ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

توییتر هند
نرم افزار و اپلیکیشن

جک دورسی: دولت هند توییتر را به فیلترینگ و دستگیری کارمندان شرکت تهدید کرده بود

جک دورسی می‌گوید دولت‌های هند، ترکیه و نیجریه همگی توییتر را برای سرکوب مخالفان خود تحت فشار می‌گذاشتند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

«جک دورسی»، بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق توییتر، مدعی شده است که دولت هند از این شرکت خواسته بود اطلاعات کشاورزان معترض را تحویل دهد و تهدید شده بود که درصورت عدم تمکین، این پلتفرم مسدود می‌شود؛ البته دولت هند این اتهام را رد کرده و آن را دروغ خوانده است.

به‌ گزارش رویترز، جک دورسی که در سال 2021 توییتر را ترک کرد، اخیراً مدعی شده است که هند این شبکه اجتماعی را به مسدودسازی و حتی حمله به خانه کارمندان آن‌ها تهدید کرده بود تا توییتر را به تمکین خواسته‌های خود وادار سازد.

دورسی در مصاحبه با کانال یوتوب Breaking Points می‌گوید: «برخورد آن‌ها این‌طور بود که: ما دسترسی به توییتر را در هند قطع می‌کنیم. این بازار برای ما خیلی بزرگ بود: به خانه کارمندانتان حمله می‌کنیم. واقعاً هم این کار را کردند؛ این تازه هند است که یک کشور دموکراتیک محسوب می‌شود.»

دولت هند ادعای مدیرعامل سابق توییتر را رد می‌کند

بااین‌حال «راجیو چاندراسخار»، وزیر فناوری اطلاعات هند، با رد این صحبت‌ها ادعا می‌کند که حرف‌های دورسی دروغ محض است: «هیچ‌کسی زندانی نشد و دسترسی به توییتر هم قطع نگردید. توییتر در دوران دورسی با مشکل عدم پذیرش حاکمیت قانونی هند روبه‌رو بود.»

سخنان جدید دورسی موجی از واکنش‌ها را به‌دنبال داشته است؛ چرا که مسئولان شرکت‌های فناوری معمولاً به‌ندرت به‌صورت عمومی علیه دولت هند حرف می‌زنند. شماری از مقامات ارشد این کشور از حرف‌های مدیرعامل سابق توییتر انتقاد کرده و رویکرد این شبکه اجتماعی در برخورد با نشر اطلاعات نادرست را نامناسب دانسته‌اند. بااین‌حال، خیلی از قانون‌گذاران اپوزیسیون هند، دولت این کشور را به سرکوب صدای کشاورزان معترض در سال‌های 2020 و 2021 متهم کرده‌اند.

بنیان‌گذار توییتر مدعی است که بسیاری از درخواست‌های حذف محتوا از سمت دولت در خلال اعتراضات کشاورزان مربوط به خبرنگارانی بود که در انتقاد از این دولت محتوا منتشر می‌کردند.

دورسی در این مصاحبه به رویکردهای مشابه دولت‌های ترکیه و نیجریه هم اشاره کرده است. او می‌گوید این کشورها هم در مقاطعی دسترسی به این پلتفرم را محدود کرده بودند، اما بعداً شرایط را به حالت عادی برگرداندند.

چندی قبل در گزارشی گفته شده بود که ایلان ماسک هم علی‌رغم تأکید بر آزادی بیان، تن به اجرای خواسته‌های دولت‌ها برای سانسور محتوا داده و درواقع نرخ سانسور در دوران او بیشتر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی