گوگل کروم در ویندوز مصرف باتری به مراتب بیشتری از اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس دارد

اگر یک لپ تاپ ویندوزی دارید و نگه داری شارژ برای شما اهمیت ویژه ای دارد، شاید بهتر باشد گوگل کروم را فراموش کنید و از فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر استفاده کنید. چرا که به گفته فوربز، کروم یک مشکل زیربنایی دارد و باعث می شود مصرف باتری بیشتری نسبت به دیگر مرورگرها داشته باشد.

علت ریشه ای این مشکل چیزی است که "System Clock Tick Rate" نامیده می شود که مربوط به فاصله زمانی بیدار شدن CPU است. در حالت عادی کروم به روی ۱.۰۰۰ میلی ثانیه تنظیم شده در حالی که اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس نرخ ۱۵.۶۲۵ میلی ثانیه را پیشنهاد می کنند. به همین دلیل طبیعتا کروم مصرف بیشتری نسبت به آن دو دارد.

فوربز در این رابطه می گوید:

"در واقع حالت ۱.۰۰۰ میلی ثانیه یعنی پردازنده هر ثانیه ۱۰۰۰ بار فعال می شود. اما در حالت ۱۵.۶۲۵ میلی ثانیه، این عدد فقط ۶۴ بار در ثانیه است تا وقایع مورد نیاز به توجه را بررسی کند. خود مایکروسافت می گوید نرخ کلاک ۱.۰۰۰ میلی ثانیه ممکن است مصرف برق را تا ۲۵ درصد افزایش دهد."

لازم است بدانید این مشکل در مک و لینوکس به دلیل نرخ کلاک سیستم متفاوت وجود ندارد. با توجه به تست هایی که در رابطه با مصرف انرژی به روی مرورگرها انجام شده به نظر می رسد اینترنت اکسپلورر بهترین و کروم بدترین نتیجه را دارند.

در حال حاضر هیچ راهی برای حل این مشکل وجود ندارد اما برای فشار به گوگل جهت برطرف کردن آن می توانید به صفحه گزارش مربوط به آن بروید و آن را ستاره دار کنید تا درجه اهمیت آن بالاتر برود.

ویجیاتو

نظرات ۲۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟