۵ کاری که می توانیم برای داشتن هفته ای پربار تر انجام دهیم

داشتن هفته ای پربار، به دغدغه های اصلی شما و زمانی که صرف انجام کار ها می کنید بستگی دارد. سخت کار کردن، لرزوما به معنی پربار بودن نیست. همیشه راهی آسان تر برای انجام کار ها وجود دارد؛ آن را پیدا کنید، هوشمندانه تر کار کنید و کار های بیشتری در طول هفته انجام دهید.

در ادامه مطلب می توانید نکاتی را که شما را در داشتن هفته ای پربار یاری خواهند کرد مطالعه کنید.

۱. به جای برنامه ریزی، عمل کنید

برنامه ریزی برای انجام کار های هفته یا ماه آینده، امری مفید است، اما با مراجعه پی در پی به برنامه روزانه خود، ساعت های موثر بسیاری را از دست خواهید داد.

پس به جای برنامه ریزی، عمل کنید. انجام کاری در آینده به جای حالا ممکن است به نظر راحت باشد، اما عملی معقول نیست. اگر مدام به خودتان بگویید مجبور نیستید همین الان انجامش دهید، آن تسک خود به خود از بین نخواهد رفت. و سرانجام کسی مجبور می شود مسئولیت انجام آن را برعهده بگیرد. پس به جای بهانه آوردن، بهتر است هر چه سریع تر آن را از لیست کار های خود خط بزنید.

یک سوال دیگر این است که آیا جلسات شما واقعا ارزشمند هستند؟ اکثر مردم وقت بسیاری را صرف جلسات می کنند، در حالیکه باید به انجام کار ها بپردازند. برای اینکه مطمئن شوید بیشترین استفاده را از وقت ارزشمند خود می کنید، کافیست زمانی را که صرف کار ها می کنید محاسبه کنید. این کار به شما کمک می کند از زمانی که به جای کار کردن، در جلسات یا در حال برنامه ریزی تلف می شود، مطلع شوید. قطعا از افزایش بازدهیتان پس از محاسبه زمان صرف شده در جلسات یا برنامه ریزی، شگفت زده خواهید شد.

۲. لازم نیست به همه چیز پاسخ مثبت بدهید

“تفاوت میان افراد موفق و افراد خیلی موفق، این است که افراد خیلی موفق تقریبا به همه چیز جواب منفی می دهند” -وارن بافت

پاسخ مثبت به درخواست ها،‌ از یک 'نه’ گفتن، ساده تر به نظر می آید. هربار که با انجام کاری برای کسی موافقت می کنید که نتیجه ای بی ارزش دارد، داشتن برنامه قابل کنترل را سخت تر می کنید. شما می توانید به اهداف بیشتری برسید در صورتیکه که بدانید چه کار باید بکنید، چه زمانی باید آن را انجام دهید و انتظار دارید چه چیزی به دست آورید. تمام این مشکلات، با برنامه ای تحت کنترل شما قابل حل است.

۳. کمال گرا نباشید

اگر همواره دنبال کمال باشید، باید زمان بیشتری را صرف انجام کار ها کنید و احتمالا بهره وری کمتری خواهید داشت. دلیل این موضوع این است که اگر بخواهید کار ها را به بهترین نحو ممکن انجام دهید، زمان بیشتری نسبت به حالت معمول صرف آن خواهید کرد؛ این کار نیز باعث می شود انجام دیگر وظایف عقب بیافتد. در نتیجه، باعث هدر رفتن زمان و ناراضی بودن رئیس فعلی تان خواهید شد.

۴. ذهنتان را خالی کنید

خیلی روی حافظه تان حساب نکنید. چون وقتی بیشتر به آن نیازمندید، شما را ناامید می کند. به جای این کار، همه چیز را یادداشت کنید.

ابزار های زیادی برای یادداشت برداری وجود دارند؛ از ابزار های قدیمی و پیشفرض سیستم عامل ها گرفته تا اپلیکیشن هایی مانند Evernote ،Any.do و Wunderlist. با نوشتن تمام کار هایی که تا آخر هفته باید انجام شوند، تصویر ذهنی مناسبی از اهداف خود خواهید داشت و قادر خواهید بود بر این اساس، اولویت ها را نیز تعیین کنید.

۵. موفقیت های خود را مرور و اندازه گیری کنید

پیش از بستن پرونده یک هفته ی کاری دیگر و آماده شدن برای هفته بعدی، دستاورد ها و کارهای انجام شده را مرور کنید تا ببینید از پس چه مقدار از آن بر آمده اید. به لیست تسک های خود مراجعه کنید و کار های انجام شده را خط بزنید، تا متوجه شوید چه کاری را نتوانستید انجام دهید و چرا. دستاورد های خود را جشن بگیرید، کار های به تعویق افتاده را یادداشت کرده و از اشتباهات پلی برای رسیدن به اهداف خود بسازید. قطعا برای هفته آینده آمادگی بیشتری خواهید داشت.

مطالب مرتبط

بزرگترین علت موفقیت برخی استارتاپ ها و شکست اکثریت آنها

بزرگترین وجه تمایز شرکت های نوپا و موفق نسبت به شرکت های جدیدی که اکثراً شکست می خورند چیست؟ بیل گراس یک کارآفرین با سابقه و مؤسس Idealab است. گراس در تلاش برای پیدا کردن مهمترین عامل موفقیت یا عدم موفقیت استارتاپ ها 200 شرکت را مورد بررسی قرار داده است که نیمی از آنها از دست پرورده های خود Idealab... ادامه مطلب

چگونه بر تمایل مغز خود به عقب انداختن کارها غلبه کنیم؟

برای بسیاری از ما هیچ چیز ترسناک تر از رو در رو شدن با یک برگه کاغذ خالی نیست. این خالی بودن می تواند به این معنا باشد که می توان پروژه ای را به هر سمتی که می خواهیم ببریم. اما همین بی حد و مرز بودن مسیرهای مختلف در هدایت یک پروژه می تواند... ادامه مطلب

۳ راه آسان برای به پایان بردن روز، که فردای بهتری برایتان رقم می زنند

همه همیشه روی چیز هایی تأکید می کنند که برای شروع روز باید انجام دهید، اما تعداد کمی از ما از اهمیت برنامه ای مناسب برای به پایان بردن روز آگاهی داریم. به پایان رساندن روز به شکلی سازمان دهی شده و مثبت، راه ساده ای است که با استفاده از آن می توان برای... ادامه مطلب

وقتی بر سر پول مذاکره می کنید، در مغزتان چه می گذرد

در نسخه ی اصلی کتاب روش های مذاکره ی Getting to Yes که در سال 1981 به چاپ رسیده، حتی یک بار هم از کلمه ی «مغز» استفاده نشده است. این در حالی است که برای بحث پیرامون جنبه های روانی مذاکره، بارها از وازه ی «ذهن» کمک گرفته شده. غیبت واژه ی «مغز» در... ادامه مطلب

راه هایی برای کسب و کارهای کوچک جهت القای حس وفاداری در مشتریان

راه اندازی یک کسب و کار هر چند کوچک می تواند به دلایل مختلف چالشی قابل توجه به حساب آید، اما جذب مشتریان و ایجاد حس احترام و وفاداری در آنها به مراتب ساده تر و حتی کم هزینه تر است. با این حال، توجه به مشتریان از این جنبه می تواند تاثیرات مطلوبی روی کسب... ادامه مطلب

4 شیوه برقراری تعادل میان زندگی شخصی و شغلی توسط افراد موفق

آیا وقتی کسی در کار خود حقیقتاً به موفقیت می رسد، تعادل کار و زندگی هنوز برایش معنایی دارد؟ برخی از کسب و کار ها در فصول خاصی مجبور می شوند ساعات کاری خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، اما پژوهش ها نشان می دهد افزایش ساعات کاری از یک میزان مشخص به... ادامه مطلب

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x