اف بی آی نگران سو استفاده خلافکاران از خودروهای بدون راننده

صنعت خودروهای بدون راننده روز به روز در حال پیشرفت است. در حال حاضر گوگل، کادیلاک و آئودی در این عرصه فعال هستند. شاید شما هم برای در اختیار داشتن یکی از این خودروها وسوسه شده باشید، اما اداره تحقیقات فدرال امریکا (FBI) نظر دیگری دارد: خودروهای بدون راننده زمینه ساز اعمال شیطانی است!

تکنولوژی به کار رفته در این خودروها پتانسیل آن را دارند که مورد استفاده خلافکاران قرار بگیرد و یا حتی خودرو تبدیل به سلاحی کشنده شود.

اما چرا اف بی آی چنین نظری دارد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال ادامه مطلب را از دست ندهید.

در مقاله تحقیقات استراتژیک اف بی آی آمده که: "خودمختاری... تحرک پذیری را کارآمدتر می کند. اما در عین حال، باعث می شود فرصت های بیشتری برای استفاده های مخرب ایجاد شود و راه را برای تبدیل خودرو به یک سلاح کشنده هموار می سازد."

در این گزارش گفته شده که تکنولوژی مورد استفاده شده جهت استقلال خودرو، ممکن است یک روز مورد حمله هکرها قرار بگیرد. یا حتی در یک تعقیب و گریز راننده خلافکار بدون نگرانی از بابت کنترل خودرو، فرصت و تمرکز لازم جهت شلیک با اسلحه را خواهد داشت.

در کنفرانس سال گذشته Def Con Hackers اهمیت خطر خودروهای بدون سرنشین گوشزد شد و یکی از سخنرانان گفت: "همانند هر وسیله الکترونیکی که تا الان توسط انسان ساخته شده، این خودروها هم هک خواهند شد و به راحتی می توان در سیستم GPS دخالت کرد و سنسورهای اطراف ماشین را فریب داد."

گوگل در این رابطه می گوید که: "به طور کلی خودروهای بدون سرنشین در صورت خروج از مسیر اصلی خود به شما هشدارهای بسیار زیادی می دهند. طراحی این نسل از خودروها به گونه ای است که راننده با خیال آسوده در آن بنشیند و نیازی به دخالت او نباشد. همچنین نرم افزار ما و سنسورهای این خودرو از پس تمامی کارها بر خواهند آمد. و البته ما برای امنیت بیشتر، حداکثر سرعت را فعلا روی ۴۰ کیلومتر در ساعت تنظیم کرده ایم."

البته گروه تحقیقات استراتژیک اف بی آی که این گزارش را تهیه کرده هم به این موضوع اذعان دارد که اگر این تکنولوژی به درستی استفاده شود، خودروهای بدون راننده می توانند به کاهش تعداد تصادفات جاده ای کمک شایانی کنند.

البته باید در نظر داشته باشیم که هنوز در ابتدای مسیر خودروهای بدون راننده هستیم ولی با این حال در سال ۲۰۱۴ به اندازه کافی باور داریم که به این تکنولوژی دست خواهیم یافت. ولی نباید انتظار داشت این خودروها تا قبل از سال ۲۰۲۰ به مرحله بهره برداری برسند.

در آن زمان باید تکنولوژی شرکت های خودروسازی به این حد از امنیت رسیده باشد که حملات هکرهای بالقوه به سادگی رفع و خنثی شوند. و نهایتا شاید نظر منفی اف بی آی به مثبت تبدیل شده باشد.

حدس و دیدگاه شما در رابطه با آینده این نسل از خودروها چیست؟

مطالب مرتبط

پیش نویس قانون «اجبار حضور شخص پشت فرمان خودروی بدون راننده» خشم گوگل را برانگیخت

گوگل روی خودروی بدون راننده خود سرمایه گذاری زیادی انجام داده و امیدوار است در آینده ای نزدیک بتواند این تکنولوژی را به صورت عمومی عرضه و اثر خطای انسانی را در حوادث رانندگی به صفر برساند. اما این طور به نظر می آید که هنوز برخی قانونگذاران در کشور آمریکا اعتماد چندانی به این خودروها... ادامه مطلب

یک آیفون و آیپاد دیگر به دست FBI رمزگشایی می شوند

در انتهای ماه مارس بود که FBI اعلام کرد بدون یاری اپل، موفق به رمزگشایی از آیفون 5c که در یک پرونده تروریستی مورد استفاده قرار گرفته بود، شده است. حال این اداره دولتی اعلام کرده که در رمزگشایی یک آیفون و آیپاد دیگر که مرتبط با پرونده قتل در ایالت آرکانزاس آمریکا بوده، به مقامات محلی... ادامه مطلب

خودروهای بدون راننده در موقع خطر جان عابرین را به سرنشینان خود ارجحیت خواهند داد

ظاهراً می بایست اخطارهای پی در پی ایلان ماسک در خصوص خطر هوش مصنوعی در آینده را بیش از پیش جدی بگیریم. البته خود این شخص مدیر کارخانه ای است که تلاش دارد در سال های آینده خودروهای هوشمند بدون راننده را در خیابان های سرتاسر دنیا به حرکت درآورد؛ خودروهایی که در مواقع اضطراری... ادامه مطلب

گوگل برای اولین بار در سوانح رانندگی ماشین های خودرانش، تقصیر را بر گردن گرفت

ماشین های خودران گوگل از جمله تکنولوژی هایی به شمار می روند که چشم بسیاری از مردم به آن دوخته شده و همه دوست دارند بدانند این خودروها تا چه اندازه پیشرفت خواهند کرد و چه زمانی تعدادشان زیاد خواهد شد. شرکت ساکن مانتین ویو نیز در مقابل تولید این ماشین ها را مایه مباهات خود می... ادامه مطلب

چراغ سبز پکن به بایدو برای آزمایش ماشین های خودران

کمپانی چینی بایدو به تازگی مجوز تست ماشین های خودران را در پکن به دست آورده است. در حالی که در روزهای اخیر خبرهای خوبی از صنعت ماشین های خودران به گوش نمی رسد، غول اینترنت چین موفق شده مجوز آزمایش این ماشین ها در مناطقی از پکن به دست آورد. بایدو، که به عنوان گوگل چین... ادامه مطلب

رؤیای بزرگ هایپرلوپ وان؛ عبور اتومبیل های خودران از داخل لوله های هایپرلوپ

ایلان ماسک هم اکنون تمام وقت خود را صرف پروژه های بلندپروازانه SpaceX و اتومبیل های خودران تسلا کرده و از همین رو زمان کافی برای رسیدگی به ایده هایپرلوپ را ندارد. از همین رو کمپانی دیگری با نام هایپرلوپ وان وارد عمل شده تا بتواند رؤیای سفر 35 دقیقه ای از لس آنجلس تا سانفرانسیسکو... ادامه مطلب

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x