بزرگ ترین اشتباه گوگل: محدود کردن Android Wear

چهارشنبه شب گوگل در مراسم I/O برای اولین از نسخه ویژه سیستم عامل اندروید برای ابزار های پوشیدنی پرده برداری کرد. همراه با Android Wear ساعت های هوشمند جدیدی نیز معرفی گشتند. Samsung Gear Live ، LG G Watch و Moto 360 از جمله اولین ساعت هایی هستند که مبتنی بر Android Wear طراحی شده اند.

این سه دستگاه در حالی به زودی در بازار عرضه می شوند که سیستم عامل آن ها تنها با اندروید ۴.۳ به بعد سازگاری دارد، و این بدین معنی است که فقط ۲۴ درصد از کاربران گوگل، مشتریان بالقوه این ساعت ها به حساب می ایند.

یون چوی، یکی از مدیران ارشد شرکت سرمایه گذاری Maxim، در این باره چنین می گوید: «با اندروید Wear، گوگل در حال تکرار کردن اشتباه سامسونگ در رابطه با ساعت های Galaxy Gear است. شرکت کره ای به علت محدود کردن این ساعت ها به تعداد اندکی از محصولات خود، هرگز نتوانست فروش بالایی را به دست آورد. و اکنون گوگل نیز با حذف کردن کاربران نسخه های قدیمی اندروید و حتی مشترکین iOS، راه غلطی را در پیش گرفته است.»

آگهی استخدام

ساعت هوشمند پیبل اندروید android wear pebble

در همین راستا مدیران ساعت هوشمند Pebble نیز گوگل را از انتقادات خود بی نصیب نگذاشته اند. اما آن ها قبل از اینکه به مشکل محدودیت Android Wear بپردازند، موارد دیگری را نیز مطرح می کنند. میریام جوئیری، مدیر گسترش پیبل، سخنان خود را چنین آغاز می کند: «ما بسیار خوشحالیم که می بینیم گوگل با الهام گرفتن از تمام آن چیز هایی که ما تا به حال در پیبل انجام داده ایم، Androir Wear را عرضه کرده است. در حالی که ما از یک رقابت سالم استقبال می کنیم، باید بگویم که بابت سیستم عامل جدید گوگل نگرانی چندانی نداریم. آن ها در حال تکرار اشتباهی هستند که ما با InPulse مرتکب شدیم - Inpules ساعتی بود که قبل از پیبل به بازار آمد - ساعت هایی با نمایشگر رنگی، در زیر نور مستقیم خورشید خوانایی کمی دارند و باتری آن ها نیز به سرعت تمام می شود.»

در توضیح سخنان خانم جوئیری باید اشاره کنیم که پیبل هم اکنون از نمایشگری سیاه و سفید استفاده می کند و با تکنولوژی e-ink تجربه ای مشابه با کتاب خوان های الکترونیک را به کاربر عرضه می کند. پیبل به لطف این تکنولوژی قادر است شارژ را تا ۷ روز در داخل خود نگه دارد.

جوئیری ادامه می دهد: «تحقیقات ما نشان داده که اگر کاربران هر روز بخواهند ساعت خود را به شارژ زنند، به مرور فراموشش می کنند و تصمیم می گیرند که دیگر از آن استفاده ننمایند. به شخصه بعید می دانم که کسی بعد از گذشت یک ماه، همچنان علاقه ای به استفاده از این ساعت ها داشته باشد.»

مدیر گسترش پیبل در نهایت ضربه آخر را به گوگل در سخنان خود اینچنین وارد می کند: «ساعت های گوگل هم اکنون برای ۸۵ درصد از کاربران اندروید غیر قابل استفاده است.»

به نظر شما گوگل در سیاست گذاری های خود اشتباه کرده است؟ آیا فراگیر کردن Android Wear برای کاربران نسخه های قدیمی اندروید و حتی iOS می توانست ساعت های هوشمند را به موفقیت برساند؟

آیا پروژه Android Wear یک تلاش از پیش باخته است؟

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۳۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟