچه به Amtagvi چراغ سبز داده شد، اما شرکت Iovance Biotherapeutics گفته که درحال انجام یک آزمایش اضافی برای تأیید اثربخشی این درمان است.

ملانوما تنها یک درصد از کل موارد سرطان پوست را تشکیل می‌دهد، اما طبق گفته FDA، نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این سرطان بالاست. انجمن سرطان آمریکا تخمین می‌زند که در سال 2024، حدود 100 هزار مورد جدید ملانوما تشخیص داده می‌شود که حدود 8000 نفر آن‌ها بر اثر این سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی