ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

چگونه یک دامنه اینترنتی با اسم خودمان داشته باشیم؟

اگر قصد دارید دامنه با نام یا فامیل خود داشته باشید، با ما همراه شوید.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۹ تیر ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

امکان ساخت دامنه اینترنتی با اسم یا فامیل خودمان چند سالی است که فراهم شده. سامانه ایرنیک این امکان را با id.ir فراهم کرده است که در ادامه با روش ثبت آن آشنا می‌شویم.

دامنه‌های id.ir فقط برای افراد حقیقی قابل ثبت است و شروطی نیز دارد. یکی از شرط‌های آن، این است که بایستی اسم یا فامیلتان را به‌طور کامل ثبت کنید. به‌طور مثال اگر اسم شما «نازنین‌زهرا» است، نمی‌توانید دامنه "nazanin.id.ir" یا "zahra.id.ir" را بگیرید. تنها امکان ثبت دامنه "nazaninzahra.id.ir" برایتان فراهم است.

ساخت شناسه کاربری در ایرنیک

برای ثبت دامنه اینترنتی با اسم خودمان بایستی ابتدا در سایت «ایرنیک» ثبت‌نام کنید. برای ساخت شناسه کاربری در ایرنیک ابتدا بایستی هویت خود را مشخص کنید. با توجه به موضوع این مطلب و اینکه تنها «شخص حقیقی» می‌تواند دامنه به نام خود داشته باشد، از کادر مربوط به شخص حقیقی روی گزینه «تکمیل فرم و دریافت شناسه» بزنید.

دامنه اینترنتی اسم خودمان

سپس نوبت به درج ایمیل یا همان نشانی پست الکترونیکی می‌رسد. پس از ثبت آن، کد تأییدی به ایمیلتان ارسال شده و بایستی آن را درج کنید تا بتوانید به مرحله بعد بروید.

ایرنیک

حال نوبت به ثبت اطلاعات احراز هویت از قبیل نام و نام‌خانوادگی (به فارسی و لاتین)، کد ملی، موبایل، تاریخ تولد، نشانی پستی و… می‌رسد.

پس از تکمیل و کلیک روی گزینه «بازنگری» لازم است مجدداً از صحت اطلاعات وارده اطمینان حاصل کنید و درنهایت شناسه کاربری ایرنیک خود را بسازید.

ساخت دامنه اینترنتی با اسم خودمان

پس از اینکه در سایت ایرنیک ثبت نام کردید، بایستی از تب «دامنه‌ها»، گزینه «ثبت دامنه» را انتخاب کنید.

ایرنیک

از نوار کشویی مقابل نام دامنه بایستی دامنه .id.ir را انتخاب کنید و طبق شرط یادشده، نام یا فامیلی خود را به‌طور کامل درج کنید. سپس «بررسی موجود‌بودن دامنه» را بزنید. اگر فرد هم نام شما این دامنه را نگرفته باشد، می‌توانید مراحل را ادامه دهید.

درصورتی‌که دامنه با اسم یا فامیل شما موجود باشد، با «پیغام دامنه … مجاز به ثبت است» روبه‌رو خواهید شد. سپس بایستی مدت‌زمان ثبت دامنه را انتخاب کنید که یک‌ساله و پنج‌ساله است. همچنین صاحب‌امتیاز، رابط اداری، فنی و مالی دامنه را باید تعیین و درنهایت روی «بازنگری» کلیک کنید.

ایرنیک

پس از آنکه از صحت اطلاعات درج‌شده اطمینان حاصل پیدا کردید، بایستی موافقت‌نامه ثبت را مطالعه کرده و تیک «بله، قبول دارم» را بزنید. سپس نوبت به درج تصویر امنیتی رسیده و در انتها روی «اقدام به ثبت» کلیک کنید.

دامنه اینترنتی اسم خودمان

درنهایت اعلام می‌شود که دامنه انتخابی‌تان برای شما رزرو شده است و پس از پرداخت، فعال خواهد شد.

ثبت دامنه

هزینه ثبت یک‌ساله دامنه اینترنتی به اسم خودمان درحال‌حاضر 24 هزار تومان است.

بعد از تمام‌شدن ثبت دامنه id.ir در سامانه ایرنیک، شما نیاز دارید که مدارک خود را در بخش ارسال مدارک سایت nic.ir برای این سامانه ارسال کنید.

با این کار صحت ثبت دامنه و بررسی صحیح‌بودن املای دامنه ثبت‌شده شما بررسی می‌شود. البته با توجه به اجباری‌بودن فرایند احراز هویت برای ثبت دامنه، درصورت انجام این کار دیگر نیاز به ارسال مجدد مدارک نیست.

سؤالات متداول کاربران

ثبت دامنه اینترنتی به اسم خودمان چقدر هزینه دارد؟

بنابر اعلام ایرنیک، درحال‌حاضر ثبت یک‌ساله این دامنه 24 هزار تومان هزینه دارد.

برای خریداری دامنه به چه مدارکی نیاز است؟

برای ثبت چنین دامنه‌ای باید تصویری از کارت ملی خود را ارسال کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی