تأثیر نگاه کردن به نمایشگر تلفن همراه پیش از خواب [تماشا کنید]

بر اساس جدیدترین پژوهش ها، خیره شدن به نمایشگر تلفن های همراه قبل از خواب، خطرناک تر از چیزی است که پیشتر تصور می شد.

دکتر دان سیگل، پروفسور روانشناسی بالینی در دانشکده پزشکی UCLA، طی مصاحبه ای با Businessinsider، نگاهی داشته به کلیه جوانب منفی نگاه کردن به صفحه نمایش ابزارهای موبایل پیش از خواب و اثرات آن بر بدن.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

زمانی که کاربران به نمایشگر تلفن های همراه خود نگاه می کنند، چشمانشان در معرض جریانی از فوتون ها قرار می گیرد که در واقع به مغز می گویند بیدار بماند چراکه هنوز زمان خوابیدن فرا نرسیده است.

سرگرم کار کردن با تلفن خود می شوید و زمان همین طور می گذرد و شما همچنان مشغول چک کردن ایمیل ها و پیام هایتان هستید و نوری که از صفحه نمایش اسمارت فون شما ساطع می شود به مغزتان می گوید که هورمون ملاتونین تولید نکند چراکه هنوز هم وقت خواب نرسیده است.

تا ساعت [مثلا] 30 دقیقه بامداد بیدار می مانید و همچنان در حال چک کردن پیام های خود هستید. نیم ساعت بعد تصمیم می گیرید بخوابید و ساعت 6 صبح از خواب بلند می شوید چون باید به سر کار بروید و این در حالی است که تنها 5 ساعت استراحت کرده اید.

زمانی که فرد خوابیده است، بدن به نورون های فعال اجازه می دهد که استراحت کنند که خیلی هم خوب است، اما سلول های پشتیبان یا همان سلول های گلیال (Glial Cell) باید سمومی را پاکسازی کنند که نورون ها تولید می کنند و اگر بین 7 الی 9 ساعت خواب در طول شبانه روز نداشته باشید و فقط 5 ساعت بخوابید، این مواد سمی در بدن تان (در بیش از 95 درصد افراد) باقی خواهند ماند.

درصد کمی از افراد به صورت ژنتیکی متفاوت از این هستند و نیاز به این مدت خواب ندارند اما خیلی از ما به 7 الی 9 ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز داریم.

بنابراین زمانی که تنها 3 ساعت در طول شب خوابیده اید و تصمیم می گیرید که بدون در نظر گرفتن این مسأله روز کاری تان را آغاز کنید، دچار تنش می شوید، کم حافظه می گردید، توانایی تان برای فکر کردن در مورد مشکلات و یافتن راه حل کم می شود. حتی انسولین بدن تان که متابولیسم را تنظیم می کند مرتبا نوسان می کند و احتمال افزایش وزنتان به خاطر مصرف مواد غذایی زیاد شود و حتی تمایل تان به غذا خوردن بالا می رود.

و اگر همه اینها در نظرتان کم اهمیت است باید اضافه کنیم که کم خوابی باعث ایجاد سم در پیوند میان سلول های مغزتان می شود.

بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که اولویت را به خواب تان بدهید. تلفن همراه خود را حداقل از ساعت 9 شب یا دست کم یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید.

این یک مشکل کاملا جدی برای بشر امروزی هست و اگر تصمیم بگیریم که مراقب این جنبه از زندگی دیجیتالی مان باشیم می توانیم با این مسأله مقابله کنیم.

منبع:
businessinsider
برچسب ها

مطالب مرتبط

محققان علت ارتباط میان افسردگی و اختلال خواب را یافتند

بر هیچکس پوشیده نیست که افسردگی حاد و اختلالات خواب، اساساً با یکدیگر در ارتباطند. حالا تیمی از محققان در تازه ترین پژوهش خود، مکانیزم عصبی این ارتباط را یافته اند که می تواند به درک بهتر و شاید درمان افسردگی های مزمن منجر شود. جیانفنگ فنگ، یکی از محققان این پروژه در دانشگاه وارویک... ادامه مطلب

لذت خواب دیدن؛ چرا تنها بعضی از رویاهایمان را به خاطر می‌آوریم؟

خواب آرام یکی از لذت های زندگیست که در صورت همراه شدن با یک رؤیای زیبا، لذتش دوچندان می شود. اما بسیاری از رویاهایی که هنگام خوابیدن می بینیم، پس از بیدار شدن از یادمان می روند و یا تنها برای چند دقیقه ذهنمان را به خود مشغول می کنند. بعضی از رویاها و حتی... ادامه مطلب

نتایج یک پژوهش: مرگ زود هنگام در انتظار شب زنده داران

اگر به شب زنده داری عادت دارید و بر این مسئله اصرار دارید، باید احتمال مرگ زودهنگام را به جان بخرید. در یک تحقیق جدید که توسط محققان انگلیسی در این مورد انجام شده، حدود 433 هزار فرد 38 تا 73 ساله برای یک دوره 6.5 ساله شرکت کرده اند. از شرکت کنندگان در ابتدا خواسته شده... ادامه مطلب

محققین با لیزر می توانند مغز را به خواب فرو برند

تا به حال شده در میان یک مکالمه طولانی و یا حتی زمانی که سر کلاس درس هستید، احساس کنید که با چشمانی باز و هوشیارانه به خواب فرو رفته اید؟ طبق یافته های اخیر دانشمندان دانشگاه MIT، در چنین شرایطی، شما واقعا خوابیده اید، اما نه به طور کامل، بلکه بخش های ویژه ای... ادامه مطلب

آیا کامل بودن ماه بر خواب شبانه اثر می گذارد؟

وقتی خسته از کار روزانه سر بر بالین می گذاریم و می خواهیم تا سپیده دم به خواب آسوده شبانگاهی برویم، بعضا پیش می آید که عوامل متعددی وارد عمل می شوند تا خستگی در تن مان بماند و به قول معروف ابر و باد و مه خورشید و فلک در کار می شوند تا... ادامه مطلب

مغز انسان تا چه حد در زمان خواب هوشیار است

بسیاری از ما خوابیدن را مثل خاموش کردن کلید برق توصیف می کنیم. گویا کلیدی در مغز ما قرار دارد که با خاموش کردن آن، بدن به طور کل خاموش می شود اما این طرز فکر در مورد انسان کاملا نادرست و غیر قابل قبول است. بدن انسان کلید خاموشی ندارد و تنها زمانی خاموش... ادامه مطلب

نظرات ۲۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x