ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

طولانی‌‌ترین جاده
میان رشته ای

جاده 240 کیلومتری عربستان سعودی؛ رکورددار طولانی‌ترین مسیر بدون پیچ جهان [تماشا کنید]

این بزرگراه به‌دلیل عدم وجود پیچ، «خسته‌کننده‌ترین جاده جهان» نامیده می‌شود و از میان صحرای وسیع ربع الخالی (بزرگ‌ترین بیابان شنی در جهان) عبور می‌کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۸:۰۰

عربستان سعودی رکورد طولانی‌ترین جاده مستقیم جهان را که کیلومترها بدون یک پیچ ادامه پیدا می‌کند، در اختیار گرفته است. این جاده بدون پیچ حدوداً 240 کیلومتری، بخشی از بزرگراه شماره 10 این کشور است و از میان صحرای وسیع ربع الخالی (بزرگ‌ترین بیابان شنی در جهان) عبور می‌کند.

براساس گزارش‌های موجود، این جاده که به‌دلیل عدم وجود پیچ و بریدگی، «خسته‌کننده‌ترین جاده جهان» نامیده می‌شود، دارای زمینی کاملاً هموار در میان بیابانی وسیع است. زمانی که در این جاده قرار بگیرید، تا جایی که چشم انسان می‌تواند ببیند، هیچ پس‌زمینه‌ای وجود نخواهد داشت.

طولانی‌ترین جاده بدون پیچ جهان

این جاده مستقیم که در اصل به‌عنوان یک مسیر خصوصی برای پادشاه سابق عربستان، «فهد بن عبدالعزیز آل سعود» ساخته شده بود، بخشی از یک بزرگراه بسیار طولانی‌تر 1474 کیلومتری است و «الحمید»، در جنوب غربی عربستان را به «البطح» در نزدیکی ساحل خلیج فارس متصل می‌کند. همچنین این مسیر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسیرهای حمل‌ونقل عربستان سعودی عمل می‌کند و بیشتر توسط کامیون‌ها برای حمل‌و‌نقل کالا استفاده می‌شود.

طی‌کردن این جاده به‌صورت تخمینی حدود دو ساعت طول می‌کشد.

این مسیر مستقیم پس از تبدیل‌شدن به بخشی از سیستم جاده‌های عمومی این کشور، رکورد طولانی‌ترین جاده مستقیم جهان را در گینس به نام خود ثبت کرد.

عربستان سعودی در چند وقت گذشته مشغول توسعه پروژه‌های جاه‌طلبانه زیادی بوده است. اخیراً گفته شده بود که این کشور قصد دارد طولانی‌ترین استخر معلق جهان را بسازد. این استخر حدود 450 متر (1500 فوت) طول خواهد داشت و در ارتفاع 36 متری (220 فوت) از دریا معلق خواهد بود. همچنین در تابستان 1401 اعلام شد که عربستان سعودی ظاهراً با اختصاص سرمایه 1.5 تریلیون دلاری، به‌دنبال ساخت شهر افقی 170 کیلومتری موسوم به The Line است. ماه گذشته درباره این پروژه گفته شد که به دلایل مالی، تا سال 2030 تنها 2.4 کیلومتر از این شهر ساخته خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی