نگاهی به سبزترین خانه های دنیا

نگاهی به سبزترین خانه های دنیا

این روزها ساخت بنا بیش از هر زمان دیگری با حفظ اصول زیست محیطی و استفاده از انرژی های پاک انجام می گیرد و علاوه بر زیبایی نمای داخلی و خارجی، فاکتور سازگاری با محیط زیست نیز اهمیت بالایی در این مسأله دارد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا با ۶ خانه سبز ساخته شده در نقاط مختلف دنیا آشنا شوید.

AutoWohnhaus در اتریش

Car-Shaped-Eco-Home-1
این خانه ماشینی شکل در سالزبرگ اتریش قرار دارد. Markus Voglreiter مالک و معمار آن نوعی سیستم گرمایشی و عایقی سه لیتری برای خانه خود طراحی کرده که بسیار کم مصرف است. گفتنی است که خانه مذکور در حومه شهر سالزبرگ بنا شده.

Car-Shaped-Eco-Home-2 Car-Shaped-Eco-Home-3 Car-Shaped-Eco-Home-4 Car-Shaped-Eco-Home-5 (1) Car-Shaped-Eco-Home-5 Car-Shaped-Eco-Home-6 Car-Shaped-Eco-Home-8

خانه خورشیدی گنبدی در نروژ

Solar Geodesic Dome Cobb

Cob-Geodesic-Dome-Norway-1
افرادی که در این خانه شیشه ای ساکن هستند باید خیلی مراقب آن باشند تا مبادا سنگ و اشیاء دیگر به سمتش پرتاب نشود چراکه در غیر اینصورت مأمن امن شان خراب خواهد شد. این خانه گنبدی شکل شیشه ای توسط خانواده Hjertefølger و روی یک خانه دست ساز چوبی بنا شده است. مواد به کار رفته در زیر این بنای گنبدی شکل کاملا عایق هستند و در طول زمستان فضای داخل آن را گرم نگه می دارند. علاوه بر این سیستم تهویه طبیعی این خانه نیز کاملا خوب عمل می کند و دمایش را در فصول گرما به خصوص تابستان پایین نگه می دارد.

Cob-Geodesic-Dome-Norway-2 Cob-Geodesic-Dome-Norway-3 Cob-Geodesic-Dome-Norway-4 Cob-Geodesic-Dome-Norway-5 Cob-Geodesic-Dome-Norway-final Cob-Geodesic-Dome-Norway-lead2

خانه قایقی Ellis Island Ferry در نیویورک سیتی

ferry1
آخرین قایق Ellis Island Ferry در سال ۱۹۰۷ میلادی ساخته شد و حالا نقش یک خانه زیبا، استودیو و سالن نمایش را برای زوجی در شهر نیویورک ایفا می کند. این کشتی پس از یک دوران کاری فشرده و سخت ساخته شد و حالا در ساحل نیویورک سیتی پهلو گرفته و دوران بازنشستگی اش را سپری می کند. برای تبدیل کردن این کشتی فرسوده به خانه زیبایی که در تصویر می بینید فرایندهای دشواری پشت سر گذاشته شد و کلیه تجهیزات داخلی آن مجددا نوسازی گشت. گفتنی است که مالکان این خانه عجیب باغ مخصوص به خود را در محیط پیرامونی این خانه دارند و حتی در آنجا مرغ و خروس نیز پرورش می دهند.

ferry2 ferry4 ferry6 ferry7 ferry9 ferry11 ferry101

باریک ترین خانه دنیا در لهستان

poland-worlds-skinniest-house-2
باریک ترین خانه دنیا که Keret House نام دارد در لهستان واقع شده و کم عرض ترین نقطه آن کمتر از یک متر است. این خانه توسط Jakub Szczesny معمار لهستانی طراحی و ساخته شده و در قسمت میانی دو آپارتمان در ورشو بنا شده است. در این خانه باریک و البته کوچک بیشترین استفاده از فضای داخلی به عمل آمده است و با الهام از آن می توان ساختمان هایی را با بیشترین میزان بهره وری از فضا در محیط های شهری امروزی بنا کرد. خانه مورد بحث در اصل به یاد والدین مالک ساخته شده و هم اکنون برای برنامه بنیاد هنرهای مدرن لهستان مورد استفاده قرار می گیرد.

worlds-skinniest-house-1 worlds-skinniest-house-2

خانه برجی در لندن

london-watertower-house-2
این خانه برجی شکل شاید یکی از زیباترین چشم اندازها در لندن را داشته باشد. قدمت آن به ۸۰ سال می رسد و توسط طراح مشهور تام دیکسون ساخته شد و سپس به یک خانه مدرن تغییر کاربری داد. دسترسی به این خانه از طریق دو ردیف پلکان طولانی امکان پذیر است و به زودی نوعی سیستم «حرارتی» نیز برایش ساخته می شود که آب دریافتی از کانال Grand Union را به حرارت تبدیل کرده یا برای خنک کردن فضای داخلی خانه مورد استفاده قرار می دهد. جالب است بدانید که برای اجاره یک اتاق در این خانه باید مبلغی برابر با ۲۰۰ دلار را تنها برای یک شب بپردازید.

London-watertower-house-3 London-watertower-house-4 London-watertower-house-5 London-watertower-house-6 London-watertower-house-7 London-watertower-house-11

هواپیمای ۷۲۷ در اورگان

Bruce-Campbell-727-House-3
مالک این خانه قطعا علاقه خاصی به پرواز داشته چراکه راضی شده برای همیشه در یک هواپیما زندگی کند. بروس کمپبل یک هواپیمای ۲۰۰ نفره بوئینگ ۷۲۷ را خریداری کرد و آن را در منطقه وودز اورگان قرار داد تا برای همیشه در این هواپیما زندگی کند. آقای کمپبل پس از خریداری هواپیمای یاد شده بسیاری از قطعات اضافی آن را از داخل بدنه حذف کرد و مبلمان جدیدی را برای فضای داخلی این هواپیما که مساحتی برابر با ۳۲۵ متر مربع دارد قرار داد. همچنین تعدادی پنل شفاف نیز جایگزین قسمت هایی از کف این هواپیما شده که به لطف آنها می توان نگاهی به معماری سازه های بدنه هواپیما انداخت.

Bruce-Campbell-727-House-5 Bruce-Campbell-727-House-6 Bruce-Campbell-727-House-8 Bruce-Campbell-727-House-9 Bruce-Campbell-727-House-13

نظرات ۱۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato