چرا استفاده از تمام پتنت های شرکت تسلا موتورز آزاد اعلام شد؟

دو روز قبل، شرکت تسلا موتورز در تلاشی برای اشاعه نوآوری های خود تمام پتنت های تکنولوژیکش را که برای استفاده در خودروهای الکتریکی ثبت شده اند، آزاد اعلام کرد تا همه -حتی شرکت های رقیب- بتوانند از آنها استفاده کنند.

ایلان ماسک، موسس و مدیرعامل ستودنی این شرکت که موسس و مدیر عامل SpaceX نیز هست، با اعلام این تصمیم در وبلاگ تسلا موتور نوشت که شرکتش هرگز اقدام به تعقیب حقوقی افرادی که برای "مقاصد خوب" از پتنت های تسلا استفاده کنند، نخواهد کرد. به بیان دیگر آنها برای استفاده در جهت منافع عمومی، آزاد هستند.

آقای ماسک این تصمیم را به این خاطر گرفته که چشم انداز صنعت خودروهای الکتریکی در حال حاضر بسیار محدود است و چنین محصولاتی تنها ۱٪  از فروش شرکت های بزرگ خودروسازی را به خود اختصاص داده اند. دیگر استدلال این نوآور بزرگ زمان ما، این است که سیستم فعلی پتنت ها اغلب نوآوری ها را خاموش می کند و باعث می شود شرکت های بزرگ چندملیتی سیطره خود را بر بازار حفظ کنند؛ پس چرا او کاری نکند که به تقویت مخترعین مستقل بینجامد؟

ایلان ماسک در این متن نوشته: "تسلا موتورز ایجاد شد تا ظهور روش های جدید حمل و نقل قابل اطمینان را تسهیل کند. اگر ما مسیر ساخت خودروهای برقی جذاب را هموار نماییم، اما بعد برای بازداری دیگران از حرکت در آن مسیر، پشت سرمان را با محافظت از دارایی های فکری  مین گذاری کنیم، بر خلاف هدف اولیه کار کرده ایم."

ماسک می گوید از نظر تسلا، زین پس سایر شرکت های سازنده خودروهای برقی رقیب این شرکت نیستند بلکه تمرکز بر روی کاهش میلیون ها خودروی گازوئیلی است که هنوز به بازار می آیند. آزاد کردن استفاده از پتنت های تسلا -که احتمالا با اقدامی متقابل از سوی شرکت های آینده این صنعت روبرو خواهد شد- می تواند به رشد چشم انداز خودروهای برقی بینجامد و آنها را به خریدهایی مناسب برای مردم تبدیل کند.

ماسک می نویسد: "وقتی تسلا شروع شد، ما این نگرانی را داشتیم که شرکت های بزرگ  تکنولوژی مان را کپی کنند و با تولید انبوه و بازاریابی گستره، تسلا را له کنند. حالا می دانیم که چقدر این طرز فکر اشتباه بود."

ایلان ماسک جدیدترین نوآور برجسته ای است که به جنبش منبع باز می پیوندد. این تصمیمی است که شرکت های بزرگ دیگری مثل توییتر و گوگل نیز آن را اتخاذ کرده اند، البته در مقیاسی بسیار بسیار کوچک. شاید پیوستن شرکت های بزرگ به این جنبش به این زودی ها رخ ندهد ولی اضافه شدن آنها می تواند مبنای عمل بهتری ایجاد کند.

ویجیاتو

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟