کنترل اندام های مصنوعی از طریق ذهن ممکن شد

کنترل اندام های مصنوعی از طریق ذهن ممکن شد

توانایی کنترل اندام های مصنوعی با استفاده از ذهن مدتهاست که به لطف تلاش های پژوهشگران امکان پذیر شده است اما برای این منظور باید قطعات الکترونیکی کنترلی مسقیما در بدن بیمار کار گذاشته شوند.

اما حالا به لطف روش تازه ای که توسط محققین دانشگاه هوستون ابداع گردیده بیماران می توانند بدون نیاز به انجام اعمال جراحی اندام های رباتیک خود را کنترل نمایند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

سیستم طراحی شده توسط این تیم از دانشمندان به جای کاشته شدن در بدن فرد از نوعی «کلاه متفکر» پوشیدنی بهره می گیرد که فعالیت مغز را از روی پوسته سر تحت نظارت قرار می دهد.

پس از این مرحله اینترفیس ماشین مغز (BMI) این امواج مغزی را تفسیر نموده و تمایلات فرد برای انجام امور را به حرکت های مکانیکی تبدیل می کند.

در واقع عملکرد سیستم طراحی شده به این شکل است که بیمار در مورد برداشتن یک جسم فکر می کند و اینترفیس یاد شده نیز آن را تشخیص داده و به عضو مصنوعی متصل به بدن فرد دستور می دهد که حرکت کند.

در این مرحله از ساخت، آنطور که پژوهشگران دانشگاه هوستون می گویند این سیستم در آزمایشات انجام گرفته تا ۸۰ درصد موفق عمل کرده است.

89254_web

یافته های این تیم، در هفته ای که گذشت در قالب مقاله ای در نشریه Frontiers in Neuroscience منتشر شد و بر اساس گزارشات این نخستین باری است که سیستم های یاد شده چنین عملکردی را با یک دست مصنوعی از خود به نمایش گذاشته اند. پژوهشگران امید دارند که این سیستم جدید مشکلات مربوط به تراشه های کنترلی کار گذاشته شده در بدن (از جمله آلودگی های احتمالی یا پس زدن) را از میان بردارد و در عین حال دقت و سرعت عمل بیشتری را نیز به افراد دارای نقص عضو بدهد.

به این ترتیب اندام های مصنوعی پاسخگویی بهتر و سریعتری را از خود به نمایش خواهند گذاشت و در عین حال دانشمندان می توانند از داده های گردآوری شده در مورد نحوه تعامل مغز با اندام های مصنوعی برای درمان افراد مبتلا به سکته و آسیب های نخاعی استفاده نمایند.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato