ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سلاح مینی لیزری به نام فانتوم
میان رشته ای

نورثروپ گرومن یک سلاح لیزری کوچک 90 کیلوگرمی را به ارتش آمریکا تحویل داد

نورثروپ گرومن سلاح لیزری مینیاتوری جدید «فانتوم» را به دولت ایالات‌متحده تحویل داده که وزن آن تنها 90 کیلوگرم است.

میترا نیرومند
نوشته شده توسط میترا نیرومند | ۷ شهریور ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

شرکت «نورثروپ گرومن» (Northrop Grumman) یک سلاح لیزری مینیاتوری با انرژی بالا به نام «فانتوم» را به دولت ایالات‌متحده آمریکا تحویل داده است. این لیزر که نمونه‌ای برای سلاح‌های لیزری آینده محسوب می‌شود،‌ نه‌تنها قدرت زیادی دارد، بلکه برای نبردهای میدانی به‌اندازه کافی کوچک و سرسخت است.

لیزرها می‌توانند در جنگ‌ها نتیجه را تغییر دهند و از این جهت برای ارتش‌ها بسیار جذاب هستند. آن‌ها به‌عنوان ابزار جنگی با سرعت نور و با هزینه‌ای به‌اندازه یک دلار به‌ازای هر شلیک، دشمنان را هدف قرار می‌دهند. تا همین اواخر بیشتر توجه‌ محققان به خود پرتو لیزر، یعنی چگونگی تقویت پرتوها،‌ قفل‌شدن آن‌ها روی هدف و کنترل آن‌ها در فواصل طولانی معطوف بود. بااین‌حال طبق گزارش‌ها، فانتوم به وجه دیگری از این پرتوها می‌پردازد. درواقع یک سلاح لیزری مهم نیست که چقدر قدرتمند یا مؤثر است چون اگر غول‌پیکر باشد برای هدف قراردادن دشمن فایده‌ای ندارد.

توان خروجی ۱۰ کیلوواتی فانتوم در مقایسه با آخرین سلاح ۳۰۰ کیلوواتی لاکهید مارتین چندان قابل‌توجه نیست، اما درعوض از نظر اندازه بسیار کاربردی‌تر است. اندازه فانتوم تنها ۳.۵ متر و وزن‌ آن کمتر از ۹۰ کیلوگرم است. درنتیجه برای حمل دونفره به‌اندازه کافی سبک و جمع‌وجور است.

فانتوم یک سلاح لیزری کامل نیست

فانتوم یک سلاح لیزری کامل نیست و بیشتر می‌توان آن را یک ژنراتور لیزری و قطعه‌ای از یک سامانه نظامی دانست. دانشمندان برای تبدیل فانتوم به یک سیستم تسلیحاتی مناسب باید آن را به منبع تغذیه متصل کنند و با تنظیم اپتیک‌ها، لیزر را روی هدف متمرکز نمایند.

محققان می‌خواهند لیزرهای کوچک و بادوام را قدرتمندتر و لیزرهای قدرتمند را کوچک‌تر و بادوام‌تر کنند. در چنین حالتی می‌توان به یک سلاح لیزری واقعی دست پیدا کرد. 

«رابرت فلمینگ»، معاون و مدیرکل سیستم‌های فضایی استراتژیک، عقیده دارد که با کوچک‌‌کردن این توانمندی پیشرفته، دامنه دستیابی این فناوری گسترش پیدا می‌کند و دانشمندان به پیشرفت‌های بیشتری در حوزه لیزرهای پرانرژی دست می‌یابند. او می‌گوید نورثروپ گرومن از قابلیت خود برای ارائه یک لیزر بسیار فشرده،‌ سخت،‌ سبک و کارآمد در جنگنده‌ها استفاده خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی