ساخت مدل 3 بعدی قلب در دانشگاه امیرکبیر

ساخت مدل 3 بعدی قلب در دانشگاه امیرکبیر

محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید مدل نرم ۳ بعدی قلب برای کمک به تشخیص و درمان بیماری ها شدند. این مدل به پیشرفت و توسعه مطالعه علمی در مورد این عضو حیاتی بدن کمک می کند.

آرزو ابریشمی موحد، پژوهشگر طرح و دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی، ساخت مدل های ۳ بعدی را راه حلی برای تعیین دقیق مشکلات اعضای بدن بر شمرد و افزود: روش های کنونی تصویربرداری دو بعدی مانند سی تی اسکن یا MRI دارای نقاط ضعف به ویژه در تشخیص مشکلات و بیماری های پیچیده بافت های بدن هستند.

در ادامه با دیجیاتو همراه شوید.

این پژوهشگر ادامه داد: با پیشرفت فناوری خصوصا در زمینه علوم پزشکی، انتظار می رود تولید ۳ بعدی بافت ها به شیوه ای رایج برای تشخیص بهتر، تعیین روش عمل های جراحی  و کوتاه کردن زمان آن تبدیل شود.

ابریشمی موحد با اشاره به اینکه شیوه معمول در ساخت مدل های ۳ بعدی استفاده از پلی جت است، اظهار کرد: ما به علت در اختیار نداشتن این دستگاه، پس از طراحی و شبیه سازی یک قلب از تصاویر نمونه تهیه شده به وسیله سی تی آنژیو، از روش قالب سازی و تزریق سیلیکون برای ساخت مدل نرم استفاده نمودیم.

از آنجا که جراحی های قلب نوزادان به دلیل کوچک بودن ابعاد، بسیار سخت و پیچیده است، ساخت مدل ۳ بعدی برای شبیه سازی جراحی و انتخاب تجهیزات با اندازه مناسب پیش از عمل می تواند در کاهش مدت زمان این امور و بهبود سریع تر بیمار بسیار موثر واقع شود.

این طرح با راهنمایی دکتر ناصر فتورانی و نظارت دکتر هاشمی در دانشگاه امیر کبیر به ثمر رسیده است.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato