با GimBall آشنا شوید؛ پهپادی ویژه عملیات های نجات [تماشا کنید]

با GimBall آشنا شوید؛ پهپادی ویژه عملیات های نجات [تماشا کنید]

اخیرا پیشرفت های قابل توجه ای در حوزه پهپادها و فناوری های تشخیص مانع این پرنده ها حاصل شده است. با این همه هنوز هم باید منتظر بمانیم تا دستاوردهای حاصل شده در این حوزه اطمینان پذیری لازم برای استفاده عمومی در پهپادها را کسب نمایند.

در عین حال اما، یک شرکت سوئیسی به نام Flyability راهکاری مبتکرانه را ارائه نموده است. بر اساس گزارش انگجت، این شرکت موفق شد، در رقابتی با نام Drones for Good (یا استفاده های خوب از پهپادها) که در امارات متحده عربی برگزار شد با ساخت یک محصول جالب جایزه یک میلیون دلاری این رقابت را از آن خود نماید.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

دستگاه مورد بحث که GimBall نام دارد نوعی پهپاد با دو محور است که در داخل یک کره نرم و منعطف قرار گرفته و چهارچوب خارجی آن به صورت مستقل از درون (Drone) داخلی به دور خود می گردد و این امکان را به دستگاه می دهد که ضمن برخورد با موانع ارتفاع خود را نیز حفظ نماید.

در واقع GimBall با برخورد به اشیاء است که راه خود را پیدا می کند. حال اگر مسیری را از طریق جی پی اس برای آن تعریف نمایید، دستگاه آنقدر با دیوارها و سقف محوطه برخورد می کند که راهش را به سمت مقصد می یابد.

آدریان برایود مؤسس و مدیر ارشد فناوری شرکت Flyability در این رابطه اظهار داشت «هدف از ساخت این ربات پرنده به نوعی باز تولید توانمندی های بی نظیر حشرات است چراکه آنها می توانند با اشیاء پیرامون خود برخورد نموده و باز هم به پرواز خود ادامه دهند.»

کمپانی سازنده این محصول پیش بینی کرده که در آینده آن را در موقعیت های خطرناکی چون آتش سوزی، نشت مواد شیمیایی یا بروز سوانح هسته ای که در محیط های در بسته رخ می دهند بکار ببرد و به لطف آن تیم های نجات می توانند در زمان انجام عملیات های تفحص که امکان استفاده از نیروی انسانی وجود ندارد به دنبال قربانیان بگردند.

به علاوه آنطور که سازنده پهپاد مورد بحث اعلام کرده می توان از این دستگاه به عنوان نوعی دستیار آموزشی نیز استفاده نمود.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato