ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جنگل باستانی
میان رشته ای

دانشمندان یک جنگل گمشده 23 میلیون ساله را در پاناما کشف کردند

فسیل‌های کشف‌شده در این منطقه نشان می‌دهد که پاناما زمانی مرکز جنگل‌های حرایی بوده که 23 میلیون سال پیش زیر گدازه‌های آتشفشان دفن شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۲ دی ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

دانشمندان در مطالعه جدیدی اعلام کرده‌اند که یک جنگل حرای باستانی با درختانی که ارتفاع آن‌ها به حدود 40 متر رسیده و 23 میلیون سال پیش در پانامای کنونی توسط جریان آتشفشانی دفن‌شده است، کشف کرده‌اند.

آثار این جنگل اولین‌بار سال 2018 توسط محققان در جزیره بارو کلرادو (BCI) در مرکز کانال پاناما کشف شده بود. این جزیره در دریاچه مصنوعی Gatun Lake قرار دارد که هر سال هزاران کشتی هنگام عبور از کانال پاناما از آن عبور می‌کنند. BCI زمانی یک تپه بود و سال 1913، پس از ساخت رودخانه Chagres، تا حدودی به زیر آب رفت. امروزه جنگل‌های استوایی BCI محققان حوزه باستان‌شناسی را به خود جلب کرده است.

«کارلوس جارامیلو»، یکی از نویسندگان این مطالعه و زمین‌شناس مؤسسه تحقیقات گرمسیری Smithsonian در پاناما، به Live Science می‌گوید:

«با توجه به اینکه دانشمندان متعددی در قرن گذشته جزیره را مورد بررسی قرار داده‌اند، هرگز تصور نمی‌کردیم که در BCI چوب‌های فسیلی وجود داشته باشد؛ درواقع هیچ‌کس آن‌ها را گزارش نکرده بود.»

جارامیلو توضیح می‌دهد که این فسیل شبیه کُنده‌های پوسیده به‌نظر می‌رسد و به همین دلیل تشخیص تفاوت آن‌ها با دیگر درختان درحال‌پوسیدن کمی دشوار است.

بااین‌حال، ظاهراً فسیل‌های این جنگل حرا به‌طور باورنکردنی کاملاً از بین نرفته‌اند، زیرا یک فوران آتشفشانی حدود 23 میلیون سال پیش، در اوایل دوره «میوسن» (23 میلیون تا 5.3 میلیون سال پیش) درختان آن را مدفون کرده و به همین صورت، روند تجزیه آن کاهش پیدا کرده است.

تفاوت جنگل باستانی با جنگل‌های امروزی

دانشمندان با تجزیه‌و‌تحلیل 121 نمونه فسیل چوب کشف‌شده در BCI، متوجه شده‌‌اند که 50 مورد آن‌ها به‌گونه‌ای ناشناخته با نام Sonneratioxylon barrocoloradoensis تعلق دارند. همچنین گونه‌های کشف‌شده شبیه درختان حرایی هستند که در منطقه اقیانوسیه در جنوب شرقی آسیا مشاهده می‌شود که شامل کشورهای استرالیا، نیوزلند و برخی جزایر اطراف آن‌ها می‌شود. در بخشی از آفریقای امروزی نیز این گونه مشاهده شده است.

بااین‌حال، درختان جنگل باستان بسیار بلندتر از جنگل‌های امروزی هستند. درحالی‌که امروز بلندترین درختان در جنگل‌های حرا تا حدود 13 متر رشد می‌کنند، ارتفاع گونه مذکور به حدود 25 متر می‌رسد و می‌تواند تا 40 متر نیز رشد کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی