صدا می تواند راهی برای تماس اجسام در واقعیت مجازی باشد

صدا می تواند راهی برای تماس اجسام در واقعیت مجازی باشد

تیمی از محققین در دانشگاه بریستول انگلستان، تکنولوژی لمسی جدیدی را توسعه داده اند که می تواند از طریق ایجاد صداهایی با فرکانس بالا، اثری ایجاد و لمس اشیاء بدون دخالت فیزیکی را ممکن کند که در حقیقت راهی برای لمس چیزها در واقعیت مجازی هم می تواند باشد.

با دیجیاتو همراه باشید.

بن لانگ و تیمش، در دانشگاه سیستمی را ساخته اند که صدا می تواند حس لمس فیزیکی را ایجاد کند. برای ساخت این سیستم، اسپیکرهایی استفاده شده که امواجی خاص تولید می کند. قدرت این امواج به قدری است که کاربر شدت آن را از طریق سلول های عصبی سطح پوستش احساس می کند.

برای اینکه تکنولوژی با واقعیت مجازی همخوانی پیدا کند، آن ها از یک کنترلر Leap Motion استفاده کرده اند که وضعیت قرار گیری دست کاربر را نسبت به محیط مجازی که در آن قرار دارد مشخص می کند.

کنترلر Leap Motion سال ۲۰۱۰ از طریق جذب سرمایه عمومی به مرحله تحقیق و مهندسی رسید و در سال ۲۰۱۳ هم به بازار عرضه شد.

همانند تصاویر دیجیتال و پرینت شده، مبحث رزولوشن در مورد واقعیت مجازی هم مطرح است. برای مثال، اجسام مجازی وقتی از این طریق شکل می گیرند لرزشی آرام دارند و ارائه جزئیات بالا فعلا امکان پذیر نیست.

شیوه کار به این گونه است که اسپیکرها مرتب کنار هم تک به تک چیده می شوند تا در تعامل با یکدیگر، رزولوشن بالایی ارائه دهند، دقیقا مانند کنار هم قرار دادن پیکسل های بیشتر در فضای کمتر که نتیجه ی رزولوشن بالا را به همراه دارد. به عبارت دیگر، ppi (تعداد پیکسل در هر اینچ) بالاتر، جزئیات بیشتری نسبت به صفحه نمایشی با ppi کمتر نشان می دهد.

هنوز مشخص نیست که این تکنولوژی با چه هدست واقعیت مجازی ارتباط پیدا کند اما آکیلس از گزینه های محتمل است و نباید به این زودی ها شاهد نمایش عمومی آن بود.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato