ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آیفون
موبایل

روسیه، اپل را متهم می‌کند: جاسوسی از کاربران روسی با گوشی‌های آیفون

به گفته اداره امنیت فدرال روسیه، اپل شهروندان روسیه و دیپلمات‌های خارجی مستقر در این کشور را هدف قرار داده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

روسیه مدعی شده که آژانس امنیت ملی (NSA) آمریکا با کمک آسیب‌پذیری‌های آیفون که توسط اپل برای ایالات متحده ایجاد شده است، از مقامات و غیرنظامیان روسی جاسوسی کرده است.

به گزارش رویترز، سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) ادعا می‌کند در جریان بازرسی زیرساخت‌های مخابراتی این کشور، بدافزار ناشناخته‌ای را روی چندین هزار گوشی آیفون کشف کرده که برای جاسوسی استفاده می‌شود.

جاسوسی از کاربران روسی با آیفون

در بیانیه FSB آمده است:

«FSB یکی از اقدام‌های اطلاعاتی سرویس‌های ویژه آمریکایی با استفاده از گوشی‌های اپل را کشف کرده است. [اپل] طیف وسیعی از فرصت‌ها را برای نظارت افراد موردنظر کاخ سفید و شرکای آن‌ها در فعالیت‌های ضد روسی و شهروندان خود به آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا ارائه می‌کند.»

گفته می‌شود که این اقدامات اطلاعاتی، آیفون‌های شهروندان روسیه و دیپلمات‌های خارجی مستقر در این کشور از جمله دیپلمات‌های اسرائیل، سوریه و چین را هدف قرار داده است. FSB ادعا می‌کند که با کمک سرویس حفاظت فدرال روسیه، آژانسی که از رهبران روسی محافظت می‎‌کند، نقشه‌های NSA را کشف کرده است.

اوایل سال جاری، روسیه به مقاماتی که برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 آماده می‌شوند، دستور داده بود که به‌خاطر نگرانی‌های امنیتی که درباره آسیب‌پذیری آیفون در برابر آژانس‌های اطلاعاتی غربی وجود دارد، استفاده از گوشی اپل را متوقف کنند. در آن زمان گفته شده بود که «سرگئی کرینکو»، معاون اول رئیس‌جمهوری روسیه، به مقامات اطلاع داده که تا اول آوریل (12 فرودین‌ماه 1402) فرصت دارند گوشی خود را عوض کنند.

درحالی روسیه استفاده از آیفون توسط مقامات را ممنوع کرده است که اپل پس از حمله روسیه به اوکراین، فروش خود در این کشور را متوقف کرد. اپل و NSA هنوز نسبت به گزارش جدید واکنشی ارائه نکرده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی