ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

لیان‌کپیتال در دکتر ساینا ۴۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرد

دکتر ساینا در این مرحله توانست بیش از ۶۰ میلیارد تومان سرمایه جدید جذب کند و سهم لیان از این سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیارد تومان است.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۳:۱۹

گروه سرمایه‌گذاری «لیان‌کپیتال» ۴۵ میلیارد تومان روی شرکت دکترساینا، یکی از شرکت‌‌های ارائه‌دهنده مشاوره و ویزیت آنلاین پزشکی در ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

به گزارش روابط‌عمومی لیان‌کپیتال، این مجموعه یک شرکت مدیریت سرمایه خصوصی (Private Equity) است که از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده. لیان‌کپیتال روی کسب‌وکارهای بالغ و نوپا در حوزه سلامت سرمایه‌گذاری می‌کند و در کنار دکترساینا، شرکت‌هایی چون «دکتردکتر» و «هومکا» در بخش سلامت الکترونیک، «آدریان سلامت»، «هیلیا فارمد» و «نیچرز پلنتی» در بخش مکمل‌های غذایی و دارویی و «مهرگیاه»، «زیدشت» و «شیرین مهرآرا» در بخش غذا و نوشیدنی سالم را در سبد سرمایه‌گذاری‌ خود دارد.

«مهسا ایجادی»، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری لیان‌کپیتال، اصلی‌ترین دلیل انتخاب دکترساینا را از میان دیگر فعالان این صنعت، وجود نگاه استراتژیک در تیم دکترساینا و پتانسیل بالای رشد این مجموعه عنوان کرد و گفت: «دکترساینا برندی قدرتمند و تخصصی است و مسیر روشنی برای فعالیت‌های خود دارد. ما معتقدیم با این سرمایه‌گذاری و به کمک دانش و توانایی اجرایی نیروهای متخصص لیان‌کپیتال می‌توانیم به رشد چندبرابری این شرکت کمک کنیم.»

«ژوبین علاقبند»، مدیرعامل لیان‌کپیتال، در پاسخ به این سؤال که دکترساینا براساس چه ویژگی‌هایی در سبد سرمایه‌گذاری این شرکت جای گرفته است، توضیح داد: «صنعت سلامت و به‌طور خاص سلامت الکترونیک، صنعتی روبه‌رشد و درحال‌توسعه به شمار می‌رود. ایجاد چرخه کامل سلامت الکترونیک یکی از اهداف مهم لیان‌کپیتال است و عمده سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در حوزه سلامت الکترونیک، مبتنی بر این هدف انجام می‌شود.

چرخه سلامت الکترونیک، چرخه‌ای است که از پیشگیری و آگاهی‌رسانی تا درمان، مراقبت‌های پس از درمان و سبک زندگی را در بر می‌گیرد و «مشاوره آنلاین» در این میان نقش بسیار مؤثری دارد. دکترساینا به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی حوزه مشاوره و ویزیت آنلاین پزشکی، توانسته است به رشد این صنعت در کشور کمک کند. آنچه در دنیای امروز اهمیت دارد و همه‌گیری کرونا هم آن را تأیید کرد، سهولت دسترسی افراد به طیف وسیعی از پزشکان، فارغ از زمان و مکان است. آسان‌کردن این دسترسی به تشخیص به‌موقع و جلوگیری از خوددرمانی کمک می‌کند و هزینه و زمانی را که صرف رفت‌وآمد می‌شود، کاهش می‌دهد. این موارد مهم‌ترین مزیت‌های مشاوره و ویزیت آنلاین هستند و دکترساینا توانسته است با ارائه خدمات باکیفیت و یکپارچه خود، بخشی از فشارهای درمان بیماری را از دوش بیمار و کادر درمان بردارد.

«مهدی خدادادی»، مدیرعامل دکترساینا، در مورد فرصت‌های جدیدی که سرمایه‌گذاری لیان‌کپیتال برای این شرکت ایجاد می‌کند، توضیح داد: «از نظر من لیان‌کپیتال در حوزه سلامت دیجیتال در ایران نقش تعیین‌کننده‌ای دارد و چه چیزی برای یک استارتاپ بهتر از این است که در تیم قهرمان باشد؟ ما در این مرحله از جذب سرمایه دکترساینا، مانند مراحل قبل، چند انتخاب داشتیم؛ اما با توجه به تجربه، خوشنامی و تخصصی که لیان‌کپیتال در حوزه سلامت دارد، این مجموعه را به‌عنوان سرمایه‌گذار انتخاب کردیم.»

او درباره ارزش‌های اصلی و مزیت‌های رقابتی دکترساینا گفت: «تمرکز دکترساینا تا به امروز بر توسعه یک سرویس مبتنی بر سلامت در حوزه مشاوره آنلاین پزشکی بوده است که بتواند دسترسی به پزشک و انجام ویزیت را آسان‌تر کند. مزیت رقابتی ما داشتن یک تیم قوی، محصول و فرایندهایی است که توانسته سرویسی را ایجاد کند که کاربران به آن علاقه دارند و آن را به دیگران توصیه کنند. ازهمین‌رو نرخ NPS در سرویس دکترساینا ۶۸ درصد و نرخ رضایت کاربران ۹۱.۸ درصد است. شاید جالب باشد بدانید نرخ مطلوب جهانی NPS و رضایت کاربران در سرویس‌های سلامت به‌ترتیب ۳۸ و ۷۵ درصد است. این موارد نشان می‌دهد ما توانسته‌ایم چیزی را خلق کنیم که مردم دوستش دارند.»

«صدف جواهری»، مدیر ارشد رشد و عملیات لیان‌کپیتال، درباره برنامه‌های این شرکت برای توسعه دکترساینا گفت: «لیان‌کپیتال به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری فعال (Active Investor) در کنار تأمین منابع مالی، با ارائه مشاوره‌های لازم در زمینه‌های مختلفی همچون استراتژی، توسعه بازار، بهبود ساختار مالی و… به شرکت‌های سرمایه‌پذیر کمک می‌کند تا به بهترین نحو در مسیر خلق ارزش و رسیدن به اهداف کلان خود گام بردارند.»

دکتر ساینا در این مرحله توانست بیش از ۶۰ میلیارد تومان سرمایه جدید جذب کند که سهم لیان‌کپیتال از این سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیارد تومان است. ژوبین علاقبند در پایان ضمن تأکید بر ضرورت تزریق سرمایه به شرکت‌های خوش‌آتیه که پتانسیل بهبود یا توسعه دارند، عنوان کرد: «در شرایط اقتصادی کنونی و کاهش نقدینگی موجود برای سرمایه‌گذاری، بقای هریک از طرفین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر به درک درست از شرایط فعلی و داشتن یک افق دید شفاف بستگی دارد که ضرورت آن داشتن استراتژی و برنامه‌ریزی است. با توجه به نحوه سرمایه‌گذاری موشکافانه و بسیار دقیق لیان‌کپیتال، ممکن است ارزیابی یک سرمایه‌گذاری جدید ماه‌ها زمان ببرد؛ اما این خبر را به شرکت‌های فعال در صنعت سلامت می‌دهیم که همگام با آن‌ها هستیم و برای ساختن آینده‌ای بهتر برنامه‌های بلندمدت داریم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی