ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تایتان تایتانیک
میان رشته ای

مرگ گردشگران تایتانیک؛ تمام 5 سرنشین زیردریایی تایتان در «انفجاری فاجعه‌بار» جان باختند

گارد ساحلی آمریکا اعلام کرده است که سرنشینان زیردریایی گم‌شده تایتان بر اثر درون‌پاشی جان خود را از دست داده‌اند.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲ تیر ۱۴۰۲ | ۰۹:۰۳

زیردریایی تایتان متعلق به شرکت OceanGate همراه با 5 سرنشین روز یکشنبه برای بازدید از لاشه تایتانیک به‌سمت این کشتی حرکت کردند، اما مدت کوتاهی پس از حرکت، زیردریایی گردشگران تایتانیک ناپدید شد. حالا شرکت OceanGate و همچنین گارد ساحلی آمریکا مرگ این 5 نفر را تأیید کرده‌اند.

به گفته دریابان گارد ساحلی آمریکا، «جان مائوگر»، این افراد بر اثر «درون‌پاشی فاجعه‌بار» جان خود را از دست داده‌اند:

«یک ROV یا وسیله نقلیه کنترل از راه دور از کشتی Horizon Arctic، بقایای زیردریایی تایتان را در فاصله تقریباً 487 متری از تایتانیک در کف دریا پیدا کرد. در ادامه ROV بقایای دیگری را کشف کرد. با مشورت با متخصصان بخش فرماندهی، مشخص شد که این بقایا با ازدست‌دادن فاجعه‌بار محفظه فشار مطابقت دارد.»

تایتان یک زیردریایی کوچک متعلق به شرکت OceanGate Expeditions است که گردشگران را با دریافت مبلغ 250 هزار دلار، به بازدید لاشه کشتی تایتانیک می‌برد. اما این‌بار 5 سرنشین این زیردریایی، «استاکتون راش»، مدیرعامل OceanGate و افسر سابق نیروی دریایی فرانسه، «پل-هنری نارژوله»، متخصص دریانوردی، «شاهزاده داوود»، تاجر پاکستانی-بریتانیایی به‌همراه پسرش، «سلیمان» و «هامیش هاردینگ» که نفر آخر پیش‌تر با راکت بلو اوریجین به فضا هم رفته بود، جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته گارد ساحلی آمریکا، سرنشینان این زیردریایی بر اثر درون‌پاشی خود را از دست داده‌اند؛ درحقیقت تایتان بر اثر فشار آب از سمت بیرون، مچاله و به‌سمت درون منفجر شده است.

کارشناسان درباره امنیت تایتان ابراز نگرانی کرده بودند

زیردریایی تایتان گردشگران تایتانیک

در سال‌های اخیر چندین متخصص درباره ایمنی زیردریایی تایتان ابراز نگرانی کرده بودند؛ وسیله نقلیه‌ای که با گیم‌کنترلر F710 لاجیتک کنترل می‌شود. حتی یکی از کارمندان سابق OceanGate به نام «دیوید لاچریج» که توجهات را به مشکلات یکپارچگی زیردریایی تایتان جلب کرده بود، از این شرکت اخراج شد.

زیردریایی تایتان فاقد GPS بود و اطلاعات مربوط به مسیر از طریق پیام‌های متنی توسط کشتی پشتیبانی به آن داده می‌شد. این زیردریایی مدت کوتاهی پس از اینکه به‌سمت لاشه تایتانیک حرکت کرد، ارتباط خود با کشتی را از دست داد و در روزهای گذشته تیم‌هایی از آمریکا و کانادا درحال جستجوی این زیردریایی بودند.

تایتان برای مدت کوتاهی اکسیژن داشت و پس از اینکه اکسیژن تمام می‌شد، سرنشینان جان خود را از دست می‌دادند، اما سرنشینان سفر اخیر تایتان برای بازدید از لاشه تایتانیک بر اثر درون‌پاشی جان باخته‌اند. گارد ساحلی آمریکا 5 قطعه این زیردریایی را زیر دریا پیدا کرده‌ است که اگرچه از انفجار تایتان حکایت دارد، اما به‌طور دقیق مشخص نیست که چه زمانی این اتفاق رخ داده است. گارد ساحلی به تحقیقات ادامه می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی