روایت طراحان گلکسی نوت اج از روند اضافه کردن لبه خمیده به این تلفن هوشمند

تلفن هوشمند Galaxy Note Edge سامسونگ یک قابلیت منحصر به فرد در میان تمامی تلفن های هوشمند دارد. در این مدل بخش باریکی در سمت چپ آن تعبیه شده که اطلاعات اضافی یا میانبرهایی برای دسترسی به اپلیکیشن های پر کاربرد در اختیار کاربر قرار می دهد. اما این لبه چطور به وجود آمده؟ طراحان آن در سامسونگ چگونه به ایده اضافه کردن چنین اِلِمان منحصر به فردی رسیدند و چگونه در عمل آن را به مرحله اجرا و تولید رساندند؟

سایت CNet در مصاحبه ای اختصاصی با طراحان این مدل در مقر اصلی سامسونگ در شهر سئول پایتخت کره جنوبی، در مورد روند طراحی و ساخت این بخش و همینطور توسعه بخش نرم افزاری آن پرسش کرده.

اگر این مدل خاص برای شما هم جذاب است، این مطلب را از دست ندهید.

hamrah-mechanic

انحنا، نماد چیرگی است

Sunghoo Lee -طراح مفهومی در سامسونگ- خودش هرگز شمشیربازی نکرده اما میگوید: بازی شمشیربازی راهنمایی بود که جرقه ایجاد یک انحنای خاص در طراحی تلفن هوشمند را به طراحان داد. تیم طراح به دنبال انحنایی متفاوت بودند که در جهان فیزیکی هم قابل لمس و مشاهده باشد. و این نقل قول مشهور از Antoni Gaudi -طراح اسپانیایی- برای آنها الهام بخش بود:

در طبیعت هیچ خط صاف و مستقیمی وجود ندارد.

یافتن بهترین حالت ممکن برای نمایش زیبایی و قدرت

تثبت ظاهر یک منحنی یک چیز است و رسیدن به بهترین و ممکن ترین حالت ممکن برای اجرای تکنیکی و عملی آن، چیزی دیگر. مهندسان و طراحان بارها هندسهٔ یک منحنی و اینکه چطور می توانند بهترین تجربه را از این شکل به کاربران ارائه کنند را بررسی کردند. این بخش باید طوری طراحی می شد که در عین اینکه تفاوت مشخصی دارد بتواند به بهترین شکل اطلاعاتی ضروری مانند زمان و تاریخ را نمایش دهد.

با نگاه دقیق به انحنای گوشی متوجه می شوید که از یک زاویه خاص در آن استفاده نشده بلکه کمان انحنا طوری تنظیم شده که علاوه بر ایجاد تفاوت نسبت به سایر بخش ها، امکان نمایش مناسب آن از زوایای مختلف وجود داشته باشد. به گفته یکی از اعضای شرکت، 'این لبه از نمایشگر به راحتی به چشم می آید و میزان خم شدن آن بهینه و مناسب طراحی شده است.

galay-note-edge-sketch1

اما در مورد این بخش منحنی نگرانی هایی نیز وجود داشت. ممکن است این صفحه و عدم لمس عمدی آن توسط کاربر منجر به سقوط گوشی از دستان او شود. به همین منظور سامسونگ قابی فلزی در اطراف آن قرار داده. در حالت تئوری، در صورت سقوط گوشی، این قاب فلزی از صفحه نمایش محافظت می کند.

نمایشگر منحنی در سمت راست قرار داده شده که در صورت در دست گرفتن آن برای اولین بار کمی عجیب به نظر می رسد. هر چند که کماکان قالب مستطیلی و عادی ابزارهای مشابه را با خود دارد. اما به هر شکل باید آن را به طرزی متفاوت از سایر موبایل ها در دست گرفت. به منظور پیشگیری از تپ شدن آیکن ها و ویجت های لبهٔ تلفن، سامسونگ برخی عملکردها به واسطه تماس تصادفی انگشتان با مانیتور این بخش را از غیرفعال کرده است تا در عین بخشیدن راحتی بیشتر در نگه داشتن آن در دست، از بروز اعمال اتفاقی جلوگیری کرده باشد.

همچنین شاید به نظر برسد که این تلفن تنها برای راست دست ها طراحی شده که آن را با دست چپ نگه دارند و با دست راست لمسش کنند. اما در گلکسی نوت اج قابلیتی قرار داده شده که اجازه می دهد همه چیز معکوس شود و قابلیت قرار دادن آن در دست راست نیز وجود داشته باشد. هر چند که در این صورت باید گوشی را از لحاظ فیزیکی به صورت برعکس در دست گرفت، اما به هر شکل تجربه آن را برای چپ دستها نیز مهیا می کند.

انقلاب و تکامل

در زمان طراحی و کار روی گلکسی نوت اج، حداقل دو بخش در آن از دنیای فیزیکی ما الهام گرفته. اگر کمی دقت کنید، باریکه عمودی نمایشگر آن از دفترچه هایی الهام گرفته شده که برخی صفحات آن دارای فهرست هستند. در واقع طراحان از این فهرست های مذکور در طراحی این بخش از نمایشگر که از نوع AMOLED است الهام گرفته اند.

امکان استفاده از این بخش با کمک انگشت شست وجود دارد. بدین ترتیب با کشیدن انگشت روی این بخش می توان آن را به نوعی صفحه زد و آیکن ها و ویجت های مختلف را فراخواند. این قابلیت نیز از درهای چرخان ساختمان الهام گیری شده است.

همه چیز بامعنی است

نمایشگر گلکسی نوت اج صد در صد متفاوت از سایر نمایشگرهاست اما سامسونگ سعی کرده آن را تا حد ممکن کاربردی کند.

پس از رونمایی از Galaxy Round، گلکسی نوت اج دومین تلفن هوشمند با نمایشگر منحنی شکل است که سامسونگ اقدام به ساختش کرده. سامسونگ همچنین پنل های مشابهی را در تلویزیون ها و نمایشگرهای منحنی در ابزارهای پوشیدنی است مانند Gear Fit و Gear S استفاده کرده. سامسونگ البته تنها نیست و سایر رقبا -مانند ال جی- نیز در حال نزدیک شدن به عرصه نمایشگرهای منحنی بوده و هستند.

البته بهتر است با عرضه گلکسی نوت اج به بازار از سوی سامسونگ، اصلا تصور نکنید که این تلفن تلاشی دیگر از سامسونگ جهت تلاشی مجدد برای ورود به رقابت در عرصه نمایشگرهای منحنی است. در واقع این ابزار تلاشی برای ایجاد رده ای جدید در تلفن های هوشمند و رفع برخی مشکلات است.

به گفته آقای Lee تیم او قصد داشته یک محصول منحصر به فرد برای سامسونگ بسازد.

به هر شکل چه این مساله صحیح باشد چه نباشد، هدف طراحان گلکسی نوت اج، ابزاری با حداکثر بازدهی ممکن بوده که در قیاس با نوت ۴ امکان دسترسی همیشگی به بخشی از منوهای آن وجود داشته باشد.

sunghoo-lee-samsung

Lee در این باره می گوید: "ما تنها بر روی زیبایی و کیفیت این محصول فکر نکردیم، در کنار آن ما [در روند طراحی] تجربه کاربری و رفتار افراد را برای استفاده از چنین ابزاری بررسی و آزمایش کردیم."

آقای Lee و سایر طراحان سامسونگ می دانستند که روبرو شدن با ایرادات و باگ های مختلفی که به واسطه بروز اضافه کردن المان های جدید به ابزاری مانند تلفن هوشمند چقدر می تواند برای سامسونگ حساس باشد.

Lee در پایان می افزاید: سامسونگ قصد داشت که اولین استانداردها را در نمونه های آتی تلفن های هوشمند ایجاد کند.

مطالب مرتبط

سهم سامسونگ از بازار گوشی‌های تاشو در سال ۲۰۲۰ احتمالا به ۸۰ درصد می‌رسد

برآوردهای یک شرکت تحلیل بازار نشان می‌دهد سامسونگ به خاطر ناتوانی هواوی در عرضه گوشی تاشو جدید، بازار جهانی این قبیل گوشی‌ها را تحت سلطه خود درخواهد آورد.به گزارش خبرگزاری «Yonhap» کره جنوبی، شرکت تحلیل بازار Display Supply Chain Consultants پیش بینی می‌کند که سهم سامسونگ از بازار گوشی‌های تاشو به بیش از ۸۰ درصد... ادامه مطلب

افشای اطلاعات و رندر اولین گوشی از سری گلکسی F

بالاخره نخستین اطلاعات فاش شده از گوشی‌های هوشمند گلکسی سری F سامسونگ منتشر شد. در این سری دستگاه‌هایی میان‌رده‌ با بهبود عملکرد دوربین معرفی خواهند شد.نخستین دستگاهی که از این سری معرفی می شود، «گلکسی F41» خواهد بود. اطلاعات مربوط به دفترچه راهنمای دستگاه که در صفحه‌ پشتیبانی وب‌سایت سامسونگ هند به اشتراک گذاشته شده،... ادامه مطلب

سامسونگ از نسل جدید پنل OLED تاشو با کمترین شعاع انحنا در دنیا رونمایی کرد

سامسونگ از نسل بعد پنل OLED با کمترین شعاع انحنا در دنیا رونمایی کرد. شعاع انحنا کمتر یعنی فاصله بین دو نیمه نمایشگر حین بسته بودن در گوشی‌های تاشو کمتر خواهد بود که مزایای متعددی در پی دارد.«سامسونگ دیسپلی» از نسل سوم پنل OLED رونمایی کرد که به گفته این شرکت دارای کمترین شعاع انحنا... ادامه مطلب

مدل تیتانیومی گلکسی واچ ۳ با قیمت ۶۰۰ دلار عرضه می‌شود

گلکسی واچ ۳ مرداد ماه امسال در دو مدل تیتانیومی و فولاد ضدزنگ معرفی شد. حال سامسونگ تاریخ عرضه نسخه تیتانیومی و قیمت آن را مشخص کرده است.مدل تیتانیومی گلکسی واچ ۳ از لحاظ ظاهری کاملاً مشابه مدل فولادی است که سامسونگ آنرا اواسط مرداد ماه امسال به بازار عرضه کرد، با این تفاوت که... ادامه مطلب

افزایش سهم مدیاتک از بازار چیپست همزمان با کاهش سهم کوالکام و سامسونگ

کوالکام در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ توانسته به بالاترین سهم در بازار چیپ‌های موبایل دست پیدا کند، اما مدیاتک با سرعت به آن نزدیک می‌شود. در این بازه زمانی سامسونگ با کاهش فروش تراشه‌های خود مواجه شده است.سامسونگ از چیپ‌های اگزینوس در بسیاری از محصولات خود استفاده می‌کند و حتی چنین گوشی هوشمند ویوو نیز... ادامه مطلب

سامسونگ بزرگترین نمایشگر LED دنیای ورزش را در استادیوم «SoFi» نصب کرد

سامسونگ رویکردهای جاه طلبانه‌ای را دنبال می‌کند و اینک در حوزه فناوری نمایشگر LED، توانسته اقتدار خود را در قلب استادیوم «SoFi» به نمایش بگذارد.«SoFi»، نخستین استادیوم جهان است که تصاویر ویدیویی با کیفیت 4K را از طریق نمایشگر LED سامسونگ به نمایش می‌گذارد. این استادیوم مدرن ۷۰ هزار نفری در هالیوود پارک ۳۰۰ هکتاری در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟