جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

احتمال وجود شواهدی از حیات فرازمینی در شهاب سنگ های مریخ

کاوشگر Curiosity ناسا روی مریخ مشغول کار خود است. این کاوشگر با نمونه برداری و معاینه سنگ ها، حفاری و زیر نظر داشتن وضعیت آب و هوا، نه تنها قابلیت سکون انسان را در این سیاره بررسی می کند، بلکه به دنبال علائم کلی حیات نیز می گردد. حیاتی که شاید مدت ها پیش، میکروب های فرازمینی روی این سیاره داشته اند.

چرا راه دور برویم، شاید جواب درست روی زمین خودمان باشد، به شکل یک شهاب سنگ.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

شهاب سنگ تیسینت (Tissint) در 18 جولای 2011 در صحرای کلمیم السماره مراکش فرود آمد. این شهاب سنگ که حاصل برخورد سیارک ها در سطح مریخ است، حدود 700 هزار سال پیش پرتاب شد و ویژگی هایی دارد که آن را منحصر به فرد می کند. پوسته این سنگ خاکستری که جرمی بین 7 تا 11 کیلوگرم دارد، به دلیل گرمای ناشی از اصطکاک هنگام سقوط، سوخته و به رنگ مشکی براق در آمده است.شیارهایی نیز در آن به وجود آمده اند که حاکی از انباشته شدن آب در آن هستند.

این شهاب سنگ دارای ترکیبات آلی کربن است و ترکیبات آلی می توانند به منزله وجود حیات باشند. البته تنها نمونه ای نیست که چنین ترکیباتی دارد اما بحث بر سر چگونگی شکل گرفتن این ترکیبات است. آیا ترکیبات کربنی پیش از فرود روی زمین در آن وجود داشته اند یا پس از فرود به زمین به آن منتقل شده اند؟

تیمی از محققان، روی ترکیبات آلی موجود در شکاف های شهاب تیسینت مطالعه کردند و در نهایت مشخص شد که این ترکیبات به زمین متعلق نیستند. آن ها چهار دلیل برای اثبات گفته خود دارند.

اول این که فاصله زمانی بین مشاهده شهاب سنگ و فرود آن روی زمین بسیار کوتاه بوده و امکان نداشته که در این زمان کوتاه، ترکیبات کربنی مورد نظر، از زمین به آن منتقل شده باشند.

دوم، مربوط به حفره های بسیار ریزی است که روی سنگ به وجود آمده اند. این حفره های دارای ترکیبات کربنی که ابعادی در حد میکرومتر دارند، بر اثر اعمال گرمای بسیار زیاد و ناگهانی روی سنگ به وجود آمده اند و مسلماً این گرما به هنگام ورود به زمین، در جو ناشی شده نه از صحرای مراکش.

tissint2

بعضی از دانه های کربنی موجود در سنگ، به اندازه الماس سخت شده اند. دلیل سوم می گوید در صحرای مراکش شرایطی برای ایجاد چنین حالتی در سنگ وجود ندارد. همچنین فشار وارد شده به شهاب سنگ از زمان مشاهده تا فرود نیز به اندازه ای نیست که این مسأله را توجیه کند.

چهارم، این سنگ دارای مقدار زیادی دوتریوم است. دوتریوم به دلیل داشتن یک نوترون و پروتون در هسته خود، نسبت به هیدروژن معمولی (پروتیوم) که تنها دارای یک پروتون است، به مقدار قابل توجهی سنگین تر است و به همین دلیل هیدروژن سنگین نیز نامیده می شود. ارتباط دوتریوم با مریخ این است که چنین ساختاری، دقیقاً با ترکیبات زمین شناسی مریخ مطابقت دارد. احمد الکرسی، استاد دانشگاه بیروت واحد آلمان در این باره می گوید: «داشتن مقدار زیادی دوتریوم، اثر انگشت سنگ های مریخی است که ما از مشاهدات پیشین به آن پی برده ایم.»

اطلاعاتی که از طیف سنجی جرمی در ابعاد نانو به دست آمده اند نشان می دهند که این سنگ، در مقایسه با اتمسفر مریخ، به میزان قابل توجهی خالی از ایزوتوپ کربن 13 ای است که توسط کاوشگرهای Curiosity و Phoenix انداره گیری شده. تفاوت مشاهده شده، همانند تفاوت سطح کربن بین یک تکه زغال و جو زمین است. این نتیجه در حقیقت به ما می گوید که شرایطی مانند شرایط زمین در آن جا وجود دارد.

یانگ تینگ لین (Yangting Lin)، محقق ارشد مطالعاتی این پروژه از دانشکده ژئوفیزیک و زمین شناسی آکادمی علوم چین در پکن اشاره می کند که ضمن محکم بودن دلایل، اشتباه است که این مدارک را قطعی بدانیم.

«ما نمی توانیم و نمی خواهیم که امکانِ وجود منشاء غیرزنده مولد ترکیبات آلی شهاب سنگ تیسینت را رد کنیم.» به این معنی که ممکن است منشاء این ترکیبات کربنی، طبیعت باشد نه موجودات زنده و حیات.

«ممکن است ترکیبات آلی از برخورد کاندریت های (سنگ های کیهانی) کربن دار ریشه گرفته باشند. در هر حال، پی بردن به این که طی چی فرآیندی کربن از کاندریت کربن دار استخراج شده یا از خاک مریخ برگرفته شده و در نهایت به مجراهای سنگ های مورد بحث تزریق شده، کار ساده ای نیست.»

اگر خیلی به این موضوع علاقمند هستید، می توانید مقاله کامل را در نشریه آنلاین Meteoritics & Planetary Science مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

ناسا: ممکن است یک شهاب سنگ در اسفند ماه از نزدیکی زمین عبور کند

سازمان فضایی آمریکا روز سه شنبه گذشته اعلام کرد شهاب سنگی که نخستین بار چند سال پیش رویت شد، احتمالا ماه آینده از نزدیک زمین عبور خواهد کرد اما برخوردی با آن نخواهد داشت.این شهاب سنگ که 2013 TX68 نام دارد قرار است که در تاریخ پانزدهم اسفند ماه از کنار زمین عبور کند. طول این... ادامه مطلب

ناسا برای آزمایش ابزاری جدید وارد اقیانوس می شود

وقتی که ناسا می خواهد ابزار جدیدی را به خارج جو زمین بفرستد، ابتدا آن را درون زمین و با شرایط مشابه مورد آزمایش قرار می دهد. در واقع، چند سالی می شود که ناسا تحت برنامه NEEMO، فضانوردان خود را به اعماق اقیانوس ها می فرستد.در تاریخ 20 جولای، تیمی از فضانوردان ناسا، ESA... ادامه مطلب

ناسا: تا 20 سال آینده آماده ملاقات با بیگانگان باشید

یکی از دانشمندان ارشد ناسا اخیرا گفته است که نسانه های قوی از زندگی بیگانگان یافته اند و به احتمال قوی طی 20 تا 30 سال آینده، امکان مطالعه آن ها برای ما به وجود خواهد آمد.الن استوفان در جلسه ای که روز سه شنبه برگزار شد گفت: "ما می دانیم کجا را بگردیم، می... ادامه مطلب

ناسا تصاویر تازه ای را از «لامپ گدازه ای» پلوتو منتشر کرده است

فضاپیمای «افق های تازه» ناسا پرواز خود بر فراز پلوتو را در ماه جولای سال 2015 میلادی (تیر و مرداد 94) به اتمام رساند، اما این سازمان همچنان عکس های رزلوشن بالای جدیدی را از ارتباط داده ای کند خود با آن دریافت می کند.جدیدترین تصاویر به دست آمده، حاوی جزئیات تازه ای در مورد... ادامه مطلب

ماه نورد گمشده ناسا از اوراق شدن جان سالم به در برد

نمونه اولیه یک ماه نورد ناسا در ایالت آلابامای آمریکا سر از قبرستان خودروها درآورده و صاحب قبرستان با پی بردن به ارزش این قطعه، از اوراق کردن آن خودداری کرده است.گفته می شود ناسا پیشتر در مورد گم شدن این ماه نورد به قبرستان های محل اوراق لوازم فرسوده اطلاع رسانی کرده بود، اما... ادامه مطلب

ناسا بلعیده شدن ستاره ای توسط یک سیاهچاله را با ویدیو به تصویر کشید

تا با حال در مورد سیاهچاله ها و ستاره ها بسیار خوانده ایم و در حدی ساده و مقدماتی می دانیم که این ساز و کارهای عظیم چگونه در هستی کار می کنند و دنیای پیرامون ما چقدر بزرگ و بی کران است.اما اگر تاکنون به درستی متوجه شکل گیری سیاهچاله ها و ماهیت آن... ادامه مطلب

نظرات ۲۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x