گزارش مالی مایکروسافت منتشر شد: افزایش فروش سرفس و کاهش سود

گزارش مالی مایکروسافت منتشر شد: افزایش فروش سرفس و کاهش سود

مایکروسافت به تازگی گزارش فصل سوم سال مالی ۲۰۱۵ خود را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش غول قدیمی دنیا تکنولوژی توانسته در سه ماه گذشته درآمد ۲۱.۷ میلیارد دلاری را روانه حساب های خود کند و سودی ۴.۹۸ میلیارد دلاری را به دست آورد.

در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته، درآمد مایکروسافت نزدیک به ۶ درصد افزایش داشته اما سود آن ها با افتی ۱۲ درصدی مواجه بوده است.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا بر وضعیت مالی ردموندی های نگاهی دقیق تر بیندازیم.

IMG_5646-w600

سرفس پرو ۳ سومین فصل خود در بازار را پشت سر می گذارد و به نظر می رسد که همچنان استقبال کاربران از این دستگاه ادامه دارد. طبق اعلام مایکروسافت، در آمد ناشی از فروش سرفس به مبلغ ۷۱۳ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با سه ماهه سوم سال گذشته، ۴۴ درصد رشد داشته است.

نکته جالب گزارش مایکروسافت، عدم ارائه آماری شفاف در رابطه با کنسول بازی Xbox است. ردموندی های هیچ اشاره ای به تعداد کنسول فروش رفته در سه ماهه گذشته ندارند و تنها بیان کرده اند که درآمد مربوط به خانواده Xbox در مقایسه با سال گذشته ۲۴ درصد کاهش داشته است. بد نیست اشاره کنیم که مایکروسافت به تازگی قیمت اکس باکس وان بدون کینکت را به ۳۴۹ دلار کاهش داده تا همچنان بتواند در جنگ کنسول ها، سونی و پلی استیشن را با چالش مواجه نماید.

IMAG0448

مایکروسافت پیش از این اعلام کرده بود که تا زمان آماده شدن ویندوز ۱۰ برای موبایل ها در اواخر سال جاری میلادی، هیچ پرچمداری را به خانواده لومیا اضافه نخواهد کرد. با این حال به نظر می رسد که سیاست عرضه موبایل های ارزان قیمت به بازار جواب داده و مایکروسافت توانسته تا از این طریق درآمد لومیاها را افزایش دهد.

به گفته ردموندی ها، در سه ماهه گذشته ۸.۶ میلیون دستگاه لومیا به فروش رفته که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، ۱۸ درصد رشد داشته است. علیرغم افزایش تمایل کاربران به محصولات لومیا، اکوسیستم ویندوز فون چندان برای مایکروسافت درآمدزا نبوده است. بر اساس آنچه که در گزارش مالی آمده، درآمد ویندوزفون کاهشی ۱۶ درصدی پشت سر گذاشته است.

در حالی که مایکروسافت قصد دارد در ماه های آینده، ویندوز ۱۰ را نهایی کرده و آن را به بازار عرضه نماید، کاهش تقاضا برای PC موضوعی نگران کننده برای نادلا و تیمش به شمار می رود. طبق آنچه که در گزارش مالی مایکروسافت آمده، ویندوز همچنان به روند نزولی خود در درآمدزایی ادامه داده و باز هم کاهشی ۲۲ درصدی را تجربه کرده است.

آفیس نیز به عنوان یکی از محبوبترین مجموعه های نرم افزاری مایکروسافت، حال و روز چندان خوشی ندارد و درآمد مربوط به آن کاهشی ۴۱ درصدی را پشت سر گذاشته است. البته باید اشاره کنیم که یکی از دلایل این موضوع، استفاده کاربران از سرویس آفیس ۳۶۵ است. به گفته مایکروسافت کاربران نسبت به استفاده از ابرها تمایل زیادی نشان داده اند و تعداد مشترکان این سرویس هم اکنون به ۱۲.۴ میلیون عدد رسیده است.

البته آفیس ۳۶۵ تنها گوشه ای از مجموعه خدمات ابری مایکروسافت را تشکیل می دهد و موفقیت ردموندی ها در این حوزه، ابعاد وسیع تری را در بر می گیرد. بی شک درخشان ترین بخش گزارش مالی منتشر شده، مربوط به درآمد حاصل از خدمات ابری است. به لطف تاکیدی که ساتیا نادلا بر روی این حوزه دارد، مایکروسافت موفق شده درآمد خود از این بخش را به میزان ۱۰۶ درصد افزایش دهد.

نادلا در این رابطه می گوید: «مشتریان ما مایکروسافت را برای ایجاد تغییر در ساختار شرکت های خود انتخاب می کنند و این موضوع به ما کمک کرده تا در سه ماهه گذشته رشدی خیره کننده را در بخش خدمات ابری شاهد باشیم.»

مدیرعامل مایکروسافت ادامه می دهد: «در هفته آینده و همزمان با کنفرانس Build ما آماده ایم تا از نسل بعدی پلتفرم های خود رونمایی به عمل آوریم. ما قصد داریم به همگان نشان دهیم که چگونه می توانند با استفاده از خدمات ما قدرت بیشتری را برای انجام امور به دست آورند.»

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato