ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

هر آنچه لازم است در مورد DARPA، بخش علوم دیوانه وار سازمان پنتاگون بدانید

در سازمان پنتاگون یک نهاد خاص برای توسعه ی ربات های عجیب الخلقه، سلاح های پیشرفته و تکنولوژی های آینده نگر وجود دارد. به این بخش از سازمان "دایره ی پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ی ...

فرشاد صفایی
نوشته شده توسط فرشاد صفایی | ۳ شهریور ۱۳۹۳ | ۲۳:۰۰

در سازمان پنتاگون یک نهاد خاص برای توسعه ی ربات های عجیب الخلقه، سلاح های پیشرفته و تکنولوژی های آینده نگر وجود دارد. به این بخش از سازمان "دایره ی پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ی دفاعی" (Defense Advanced Research Projects Agency) یا همان DARPA می گویند.

در حالی که بیشتر دستگاه ها و ماشین های تولید شده توسط این بخش، هدف این نهاد را تولید ربات های نظامی کُشنده جلوه می دهند، DARPA پروژه های کاملا متفاوت دیگری نیز دارد. در واقع، DARPA مرکز بسیاری از تکنولوژی های پیشرفته ی عصر حاضر است. بگذارید این طور بگوییم، اگر DARPA اینترنت را به وجود نیاورده بود الان شما مشغول خواندن این مطلب نبودید.

در ادامه ی مطلب با دیجیاتو همراه شوید تا اطلاعات بسیار بیشتری را در مورد این نهاد کسب نمایید.

DARPA چگونه شروع به کار نمود؟

وایت آیزنهاور، رئیس جمهور اسبق آمریکا، DARPA را در سال 1958 برای توسعه ی تکنولوژی های پیشرفته و تاثیر گذار بنا نهاد. در ابتدا نام آن ARPA بود (همان عبارت، بدون کلمه ی Defence یا دفاع). این نهاد زمانی به وجود آمد که اتحاد جماهیر شوروی، پروژه ی ماهواره های Sputnik را با موفقیت به انجام رساند. این پروژه ی شوروی شاید پیامی خاص برای آمریکا داشت: "یک تغییر اساسی در علوم دفاعی و تکنولوژی مورد استفاده برای آن لازم است".

از آن موقع DARPA در وقایع تکنولوژیک زیادی تاثیر گذار بوده است، برای مثال این نهاد یک شبکه ی ارتباطی اولیه را در سال 1969 به راه انداخت که آن را ARPANET می نامیدند. این یکی از آن شبکه های  ارتباطی بود که به خلق اینترنت کمک کرد. همین یک مورد کافیست تا بگوییم DARPA جهان را دست خوش تغییر نمود، شما اینطور فکر نمی کنید؟

راستی، Siri را بیشتر دوست دارید یا Cortana؟ برای این دو دستیار مجازی هم می توانید ممنون DARPA باشید، دلیل این قدردانی پروژه ی تحقیقاتی درک گفتار DARPA است که نقش بسیار مهمی در پیشرفت تکنولوژی تشخیص صحبت امروزی داشت.

DARPA چگونه اداره می شود؟

با وجود این که DARPA بخشی از سازمان پنتاگون آمریکا است، اما جدای از بخش تحقیقات نظامی اداره می شود. کارکنان این نهاد در گروه هایی جدا تحت نظر یک مدیر خاص فعالیت می کنند و هر گروه بر روی پروژه و مسئله ای مجزا کار می کند.

این گروه ها می توانند آزادانه از ایده های سایر مجموعه ها و یا حتی دیگر بخش های سازمان پنتاگون برای پیشبرد پروژه ی خود استفاده کنند. DARPA هزینه های مالی آنها را به صورت کامل تامین می کند که رقمی بین 10 تا 40 میلیون دلار برای هر پروژه است. بعضی پروژه ها بودجه ی بسیار کمتری دریافت می کنند اما پروژه هایی هم هستند که تا 100 میلیون دلار تامین مالی می شوند.

اگر از تعجب دهانتان باز مانده باید این را هم اضافه کنیم که بودجه نهاد DARPA چیزی حدود 2.78 میلیارد دلار برای سال 2014 است و این سازمان درخواست بودجه ی 2.91 میلیارد دلاری را برای سال 2015 کرده است. خوب، اینجا یک سوال کوچک پیش می آید، DARPA واقعا با این همه پول چه می کند؟ در ادامه برای جواب به این سوال تعدادی از پروژه های برجسته، عجیب، و پیشرفته ی نهاد مذکور را معرفی می کنیم.

ربات ها

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Meet ATLAS!.mp4"]

یکی از اولین پروژه های رباتیک DARPA، ربات shakey بود.  توسعه ی این ربات از سال 1966 شروع شد. در واقع shakey یک ماشین چند منظوره ی چرخ دار بود که می توانست وظایف کوچکی همچون روشن و خاموش کردن لامپ را انجام دهد.

این روزها اما، نهاد مذکور بیشتر بخاطر ماشین های پیشرفته اش شناخته شده است، ماشین هایی که بعضی هایشان واقعا وحشت آورند. از جمله تعدادی از اختراعات بخش دینامیکی بوستون، همچون چیتای 4 پا که بعدا به "گربه ی وحشی" معروف شد. وسیله ای که از حسین بولت، دونده ی معروف، سریع تر می دود. "سگ بزرگ" پروژه ی دیگری از اوایل شروع به کار DARPA بود، این دستگاه هم در واقع ماشینی 4 پا است که طراحی شده تا مسیر های صعب العبور را با به همراه داشتن بار سنگین و لوازم و ابزار فراوان طی کند.

به جز آن دو پروژه ی چهار پایان، بخش دینامیکی بوستون کار بر روی بهبود عکس العمل ماشین انسان نمای خود را نیز ادامه داد. این ماشین انسان نما ATLAS نام دارد و توسعه ی ATLAS به مرحله ای رسید که آن را بدل به ماشین آماده ی پیاده روی بر روی 2 پا بدون هیچ کمکی نمود. سال گذشته زمانی که کمپانی گوگل این بخش را خریداری کرد، قرار شد آنها همچنان به قراردادهای نظامی خود پایبند باشند. اما در نگاه کلی کاملا مشخص است که این بخش دیگر بودجه ی دولتی را در اختیار ندارد و در نتیجه به احتمال زیاد، ما دیگر ربات جدیدی از بخش دینامیکی بوستون نخواهیم دید. نگران نباشید، نهاد DARPA هنوز راه های زیادی برای جست جوی ایده های حیرت آور و اضافه کردن آنها به لیست فعالیت هایش دارد.

DARPA همچنین میزبان یک مسابقه ی رباتیک سالیانه است. امسال رقابت بر سر ربات انسان نمایی است که بتواند به عنوان اولین کمک کننده در شرایط بحرانی عمل نماید. متاسفانه رباتی که شانس اول این دوره بود چندی پیش از مسابقات کناره گیری کرد، چون گوگل کمپانی SCHAFT را خرید.

SCHAFT شرکت طراحی کننده ی ربات فوق الذکر بوده که در حال حاضر مشغول آماده سازی اولین ربات گوگل برای کاربران معمولی است. البته، شاید این تملک غول دنیای جستجو اتفاق چندان بدی هم نبوده نباشد.

عضو مصنوعی

deka_arm

بخش اعضای مصنوعی DARPA در چند سال اخیر پیشرفت های چشم گیری داشته است. البته ناگفته نماند که بودجه ی این بخش به 150 میلیون دلار رسیده و اعضای مصنوعی تولید شده ی توسط آن که به وسیله ی مغز کنترل می شوند، مدت هاست که به دارندگان خود در حال خدمتند.

در سال 2013، DARPA کار بر روی توسعه ی یک دست 3 انگشتی مصنوعی با قیمت کم، که به بازو وصل می شود را آغاز کرده، انگشتان این دست قرار است بتوانند از طریق مغز کنترل شوند و حس لامسه داشته باشند. همین چند ماه گذشته بود که FDA گواهی تولید بازوی LUKE را برای DARPA صادر کرد. این بازو تعداد زیادی فرمان مختلف را در لحظه درک می کند و توسط همان توسعه داده شده که SEGWAY ، وسیله ی نقلیه ی دوچرخ معروف را طراحی کرد.

پزشکی

2d36756452e4da11af9f0014c2589dfb

اطلاعات چندان زیادی از بخش پزشکی در دسترس نیست. اما همین را می دانیم که پروژه های زیادی در آن بخش در حال انجام است. برای مثال، یکی از پروژه های این بخش، کار بر روی ایمپلنت های مغزی بوده. ابزارهایی که درون مغز سربازان قرار می گیرند تا به آنها در مواجهه با اختلالات روحی و افسردگی کمک کنند. مثال دیگری از فعالیت های این بخش، تلاش برای دست یابی به ماده ایست که به سرعت از حالت مایع به حالت اسفنجی تغییر فاز دهد. توسعه ی این ماده برای جلوگیری از خونریزی موثر است. در واقع، بخش پزشکی DARPA در خدمت ذات نظامی این نهاد است.

نظامی / رباتیک

darpa-ultra-vis-2014-05-21-01

خب، اینجا یک نکته را متذکر می شویم، هر چه از مستقل بودن DARPA گفتیم درست، اما دست آخر DARPA بخشی از سازمان پنتاگون است، پس باید توجه داشت که این بخش نقش بسیار مهم و اساسی را در توسعه ی تکنولوژی های نظامی ایفا می کند. در سال 2011، نهاد DARPA یک سلاح فراصوت را با به پرواز درآوردنش بر اقیانوس آرام آزمایش کرد. همچنین در سال گذشته قراردادی به ارزش 6 میلیون دلار برای کار بر روی دقت هر چه بیشتر چشمی تفنگ های تک تیر اندازها منعقد نمود. همین چند وقت پیش DARPA توسعه ی یک نمایشگر پوشیدنی را آغاز کرد که به سربازان کمک می کند دوست و دشمن را از هم تشخیص دهند و بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.

البته نهاد مذکور اگر در حال تولید چیزی خارق العاده و دور از تصور نبود، دیگر نامش DARPA نبود. این نهاد پروژه های خارق العاده -و شاید تخیلی- دیگری همانند کار بر روی بالارفتن از دیوار همانند مرد عنکبوتی و موتورسیکلت های هیبریدی که قادر به استتار کامل اند نیز دارد. پروژه PLAN X شاید یکی از گسترده ترین و به روز ترین پروژه های نهاد یاد شده باشد، این پروژه قصد دارد جهان را به صورت کاملا 3 بعدی مدل سازی کند تا کارکنان بخش های نظامی بتوانند به تمام اجزای آن دسترسی بهتر و کارآمد تری داشته باشند. در این دنیای مجازی، فارغ از فیلم و بازی های رایانه ای، سربازان قادر خواهند بود تا به مثلا هکرها شلیک کنند، درست همانند شلیک گلوله در دنیای واقعی.

نوآوری در زمینه ربات ها نیز به اهمیت بخش نظامی است. در حال حاضر DARPA در حال به روز رسانی ربات های جست و جوگر قدیمی است تا آنها را به ارسال کننده شبکه ی WI-FI یا در اصطلاح رایج تر WI-FI HOSTPOTS تبدیل کند و همینطور در حال طراحی ربات هایی است که بتوانند تغییر شکل داده و به حالت و کارایی مورد نظر درآیند. این نهاد هم اینک قرارگاه های رباتیک دریایی را توسعه می دهد که با یک اشاره صدها ربات را به منطقه ی مورد نظر می فرستند.

فضا

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/DARPA Phoenix Concept Video.mp4"]

شما که تصور نمی کنید نهادی همانند DARPA خود را زمین گیر کرده باشد و فقط به فکر تحقیق و توسعه ی تکنولوژی های زمینی باشد؟ یکی از پروژ های فضایی این نهاد XS-1 نام دارد. هدف این پروژه فضا پیمایی خودکار است که نیازی به حضور انسان در آن نباشد. در نتیجه، هزینه به پرواز درآوردنش بسیار کمتر خواهد بود.

پروژه ی دیگری از بخش فضایی، برنامه ققنوس نام دارد. این پروژه 2 هدف را دنبال می کند. یکی پاک سازی و بازیافت ماهواره های از کار افتاده و دیگری ارسال ربات هایی به فضا که بتوانند ماهواره ها را سر هم بندی کنند. DARPA همچنین از سال 2002 بر روی یک تلسکوپ جستوجوگر فضایی کار می کند. هدف این تلسکوپ تهیه کردن تصاویری از سنگ ها و ذرات کوچک فضایی است که ممکن است با ماهواره های نظامی برخورد کنند.

مناقشات

همانطور که قطعا انتظار دارید، نهادی همانند DARPA که میلیارد ها دلار بودجه دارد، مسائل و مناقشات مربوط به خود را نیز داراست. در سال 2011، مشخص شد که DARPA قراردادی به ارزش 1.7 میلیون دلار را با یک شرکت ردیاب بمب به انعقاد رسانده است. شرکتی که توسط یکی از مدیر های خود DARPA یعنی خانم رجینا دوگان اداره می شود. همین مسئله سبب شد تا پنتاگون بخش های مختلف DARPA را از لحاظ اخلاق کاری مورد بررسی قرار دهد تا از هر خطایی از این دست جلوگیری کند.

دوگان حتی در زمان ترک DARPA به مقصد گوگل هم درگیر این مسائل بود، بخصوص زمانی که دولت آمریکا قانونی را وضع کرد که هر نوع رابطه ای بین گوگل و بخش های امنیت ملی آمریکا، مخفیانه باقی خواهد ماند و همین قانون باعث شد هیچ کس متوجه نشود که بالاخره آیا DARPA پشت پرده ی جاسوسی از GMAIL بود یا نه.

می خواهید بیشتر در مورد DARPA بدانید؟

DARPA  را یک هزار پای بزرگ فرض کنید که تعداد پاهایش از دستمان در رفته است. شما واقعا نمی توانید بفهمید چه در درون این نهاد می گذرد. اما شاید با دقت بر روی فعالیت هایش بتوانید اندکی از چند و چون کارهایش مطلع شوید. اگر واقعا دلتان می خواهد بیشتر در موردش بدانید می توانید فعالیت های این نهاد را در سایت هایی همچون گوگل پلاس، توییتر، فیس بوک و یا یوتیوب دنبال کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (24 مورد)
 • TechLover
  TechLover | ۴ شهریور ۱۳۹۳

  سپاس از بابت این مقاله بسیار خوب

 • Ehsan
  Ehsan | ۴ شهریور ۱۳۹۳

  قیافه اتلس ترسناک بور :|

 • میثم
  میثم | ۴ شهریور ۱۳۹۳

  بخش دینامیکی بوستون؟! بوستون دانامیک درسته

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی