مدیر مالی ارشد اینتل: اپل چاره ای جز انتخاب چیپست های ما ندارد

مدیر مالی ارشد اینتل: اپل چاره ای جز انتخاب چیپست های ما ندارد

در سال ۲۰۰۵ میلادی، استیو جابز خبری تاریخی را به جهانیان داد: او اعلام کرد که اپل در نظر دارد به جای استفاده از چیپست های تولیدی خود، از محصولات اینتل در مک استفاده نماید.

این خبر شوک بسیار بزرگی محسوب می شد چراکه در آن زمان اینتل بزرگ ترین تولید کننده چیپ برای کامیپوترهای ویندوزی بود و مایکروسافت نیز بزرگ ترین رقیب اپل به شمار می رفت (حالا گوگل جای مایکروسافت را گرفته است).

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

در واقع کوپرتینویی ها نمی توانستند چیپستی را طراحی کنند که به بلند پروازی هایشان در مورد مک و مک بوک جامه عمل بپوشاند و به همین دلیل به سراغ اینتل رفتند. لازم است اضافه کنیم که از سال ۲۰۰۶ میلادی تاکنون، چیپست های اینتل در سیستم های مک مورد استفاده قرار گرفته اند.

حالا تقریبا ده سالی از آغاز همکاری اپل و اینتل می گذرد و مدتی است این زمزمه به گوش می رسد که اپل ظرف چند سال آینده می تواند چیپست های مورد نیازش را خودش تولید نماید.

البته باید بگوییم که هم اکنون نیز این شرکت چیپست های لازم برای آی فون و آی پد را خودش تولید می کند که بر معماری ARM مبتنی هستند و علاوه بر این تولید کنندگانی نظیر سامسونگ را در خدمت خود دارد که تولیدشان را بر عهده دارند.

نظریه ای که هم  اکنون مطرح می شود این است که عاقبت چیپست های مبتنی بر معماری ARM اپل به قدری قدرتمند خواهند شد که در سیستم های مک مورد استفاده قرار می گیرند تا دیگر این کمپانی نیازی به اینتل نداشته باشد.

به علاوه گفته شده که برخی از چیپست های جدید اینتل دیرتر از موعد مقرر ارائه خواهند شد و این بدان معناست که عرضه محصولات جدید و مبتکرانه اپل نظیر مک بوک ایر فوق باریک اپل در گرو ارائه چیپ های اینتل است و در هر صورت کوپرتینویی ها باید منتظر اهالی سانتا کلارا بمانند.

استیسی اشمیت (مدیر ارشد مالی) اینتل در مصاحبه ای که با Businessinsider داشت چنین نگرانی هایی را بی مورد دانست و اظهار نمود که کمپانی متبوعش در زمینه تولید چیپست های کامپیوتری جلوتر از رقبایش در حرکت است و اپل چاره ای جز انتخاب محصولات آن ندارد.

استیسی اشمیت، مدیر ارشد مالی اینتل

استیسی اشمیت، مدیر ارشد مالی اینتل

اپل بزرگ ترین شریک تجاری ماست. این شرکت نیز همانند اینتل دوست دارد که محصولات فوق العاده ای را به بازار ارائه نماید و تا زمانی که فناوری های بی نظیرمان به دنیا ارائه می شوند آنها نیز قادر خواهند بود که محصولات عالی خود را عرضه نمایند.

به نظر می آید که اپل مجبور است که این همکاری را حداقل برای مدتی حفظ نماید. اشمیت در ادامه گفت: «اینتل در حال توسعه دادن سیطره خود بر این صنعت است و به هیچ وجه در این موضوع تأخیری نداشته. در واقع می توانیم بگوییم که ما در صدر این صنعت در حال حرکت هستیم.»

این بدان معناست که در حال حاضر اپل باید از چیپست های اینتل استفاده نماید یا اینکه ریسک پایین آمدن سرعت و افت عملکرد سیستم های جدید مک را به جان بخرد.

اشمیت در ادامه می گوید: برای مشتری مهمی نظیر اپل، کنار گذاشتن چیپست های ما به معنای افت قابل ملاحظه عملکرد محصولات آن خواهد بود و این همان چیزی است که ما را به پیروز این صنعت بدل می کند.

نظرات ۲۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato