ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

نوآوری ها در 2025 چگونه زندگی آینده مان را رقم خواهند زد

تصور کنید غذا در جای جای دنیا فراوان و برای همه قابل دسترس است و دارو ها شخصی سازی شده اند. این تصور خیلی هم دور از ذهن نخواهد بود. به نظر شما چه اکتشافات ...

تصور کنید غذا در جای جای دنیا فراوان و برای همه قابل دسترس است و دارو ها شخصی سازی شده اند. این تصور خیلی هم دور از ذهن نخواهد بود.

به نظر شما چه اکتشافات علمی در سال 2025 وجود دارد که دنیای ما را تغییر خواهد داد؟ آیا تکنولوژی انرژی می تواند ما را به سمتی پیش ببرد که  ما را از نیاز به سوخت های فسیلی مبرا کند؟ بالاخره خواهیم توانست بر سرطان و بیماری های لاعلاج دیگر فائق بیاییم؟ چگونه زندگی می کنیم و چگونه ارتباط برقرار خواهیم کرد؟

بررسی متون علمی و اکتشافات و اختراعات ثبت شده این امکان را به شما می دهد تا پنجره ای رو به آینده باز کنید.

واحد "آی پی و ساینس ِتامسون رویترز" سعی کرده با جستجو در این دو منبع، پیش بینی هایی انجام دهد: یکی متون مجله های علمی حال حاضر و دومی درخواست های ثبت اختراع. با استفاده از شمارش موضوع های موجود و فراوانی هر کدام و معیار های دیگر، آنها 10 موضوع داغ و مهم در مورد آینده را جدا کردند و با توجه به پیشرفت های موجود پیش بینی های خاصی برای هر کدام انجام دادند.

حالا شاید بتوان حدس زد اگر تا سال 2025 صبر کنیم بالاخره مشکلاتمان با روش های علمی حل خواهد شد یا نه!

"بررسی متون علمی و اکتشافات و اختراعات ثبت شده این امکان را به شما می دهد تا پنجره ای رو به آینده باز کنید. و از دریچه ای به دنیا نگاه کنید که آدم های زیادی نمی بینند. " این ها بخشی از گفته ای بیزل مفتح رییس "آی پی اند ساینس" است که محصولاتی با دیتابیس علمی می فروشند."ما تخمین می زنیم که این اتفاقات در 11 سال آینده خواهد افتاد."

در ادامه مطلب با این موارد آشنا خواهید شد.

کاهش زوال عقل

3032260-slide-shutterstock151915658

برخلاف پیش بینی هایی که قبلا انجام شده، پیشرفت های ژنتیکی باعث می شوند، مردم کمتری از زوال عقل رنج ببرند.

اغلب تئوری ها بر این عقیده اند که از مهمترین و جدی ترین چالش های سلامتی در آینده، مشکل دمانس یا زوال عقل یا دمنشیا (dementia) است. سازمان بهداشت جهانی پیش بینی می کند که تا سال 2050 تعداد کسانی که از این بیماری رنج می برند 3 برابر شود. البته تامسون رویترز در گزارشش خوشبین تر است. این گزارش می گوید تمرکز بر کروموزوم های بیماری زایی که باعث بیماری neuro-degenerative می شوند به تشخیص به موقع و زود هنگام بیماری کمک می کند و درمان های موثر تری را میتوان برای آن انجام داد. او می گوید: "در سال 2025، مطالعات روی جهش های ژنتیکی که باعث زوال عقل می شوند و همچنین پیشرفت روش های تشخیص و پیشگیری های اولیه باعث می شود که در آینده مردم کمتری از این بیماری رنج ببرند."

 

همه گیر شدن انرژی خورشیدی

3032260-slide-shutterstock95050624

بزرگترین منبع تامین انرژی در آینده، انرژی خورشیدی است.

فعلا یک خبر برای دلگرمی فعالان آب و هوا: گزارش حاکی از آن است که در سال 2025، انرزی خورشیدی بزرگترین منبع تامین انرژی در دنیا خواهد بود. به گفته نویسنده این گزارش: "حرارت خورشیدی و انرژی فتوولتاییک خورشیدی (که از طریق مواد جدید فیلم نازک و رنگ حساس تولید می شوند) گرما و آب گرم مورد نیاز ساختمان را تامین خواهد کرد و همچنین انرژی مورد نیاز برای دستگاه های مختلف در خانه، محل کار، فروشگاه ها و کارخانه های تولیدی را فراهم می کند."

 

پیشگیری از دیابت نوع 1

3032260-slide-shutterstock165848219

با اصلاح ژن های مسبب دیابت نوع 1، این بیماری به کلی از بین خواهد رفت.

افراد معمولا در سنین پایین تر دچار دیابت نوع 1 می شوند و مانند دیابت نوع 2 که در سنین بالا و میانسالی بوجود می آید شایع نیست. اما به دلایلی که کاملا توضیح داده نشده موارد درگیر با این بیماری رو به افزایش هستند. این گزارش امید می دهد که فرزندان آینده مجبور نخواهند بود روزانه به خودشان انسولین تزریق کنند. آن ها انتظار دارند "تغییر و ترمیم ژنومی" این مشکل را قبل از به وجود آمدن حل کند. "بستر های مهندسی ژنومی انسانی در حال یافتن راه هایی برای اصلاح ژن های مسبب این بیماری در انسان هستند تا از دیابت نوع 1 در میان سایر بیماری ها جلوگیری کنند."

 

از کمبود مواد غذایی خبری نیست

3032260-slide-shutterstock133519676

نورهای مصنوعی هدفمند شده با طول موج خاص باعث می شوند محصولات کشاورزی با تغییرات DNA سریعتر رشد کنند.

با سه مورد بالا حتما متوجه شده اید که رویکرد این گزارش تا حد زیادی مثبت است. خبر خوب اینکه چهارمین مورد هم آینده ی مثبتی را نوید می دهد.  کمبود مواد غذایی و غذاهای نا امن وجود نخواهند داشت. نو آوری که موجب این موفقیت می شود چیست؟ نورپردازی. در 2025 محصولات اصلاح شده ژنتیکی به سرعت و راحت در داخل خانه ها رشد خواهند کرد. نور مورد نیاز 24 ساعته توسط LED هایی به گیاه تابانده می شود. این نورها به منظور افزایش رشد محصول، طول موج خاصی را ساطع می کنند که با گیرنده های رشدی که به DNA محصول اضافه شده، منطبق است. آن ها می گویند:" محصولات به شکل مقاوم در برابر بیماری و همچنین بازدهی بالا در طول موج های خاص پرورش داده می شوند."

 

پرواز های کوتاه الکتریکی

3032260-slide-shutterstock137629178

هواپیماهای سبک با استفاده از باطری های لیتیوم یونی ما را به سفرهای کوتاه خواهند برد.

وقتی در سال 2025 خواستید چرخی در اطراف بزنید، یک گزینه ی جدید در انتخاب نوع وسیله حمل و نقلتان وجود خواهد داشت. هواپیماهای کوچک الکتریکی. پیشرفت در باطری های لیتیوم یونی و ذخایر هیدروژنی باعث می شوند حمل و نقل الکتریکی در حد رویا باقی نماند. نویسنده می گوید: "این هواپیماها از مواد جدیدی ساخته شده اند که وزن کلی وسیله را کاهش می دهد و موتوری دارد که برای ساختش از تکنولوژی ابر رسانا ها استفاده شده است. این هواپیماهای نیمه تجاری، آسمان ها را برای سفر های کوتاه در می نوردند."

 

صد البته که ارتباطات دیجیتالی خواهند بود

3032260-slide-shutterstock113820757

از آشپزخانه مان با کشاورز دور افتاده افریقایی تماس خواهیم داشت.

 

واقعیت این است که در 2025، اینتر نت همه چیز خواهد بود. همه ی چیزها به هم متصلند. از یخچالتان در آشپزخانه تا دورافتاده ترین کشاورز آفریقایی. " به خاطر پیشرفت روز افزون نیمه هادی ها، خازن های نانولوله ای گراف کربن، سرویس آنتن دهی شبکه های غیر سلولی و تکنولوژی 5G، ارتباطات بی سیم روی همه چیز و همه جا تسلط خواهد داشت."

 

دنیایی بدون زباله های پلاستیکی

3032260-slide-shutterstock67187011

بسته بندی ها همه از سلولز های گیاهی ساخته می شوند.

تکه های زباله های پلاستیکی در همه جا پخش هستند؟ روی رودخانه ها، زمین ها، کنار جاده ها...؟ این ها صحنه هایی هستند که در آینده نمی بینیم. انتظار می رود که در سال 2025، بسته بندی ها همگی از مشتقات سلولز های گیاهی ساخته شوند. "بسته بندی های پلاستیکی سمی که از مشتقات نفت ساخته می شوند، و در اطراف شهر ها، زمین های کشاورزی، سواحل و اقیانوس ها پخش شده اند و قابل تجزیه توسط محیط زیست نیستند، در دهه دیگر رو به انقراض خواهند رفت. با تشکر از پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مربوطه و استفاده از مواد زیستی نانو، بسته بندی محصولات با پایه نفتی به تاریخ خواهد پیوست."

 

داروهای دقیق تر

3032260-slide-shutterstock146973512

داروها هدفمند ساخته می شوند و پادتن تنها به پروتئین های هدف اثر خواهد کرد.

در سال 2025، داروهایی شخصی سازی شده و پیشرفته ای خواهیم داشت. در گزارش آمده است: "داروهای توسعه یافته آنچنان هدفمند خواهند بود که به پروتئین های خاصی متصل می شوند تا مکانیزم عملکرد پادتن بسیار دقیق تر صورت بگیرد...دانش جهشهای ژنی خاص بسیار پیشرفته تر خواهد شد و دانشمندان و پزشکان می توانند آن جهش خاص را درمان کنند. از جمله HER2(سرطان سینه)، BRAF V600(ملانوما)، وROS1(سرطان ریه).

 

نرمال سازی نگاشت DNA

3032260-slide-shutterstock129482621

DNA انسان ها از بدو تولد مورد آزمایش قرار میگیرند و سالیانه چک خواهند شد، تا دلایل هرگونه تغییری بررسی شود.

کودکان متولد شده با استفاده از نانو پروب های داخل شده به بدن، در سال 2025 در سطوح  DNA مورد آزمایش قرار خواهند گرفت، آن هم نه فقط یک یا دو بار بلکه به طور مستمر. "در سال 2025 انسان ها در بدو تولد نگاشت DNA خودشان را خواهند داشت و سالیانه چک می شوند تا هر گونه تغییری را تشخیص دهند. این گونه تغییرات می توانند نشانه ای از شروع بیماری های خود ایمنی در بدن باشند.

 

در این سال دورنوردی امتحان شده است

3032260-slide-shutterstock143899399

آزمایش هایی در مورد تبدیل شدن ماده به انرژی انجام خواهد شد و شاید سفر های مکانی از طریق انرژی انجام شوند.

در گزارش آمده است که تحقیقات درزمینه ی دورنوردی ادامه خواهد داشت. "ما در قسمت شیب تند این تحقیقات در راستای رسیدن به هدف هستیم. پژوهش های ما به ظهور رسیدنِ واقعیِ این پدیده را نوید می دهند. تحلیل های اخیر از شتاب سریع تحقیقات برای رسیدن به مرحله ی آزمایش های جابجایی کوانتومی در سال 2025 خبر می دهند."


 

حالا آیا واقعا همه ی این پیش بینی ها اتفاق خواهند افتاد؟ احتملا خیر... همیشه در تاریخ دیده شده که روند تحقیقات گاهی تند و گاهی کند می شود و همینطور بیشتر تحقیقات به این زودی ها تجاری نخواهند شد. پای خیلی چیزها در میان است؛ سیاست، پول، قدرت انحصاری...

با تمام این احوال مفتح معتقد است که دید ما در مورد آینده باید مثبت باشد. او می گوید: "پیشبینی ها در مورد آینده طبیعت مثبت است، چرا که محققان راه حل هایی پیدا کرده اند و دانشمندان روی چالش هایی که در جهان امروز ما را به مبارزه می طلبند، کار می کنند. همیشه موانع و مسائلی سر راه وجود خواهند داشت که باید به آن ها غلبه کرد، علم و نوآوری امید های ما برای پیروزی بر این موانع هستند."

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (19 مورد)
  • شهنوازی
    شهنوازی | ۲۰ تیر ۱۳۹۳

    استغفرالله

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی