ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

بازگشت طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی به مجلس؛ شورای نگهبان عبارت «رمزپول و رمزدارایی» را مبهم دانست

به گفته سخنگوی شورای نگهبان، یکی از مهم‌ترین ابهام‌های این قانون، فقدان تعریف مشخص از رمزپول و رمزدارایی است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۵:۴۶

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد طرح «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی» به مجلس شورای اسلامی بازگردانده شده است. به گفته طحان نظیف، یکی از مهم‌ترین ابهامات این طرح، عبارت «رمزپول و رمزدارایی» است که تعریف مشخصی درباره آن‌ها وجود ندارد.

اردیبهشت‌ماه امسال بود که نمایندگان مجلس طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند و انواع رمزارزها را مشمول این نوع مالیات قرار دادند. حال شورای نگهبان ایرادات و ابهاماتی را در مورد این قانون وارد دانسته است که یکی از مهم‌ترین این ابهام‌ها به بحث رمزپول و رمزدارایی بازمی‌گردد.

«هادی طحان نظیف»، سخنگوی شورای نگهبان، در کانال شخصی خود اعلام کرد این شورا طرح «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی» را در چندین جلسه بررسی و آن را واجد ابهام و اشکال شناخته است:

«ازجمله مهم‌ترین این ابهامات می‌توان به ابهام عبارت «رمزپول و رمزدارایی» در بند 5 ماده 12 طرح اشاره کرد. بند مذکور انواع رمزپول و رمزدارایی را در کنار چهار نوع دارایی دیگر مذکور در ماده 12، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه دانسته بود؛ بااین‌حال به‌دلیل فقدان تعریف مشخص از رمزپول و رمزدارایی، این بند توسط شورای نگهبان دارای ابهام شناخته شد.»

بنابر اعلام وی، غالب ایرادهای شورای نگهبان به این طرح ناظر به ابهاماتی است که شورا مرتفع‌شدن آن‌ها توسط مجلس را برای اظهارنظر خود ضروری دانسته است؛ اگرچه برخی بندها با قانون اساسی مغایرت‌هایی داشتند.

به گفته طحان نظیف، با توجه ‌به ابهامات و ایرادات شورای نگهبان به طرح «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی»، این طرح به مجلس برگشت داده شد تا درصورت اعمال اصلاحات، مجدداً مورد بررسی شورای نگهبان قرار گیرد.

گفتنی است بحث دریافت مالیات از رمزارزها مدت‌هاست که از سوی مقامات مسئول پیگیری می‌شود. دی‌ماه سال گذشته، «داود منظور»، رئیس وقت سازمان امور مالیاتی، درباره تعلق‌گرفتن مالیات بر خرید و فروش رمزارزها گفت: «طبق آیین‌نامه و ضوابط اجرایی فعلی، خرید‌وفروش رمزارز‌ها در کشور غیرقانونی است، اما کسانی که تراکنش مالی داشته باشند، فارغ از اینکه این تراکنش مربوط به چه کالا و خدماتی است، مشمول مالیات خواهند شد. با توجه به اینکه پرداخت برای هر نوع خرید‌وفروش اعم از رمزارز و غیر آن، در بستر درگاه‌های پرداخت انجام شده و تمام درگاه‌های پرداخت توسط سازمان امور مالیاتی پایش می‌شود، این‌گونه خرید‌وفروش‌ها نیز پایش و مشمول مالیات خواهند شد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی