ویکی لیکس فاش کرد: تلفن های افغانستان هم توسط NSA کنترل می شود

ویکی لیکس فاش کرد: تلفن های افغانستان هم توسط NSA کنترل می شود

شهروندان آمریکا مدتی پیش با بخش سیاهی از فعالیت های سازمان NSA آشنا شدند و طعم تلخ تجاوز به حریم خصوصی را چشیدند. اما مثل اینکه فعالیت NSA محدود به داخل آمریکا نمی شود و شهروندان کشور های دیگر هم از سرک کشی های این سازمان در امان نیستند.

ژولیان آسانژ، مؤسس ویکی لیکس، به تازگی اعلام کرده که NSA با استفاده از برنامه ای به نام SOMALGET موبایل های نقاط مختلفی در جهان را، به بهانه حفظ امنیت آمریکا، تحت نظر قرار می دهد.

هفته گذشته مشخص شده بود که برنامه ای به نام MYSTIC اطلاعات تماس کشور هایی همچون مکزیک، فیلیپین و کنیا را تحت کنترل قرار می دهد. MYSTIC تنها قادر است تا MetaData گردآوری کند، به این معنی که می تواند منبع و مقصد تماس را تشخیص دهد و زمان آن را به ثبت رساند.

SOMALGET اما یک تکنولوژی بسیار پیشرفته تر است. این برنامه بر خلاف MYSTIC قادر است محتوای مکالمه را در هر تماسی ضبط کند و در مجموعه خود ذخیره نماید. اکنون به گفته ویکی لیکس، SOMALGET کاملا موبایل های افغانستان را تحت نظر دارد و به مکالمات شهروندان افغان گوش می دهد.

با لو رفتن این اطلاعات هنوز مشخص نیست که مردم افغانستان چه واکنشی از خود نشان دهند، و به همین خاطر بسیاری از مسئولین آمریکایی نگران وخیم تر شدن اوضاع نیرو های خود در این کشور هستند.

شما در رابطه با این موضوع چه نظری دارید؟ آیا فکر می کنید امنیت، بهانه خوبی برای تجاوز به حریم شخصی افراد است؟

 

نظرات ۱۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.