ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

اگریگیتورهای بیمه‌ چگونه می‌توانند استفاده ازبیمه‌های غیرخودرویی را افزایش دهند؟

چه دلایلی باعث عدم اقبال عمومی به بیمه‌ها شده است؟

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۵ دی ۱۴۰۲ | ۰۹:۴۵

یکی از دلایل به‌وجودآمدن اگریگتورهای بیمه، تشویق و افزایش استفاده از بیمه‌هایی است که پیش از کاربران درباره آن شناختی نداشته‌ و کم‌تر استفاده می‌کردند. بااین‌وجود اما به نظر می‌رسد همچنان سهم فروش بیمه‌های شخص ثالث در کشور به شکل قابل‌توجهی بیشتر است و استفاده مردم از بیمه‌های غیرخودرویی بسیار کم‌تر است. چرا این اتفاق رخ داده و نمونه‌ها و مقیاس‌های جهانی چگونه است؟ این موضوع را با «آرمین قریب»، مدیر محصول ازکی بررسی کردیم که در ادامه آن را می‌خوانید.

چه دلایلی باعث عدم اقبال عمومی به بیمه‌ها شده است؟ آیا پیوند مستقیمی می‌توان میان وضعت اجتماعی و اقتصادی جامعه و بی‌میلی به بیمه‌های مختلف می ‌توان متصور بود؟

واقعیت این است که صنعت بیمه در ایران، به‌رغم نقش‌آفرینی متفاوت و خلاقانه‌ بازیگران جدید و نوآورش همچون ازکی هنوز هم صنعتی سنتی است. اگر حتی معیار سنجش را روی شرکت‌هایی مثل ازکی قرار دهیم که نسبت به سایر رقبای بازار آنلاین بیمه، سهم بزرگ‌تری را به خود اختصاص داده‌اند، هنوز هم نمی‌توان مدعی شد که صنعت بیمه در ایران مانند صنعت مشابه خودش یعنی بانکداری توانسته باشد مسیر گذر از سنت به دنیای مدرن را طی کرده باشد. پس وقتی درباره‌ فرهنگ بیمه و استفاده از بیمه در ایران صحبت می‌کنیم، و شاهد عدم اقبال عمومی در استفاده از بیمه‌ها هستیم، دلیل اصلی آن فقط عدم توسعه‌یافتگی این صنعت نسبت به زمانه و نیاز مخاطبین است. این توسعه‌نیافتگی باعث عدم مطلوبیت عمومی مفهوم و خدمات بیمه‌ای در ایران شده است.

ما در مجموعه‌‌ ازکی، تا این‌جای کار تلاش کردیم که به‌عنوان یک واسطه، تنوع و تکثر شرکت‌های خدمات بیمه‌ای را به مخاطبین خود نشان دهیم و این امکان را فراهم کردیم که خریداران بیمه بتوانند بین گزینه‌‌های زیادی که وجود دارد، انتخابی هوشمندانه‌ و مطلوب داشته باشند. ما در مجموعه‌ خود درحال حرکت به سمتی هستیم که بتوانیم به اندازه‌ سهم خودمان در توسعه‌ فرهنگ استفاده از بیمه گام‌‌های کاربردی برداریم. یعنی گام بعدی ما در شرکت ازکی توسعه‌ فرهنگ بیمه در ایران خواهد بود. اما درباره‌ ارتباط بین وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم و اقبال به بیمه‌ها باید تأکید کنم که دلیل اصلی عدم توسعه‌یافتگی فرهنگ بیمه در ایران همین نگاه سنتی و مدرن نشدن این صنعت است و وضعیت معیشتی و اقتصادی نیز، احتمالاً در این عدم اقبال دخیل است. درواقع نسبت میانگین درآمد افراد به میانگین هزینه‌ای که بابت بسیاری از بیمه‌های مهم مانند بیمه‌ آتش‌سوزی یا بیمه‌ ایمنی آسانسور پرداخت می‌کنند، واقعاً ناچیز است.

هزینه‌ برخی از بیمه‌ها رقم بسیار کوچکی است که پرداخت آن برای بسیاری از اقشار جامعه سخت نیست. بیمه در کشور ما کالای لوکس محسوب نمی‌شود. البته نمی‌توان از نظر دور داشت که هرچقدر وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم ضعیف‌تر باشد، اقبال آنان هم به دریافت خدمات بیمه کم‌تر می‌شود اما اگر مردم از مزایای بیمه‌ها مطلع باشند تاجایی که بتوانند از خدمات بیمه استفاده می‌کنند. پس کماکان مسئله‌ مهم جاافتادن فرهنگ استفاده از بیمه است. دو علت اصلی دلیل توسعه‌نیافتگی فرهنگ استفاده از بیمه است: یکی عدم شناخت و اطلاع مردم از گستردگی و کاربردی بودن صنعت بیمه و دیگری سیستم قانونی‌ پیچیده و به‌نوعی کاغذبازی‌های مرسوم که اقبال و استفاده‌ عموم از خدمات بیمه‌ها‌ را در ایران کم‌تر کرده است.

آرمین قریب/مدیر محصول ازکی

صنعت بیمه و بازیگران جدی این بازار همچون ازکی، چه نقشی در توسعه و بهبود استفاده از بیمه‌ها در زندگی اجتماعی مردم خواهند داشت؟

تنوع و تکثر خدمات و محصولات صنعت بیمه در ایران بسیار زیاد است و این یک فرصت طلایی برای مصرف‌کنندگان بیمه در ایران است. متقاضیان هر زمان که به واسطه‌ یک نیاز مثل بیماری یا داشتن اموالی مانند خودرو، منزل و حتی تلفن همراه به سراغ بازار بیمه می‌‌روند، قدرت انتخاب زیادی خواهند داشت. یکی از مهم‌ترین خدمات ازکی تا به امروز معطوف به راهنمایی و ارائه‌ بهترین گزینه به افراد با کوتاه کردن مسیر بوروکراتیک اداری آن بوده و با چند کلیک ساده می‌توانید صاحب یک بیمه‌ مطلوب خودتان بشوید.

در ادامه‌ مسیری که آغاز کرده‌ایم، ازکی به دنبال توسعه‌ فرهنگ بیمه همراه با توسعه‌ اطلاعات و آگاهی مردم نسبت به مزایای و اهمیت داشتن بیمه است. این اطلاع‌رسانی و توسعه‌ دانش گام مهمی در مسیر ازکی و سایر پلتفرم‌های خدمات بیمه‌ای باید باشد تا در مقابل عدم توسعه‌یافتگی فرهنگ بیمه، یک گام کلیدی برداریم. ما در ازکی طبق آمار و داده هایی که از رفتار مصرف‌کنندگان این صنعت به دست آورده‌ایم بر این باوریم که عدم اطلاع‌رسانی دقیق و آگاهی مردم به این سبد متنوع محصولی، یک از علل عدم اقبال و استفاده‌ آن‌ها از بیمه‌ها در ایران است.

ما بیمه‌های متنوع را در قالب دسته‌بندی‌های محتوایی و موضوعی در بسته‌های پیشنهادی با توجه به رفتار قبلی مصرف‌کننده یا اعلام نیازی که به ما اعلام می‌کند به او معرفی می‌کنیم. این اقدام یکی از گام‌های توسعه‌‌‌ای دانش مردم درباره‌ خدمات بیمه‌ای است. در کنار چالش سنتی‌بودن صنعت بیمه، نبود اطلاعات و داده‌ای دقیق از نیاز‌ها و رفتار مصرف‌کننده هم مانع دیگری برای ما و تلاش ما ایجاد می‌کند، چراکه وجود داده‌ها در تصمیم‌سازی بسیار کلیدی و حیاتی است اما در ایران دسترسی و گردآوری داده‌ها در این صنعت به‌صورت کاربردی بسیار کم است یا اصلا موجود نیست. برای مثال ما می‌دانیم که در ایران حدود 35 میلیون وسیله نقلیه داریم و همین آمار ساده و تک‌رقمی اگر در حوزه‌ دیگری وجود داشت می‌توانست به کمک ما بیاید تا اطلاعات مؤثری به مردم نسبت به نیازشان ارائه کنیم.

عدم توسعه فرهنگ استفاده از بیمه در ایران هزینه‌های ملموس‌تری را در بلندمدت برای مردم ایجاد خواهد کرد. ولی فکر می‌کنید دلیل این بی‌اعتمادی به بیمه چیست؟

تنوع و تکثر بیمه‌ها در ایران زیاد است اما اطلاع و شناخت مردم ما از این تکثر خیلی کم است. در گام اول، آسیب اصلی را از این عدم شناخت نسبت به کاربرد و استفاده از بیمه‌ها خود مردم می‌بینند. در این‌جا اگر بخواهیم عامل دیگری را برای عدم توسعه‌یافتگی فرهنگ بیمه در ایران تعریف کنیم، قطعاً تجربه‌ بد و ناخوشایند مردم در استفاده از بیمه‌ها است. مطابق با نظرسنجی‌های ما، عامل سوم در عدم اقبال مردم به بیمه‌ها، همین عدم اعتماد آن‌ها به دریافت خدماتی است که باید در مقایسه با هزینه‌ای که برای بیمه خودشان پرداخت می‌کنند دریافت کنند.

در بسیاری از کشورهای جهان مثل ایران اجباری در استفاده از بیمه‌ها نیست اما اعتمادی که نسبت به کیفیت خدمات و پاسخگویی‌ها وجود دارد، موجب عدم توسعه‌ استفاده مردم از بیمه‌‌ها شده است. به‌این‌ترتیب این عدم اعتماد خریداران را هم باید به‌عنوان یکی از دلایل این عدم توسعه‌یافتگی صنعت بیمه در نظر گرفت. این دلایل ذیل یک عامل اصلی که همان توسعه‌نیافتگی و سنتی‌ماندن صنعت بیمه در ایران است قابل شناسایی است و باعث عدم اقبال جامعه به استفاده از خدمات بیمه‌شده که ریسک زندگی روزمره در دنیای مدرن امروزی را برای شهروندان بالا می‌برد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی