اولین موبایل با نمایشگر ۳ بعدی در سال ۲۰۰۲ ساخته شده است

اولین موبایل با نمایشگر ۳ بعدی در سال ۲۰۰۲ ساخته شده است

آیا نام موبایل های HTC EVO 3D یا LG Optimus 3D به گوشتان خورده؟ هر دو در سال ۲۰۱۱ به بازار آمدند و تنها ویژگی که آنها را از سایر هم رده هایشان متمایز می کرد، قابلیت نمایش تصاویر به شکل سه بعدی بود.

فناوری سه بعدی هیچگاه در اسمارت فون ها، از سوی کاربران پذیرفته نشد و نتوانست چندان هم سر و صدای زیادی به راه اندازد؛ به همین دلیل هم است که به تازگی، دیگر شرکت های سازنده چنین جسارتی از خود به خرج نمی دهند. در هر حال، هر دو تلفن هوشمند یاد شده نام خود را در ذهن اهالی تکنولوژی به عنوان اولین هایی ثبت کردند که قادر به نمایش تصاویر سه بعدی بوده اند؛ شاید برایتان جالب باشد که بدانید این لقب در اصل متعلق به موبایلی از گذشته ی دور و ساخته شده در سال ۲۰۰۲ از کمپانی شارپ است. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

LG-Optimus-3D
LG Optimus 3D
HTC-EVO-3D
HTC Evo 3D

موبایل های HTC و LG در سال ۲۰۱۱ عنوان اولین اسمارت فون های سه بعدی را به خود اختصاص دادند، این در حالی بود که طی نوامبر سال ۲۰۰۲، شرکت ژاپنی شارپ اولین موبایلی را که قادر به پخش تصاویر سه بعدی می شد را در کشور خودش یعنی ژاپن و از طریق اپراتور DoCoMo به کاربران عرضه کرد؛ این موبایل mova SH251iS نام داشت و دلیل گمنام بودنش نیز این موضوع است که به شکل جهانی عرضه نشده.

Sharp-mova-SH251iS

mova SH251iS از تکنولوژی موانع موازی استفاده می کرد که در Evo 3D و Optimus 3D نیز به کار گرفته شده اند. (این فناوری باعث می شود بدون نیاز به عینک های مخصوص، قادر باشیم تصاویر سه بعدی را مشاهده کنیم.) موبایل شارپ از نمایشگری ۲.۲ اینچ با قابلیت به نمایش کشیدن ۶۵ هزار رنگ بهره می برد و کاربران می توانستند بدون استفاده از عینک های عجیب و غریب سه بعدی که هنوز هم همراه با اینگونه تلویزیون ها فروخته می شوند، چنین تصاویری را ببینند.

autostereoscopyeyes

سنسور دوربین این موبایل صرفا ۰.۳ مگاپیکسل بود و نمی توانست تصاویر را به شکل سه بعدی به ثبت رساند؛ هرچند اپلیکیشن ویژه ای در این تلفن همراه موجود بود که تصاویر دو بعدی گرفته شده با دوربین را نیز تبدیل به تصاویری ۳ بعدی می نمود. البته این امکان نیز فراهم بود که می شد محتوای سه بعدی را به شکل مستقیم از اینترنت دانلود کرده و بر روی نمایشگر این موبایل به تصویر کشید.

Samsung-SCH-B710 Samsung-SCH-B710 (1)

در سال ۲۰۰۷ نیز سامسونگ دست به کار شد و موبایلی با نمایشگر سه بعدی به بازار عرضه کرد، نام این موبایل SCH-B710 بود؛ این تلفن همراه از دو دوربین ۱.۳ مگاپیکسل استفاده می کرد و از همین رو می توانست به شکل مستقیم، تصاویر را به شکل سه بعدی به ثبت رساند. نمایشگر ۲.۲ اینچ آن نیز با رزولوشن ۲۴۰ در ۳۲۰ پیکسل همراه بود و که باز هم از تکنولوژی مانع موازی استفاده می کرد.

در هر صورت، موبایل های سه بعدی هیچگاه محبوب نشدند و به نظر نمی رسد از نقطه ی فعلی به بعد نیز هیچ سازنده ای بخواهد یک بار دیگر دست به قمار تولید چنین محصولاتی بزند. شاید چون تکنولوژی هنوز آنقدر ها پیشرفت نکرده، یا شاید هم به طور کلی نمایشگر های سه بعدی در موبایل ها، از نظر کاربران یک ویژگی بی مصرف هستند. آیا شما علاقه دارید موبایلی مدرن، همراه با این تکنولوژی را بخرید؟

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato