انویدیا دست ها را بالا برده و از بازار تلفن هوشمند و تبلت خارج می شود

بعد از شکست در جلب نظر شرکت های تولیدکننده تلفن های هوشمند و تبلت ها که دو جریان اصلی بازار مصرف هستند، مدیرعامل انویدیا آینده SoC (سیستم روی چیپ) های این شرکت را در خودروها، محصولات خاص و ست-تاپ باکس های بازی می بیند.

می توانید شرکت مدیاتک MediaTek را به خاطر عدم موفقیت چیپ های تگرا که نقطه قوت اصلی شان "قدرت پردازش و گرافیک" است مقصر بدانید. در اصل این دیدگاه مدیر عامل انویدیا است. آقای جن-سان هوانگ در مصاحبه ای با Cnet اذعان کرده که انویدیا تقریبا دارد پای خود را از بازار تلفن و تبلت بیرون می کشد و شکست را پذیرفته.

او می گوید: "جریان اصلی بازار تلفن خیلی سریع جهت خود را یافت و عاملی که تفاوت ایجاد کرد، چیزی نبود جز قیمت. شما می توانید فشار سنگینی را که مدیاتک روی کوالکام قرار داده را ببینید. همین طور مارول و براودکام و سایرین هم زیر فشار سنگین مدیاتک هستند. ما در حین کار چیزهای زیادی یاد گرفتیم. ولی اوضاع داخلی مان خوب پیش نرفت. البته مشکلی نیست. اگر می خواهی شرکتی نوآور باشی، باید شکست بخوری."

او حالا آینده چیپ های تگرا را در دستگاه های موبایل مخصوص بازی می بیند. اگر شرکتی بخواهد تبلت یا تلفنی بسازد که در مقایسه با محصولات هم خانواده اش به خوبی پورشه در مقایسه با خودروهای عادی است، به سراغ تگرا خواهد رفت. مثلا شرکت شیائومی که حالا به می تغییر نام داده از سیستم روی چیپ تگرا برای تبلت جدیدش می پد استفاده کرده.

تگرا با شتاب خوبی وارد این بازار شد. تگرا ۳ در زمان خودش متعادل ترین نسبت قدرت به مصرف انرژی را داشت و با نکسوس ۷ برد بزرگی کسب کرد ولی انویدیا دومین نکسوس ۷ را به کوالکام باخت و از همانجا روند محو شدن آغاز شد.

اما این پایان تگرا نیست. در محصولات مرتبط با بازی های ویدیویی و همین طور سیستم هال سرگرمی داخل خودرو به حیاتش ادامه خواهد داد و همان طور که در CES 2014 مشاهده شد، انویدیا خودروهای لوکس را پلتفرم مناسبی برای ادامه حیات آن می داند. البته این نیز بازار خاصی است و شاید هرگز به پر سودی بازار تلفن و تبلت نشود، ولی به هر حال انویدیا راهی ندارد.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟