گزارش دیجیاتو: همایش سیاست ها، برنامه ها و انتظارات از بخش فاوا

دیروز غروب همایشی با نام «سیاست ها، برنامه ها و انتظارات از بخش فاوا» در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد که در آن 39 نفر به سخنرانی پرداختند.

هدف از برگزاری این همایش، مشخص شدن افق و برنامه های بخش های مختلف حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال 94 و ارائه آمار و گزارش از وضعیت موجود ICT در کشور بود.

این مراسم که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار می شد، با استقبال بیش از حد مدیران، متخصصان، کارشناسان و اصحاب رسانه روبرو شده بود.

malltina

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

وزیر ارتباطات: به وعده هایمان عمل می کنیم

وزیر ارتباطات با بیان اینکه تمامی فعالان بخش خصوصی از دولت انتظار دارند رعایت حال آنها را بکند اما خود آنها مراعات حال هم را ندارند، اظهار کرد: سوالی دارم و آن اینکه اکنون تمام اپراتورهای موبایل خصوصی هستند اما آیا این بخش از تجهیزات داخلی استفاده می‌کنند یا اقلام مورد نیاز خود را از چین می‌خرند؟

واعظی گفت:تمامی امور نباید به دولت محول شود زیرا این روال دنیاست. به عنوان مثال شرکت‌ های بزرگ دانشگاه‌ های مختلفی را تحت حمایت می‌ گیرند و از فعالیت‌ های دانشگاهی بهره می‌ برند.

وی تاکید کرد: امروز در صحبت‌ های مدیران و مسئولان مختلف نکات مختلفی مطرح شد و حتی عده‌ ای اینگونه مطرح کردند که دولت‌ های قبلی هم وعده‌ هایی از جنس صحبت‌ های ما زیاد مطرح کرده‌اند اما ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد به حرف‌هایی که می‌ زنیم عمل کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود : تاکنون هم شرایط کار ما اینگونه بوده است. به عنوان نمونه در زمینه پهنای باند اگر وضعیت فعلی را با وضعیتی که در ابتدای دولت وجود داشت بررسی کنید متوجه می‌ شوید که وعده‌ های ما عملیاتی شده است.

محمود واعظی با اشاره به اینکه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران بازاری است که همه نوع جنسی در آن خریدار دارد، بیان کرد: باور ما این است که در بازار مذکور همچون سایر حوزه‌ها می‌توانیم آمار و ارقام را تا سه برابر افزایش دهیم بنابراین فعالیت هیچ فردی در این فضا جای دیگران را تنگ نخواهد کرد.

وی گفت: تا زمانیکه نیروی انسانی مناسب در دانشگاه‌ های ما تربیت نشود، شرایط بهبود قابل توجهی پیدا نخواهد کرد و از سوی دیگر اگر نیروی انسانی متخصص دانشگاهی زمینه مناسبی برای فعالیت نداشته باشد، در کشور نخواهد ماند.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: به همین دلیل لازم است از نظر فنی و مالی بسترهای مناسب برای تامین رضایت این افراد فراهم شود. اینکه چگونه سرمایه‌ گذاری شود و جوان‌ها ترغیب گردند از ظرفیت‌ های موجود در کشور استفاده کنند، موضوع مهمی است.

واعظی خاطرنشان کرد: کمیته‌ای مسئول پیگیری پیشنهادات ارائه شده در این همایش می‌ گذارم تا ظرف سه، چهار ماه آینده راهکارهای عملیاتی مربوط به موارد قابل اجرا را ارائه کنند.

جهانگرد: دسترسی آزاد به اطلاعات از برنامه های سال 94 است

رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: ارتقای خدمات الکترونیکی، حمایت از خلاقیت‌ها، توسعه کسب‌ و کارها و افزایش امنیت از مهم ترین برنامه‌های این سازمان در سال جدید خواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات اظهار کرد: توسعه  شبکه ملی اطلاعات، تولید محتوای بومی، ارتقای خط و زبان فارسی در محیط های سایبری، سرویس های دولت همراه، خدمات ابری، دسترسی آزاد به اطلاعات، سامانه‌ های متن باز و مهاجرت به IPv6 (آی پی ورژن6) از جمله برنامه‌ های سازمان فناوری اطلاعات در سال 94 محسوب می گردد.

نصرالله جهانگرد به مدیریت هویت و اطلاعات شهروندی و تدوین استانداردهای امنیت و تبادل اطلاعات اشاره کرد و توضیح داد: از جمله برنامه‌ های توسعه کسب‌ و‌کار بازار  می توان به تسهیل ورود و خروج شرکت‌ های نوآور در بازار و تسهیل و ارائه خدمات پایه نرم‌ افزاری ابری برای شرکت‌ های نوپا یاد کرد.

مدیرعامل زیرساخت: پهنای باند بین المللی به 4 ترابیت بر ثانیه می رسد

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیر ساخت اظهار کرد: بنا به برنامه پنجم توسعه و برنامه‌ریزی‌ های انجام شده باید به ظرفیت 4 ترابیت بر ثانیه پهنای باند بین‌ المللی و 20 ترابیت بر ثانیه شبکه داخلی برسیم که در آن طبق رویه، به ازای توسعه 20 درصد پهنای باند خارجی، به میزان 80 درصد توسعه بخش داخلی را گسترش خواهیم داد.

محمود خسروی گفت: سال گذشته ظرفیت انتقال شبکه 2.5 برابر شد که امسال باید به 3 برابر افزایش یابد و در پایان دولت یازدهم فیبرنوری باید به 69 هزار کیلومتر برسد.

وی با اشاره به پروژه «نور 2» توضیح داد: به جهت تکمیل شبکه فیبرنوری این پروژه در 2 بخش دیده شده و امیدواریم در اردیبهشت مناقصه برگزار گردد.

مدیر عامل شرکت زیرساخت افزود: پاکت پروژه «تدبیر یک» هم که بزرگترین پروژه تاریخ کشور است، هفته آینده بازگشایی می‌شود. استعداد کنسرسیوم‌هایی که در آن شرکت کرده‌اند بسیار بالاست.

معاون وزیر ارتباطات، با بیان اینکه کار مطالعاتی پروژه پردیس ارتباطی تهران تمام و طرح تجاری آن در حال تهیه است، گفت: این پروژه با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌ شود.

او با اشاره به اینکه در خرداد ماه سال 93 پروژه‌ای به نام ضربت طراحی کردیم، اظهار کرد: با اجرای این طرح ظرفیت شبکه اینترنت نسبت به ظرفیتی که از زمان تاسیس شرکت ارتباطات زیرساخت تا آن زمان واگذار شده بود، دو برابر شد.

محمود خسوری گفت : سالی پر تلاش را پشت سر گذاشتیم. در سال گذشته با اجرای پروژه EPEG موفق شدیم تعهدات بین‌ المللی شرکت ارتباطات زیرساخت برای اتصال مسیر چابهار و جاسک به آستارا  را اجرا کنیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار کرد:در سال گذشته، رومینگ ملی، ارتقای پروانه اپراتورهای همراه به نسل‌های بالاتر، ساماندهی وضعیت تعرفه‌ های خدمات ارتباطی و همکدسازی تلفن‌های ثابت برخی از مهم‌ ترین اقدامات در رگولاتوری بود.

علی اصغر عمیدیان عنوان کرد: در سال جاری چند برنامه عمده را در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دنبال می‌ کنیم که از آن جمله می‌توان به توسعه بخش رومینگ، نظارت آنلاین بر فعالیت‌ های اپراتوری و گسترش مطالعات مقررات‌ گذاری در شبکه نسل پنجم اشاره کرد.

وی با اشاره به ارائه چند پروانه به منظور گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور که از مهم‌ ترین برنامه‌ های رگولاتوری در سال 94 است، افزود: صدور پروانه‌ های ارائه ارتباطات ثابت - FCP، اپراتورهای مجازی موبایل، مراکز تماس، برگزاری مزایده و اعطای پروانه اپراتور دوم پست و صدور مجوز استفاده از شبکه‌های دسترسی ثابت مبتنی بر LTE از جمله این برنامه‌ ها به حساب می آید.

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد: صدور این پروانه‌ها در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات در کشور است که به عنوان اصلی‌ ترین اولویت‌ های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور محسوب می‌ شود.

در این همایش که بیش از 5 ساعت به طول انجامید، مدیران همراه اول، ایرانسل، رایتل، شاتل، های وب، کافه بازار، آپارات و برخی شرکت های دیگر از جمله بخش های اپراتوری و سرمایه گذاری و همچنین اساتید علمی و مدیران دانشگاهی کشور چون ربیعی، حبیبی و صالحی به سخنرانی پرداختند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

علی‌رغم مخالفت کارشناسان، احراز هویت کاربران پلتفرم‌های آگهی به زودی آغاز می‌شود

معاونت امور فضای مجازی در دادستانی کل کشور، با تاکید بر احراز هویت در پلتفرم‌های آگهی آنلاین خبر داده که این پلتفرم‌ها از ابتدای مهر ملزم به احراز هویت کاربران و کالاهای ارائه شده در دو حوزه خودرو و مسکن هستند. به نظر می‌رسد نظرات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و شورای اجرای فناوری اطلاعات درباره توقف... ادامه مطلب

انتشار دستورالعمل ساماندهی ربات‌ها توسط مرکز ملی فضای مجازی: بات‌های ناشناس ممنوع

دستورالعمل سامان‌دهی بات‌ها و ربات‌ها در فضای مجازی باتوجه ‌به ضوابط فنی و اجرایی مرتبط با تحقق الزامات شبکه‌ ملی اطلاعات ابلاغ شد. در این دستورالعمل، نظارت بر بات‌های فضای مجازی به چهار ارگان وزارت ارتباطات، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت صمت همچنین وزارت کشور سپرده شده است.در این دستورالعمل ابتدا تعریف شده که بات یا... ادامه مطلب

شورای اجرای فناوری اطلاعات خواستار توقف فعالیت «امتا» برای احراز هویت کاربران شد

دبیرخانه شورای اجرای فناوری اطلاعات خواستار توقف فعالیت سامانه امتا تا زمان برگزاری جلسه مشترک با بازیگران و ذی‌نفعان اصلی این حوزه و نمایندگان این سایت شد. قرار بود بعضی سایت‌های آنلاین از ابتدای مهر ماه با استفاده از این سامانه، کاربران خود را احراز هویت کنند. این مسئله واکنش‌های بسیاری را در روزهای اخیر... ادامه مطلب

جهرمی: روند تولید و توسعه ماهواره پارس ۱ به اتمام رسید

وزیر ارتباطات خبر از اتمام مراحل تولید ماهواره پارس ۱ داد. به گفته او پارس ۱ پیشرفته‌ترین ماهواره‌ی تولید شده در ایران است که توسط پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.در مراسم معرفی دستاوردهای بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات، «محمد جواد آذری جهرمی» با ذکر این نکته که فعالیت‌های فضایی این وزارتخانه فراموش نشده... ادامه مطلب

جهرمی: صاایران گوشی‌های تولیدی خود را جهت عرضه به بازار به ایرانسل داد

وزیر ارتباطات اعلام کرد که آنها در زمینه ساخت گوشی تلفن همراه از چندین شرکت درخواست همکاری داشته‌اند و صاایران نسبت به این درخواست واکنش مثبتی نشان داده است. به گفته آذری جهرمی، حالا بخش اول از محصولات آماده و به ایرانسل تحویل داده شده تا شرایط آن برای عرضه به بازار فراهم شود. به... ادامه مطلب

در مجمع نوآوری تهران اعلام شد: رشد ۹۹ درصدی حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۹۸

رییس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر اعلام کرد که این انجمن شاهد رشد ۹۹ درصدی حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۹۸ بوده و از شهرداری و استانداری تهران خواست تا با حل یک سری مشکلات بتوانند به رشد تیم‌ها و علاقه بیشتر سرمایه‌گذاران کمک کنند.اولین مجمع فناوری و نوآوری استان تهران صبح امروز در کارخانه نوآوری... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟