هدست های واقعیت مجازی و تجربه حس خوشایند نامرئی بودن

نامرئی بودن چه حسی دارد؟ پژوهشگران علم عصب شناسی دانشگاه سوئد با قرار دادن هدست های واقعیت مجازی روی سر سوژه های خود موفق شدند این حس را در آنها ایجاد نمایند و دریافتند، زمانی که افراد نامرئی هستند، راحت تر می توانند در مقابل جمعیتی انبوه که به آنها خیره شده اند، قرار بگیرند.

سه عصب شناس سوئدی نتایج تحقیق خود را در مقاله ای تحت عنوان «مالکیت غیر واقعی بر بدن نامرئی، واکنش های ارادی و خود خواسته به دلهره های اجتماعی را کاهش می دهد» منتشر کردند و در آن، از رویکرد خود برای کشف این موضوع سخن گفتند که چگونه «نامرئی بودن، درک بدن و شناخت درونی اش را تحت تاثیر قرار می دهد.»

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا بیشتر در این رابطه بدانید.

این پژوهشگران با استفاده از عینک واقعیت مجازی VR1280 موفق شدند نخستین مرحله از این آزمایش را با ایجاد توهم نامرئی بودن در افراد به انجام برسانند.

آنها برای ایجاد این حس، قلم موهای بزرگی را با هدست واقعیت مجازی افراد برخورد دادند و به صورت همزمان، قلموی دیگری را در فضای خالی ای که فرد مشغول نگاه کردن به آن بود (از طریق دوربین های جداگانه ای که لنزشان به سمت فضای خالی جهت گیری شده بود و نمای دریافتی از آن را برای هدست ارسال می کردند)، حرکت دادند.

در کمتر از یک دقیقه، حس لمس شدن در تعداد زیادی از شرکت کنندگان، به همان فضای خالی منتقل شد که قلمو در آن تکان داده می شد و تجربه یک بدن نامرئی در آنها ایجاد گردید.

اما پژوهشگران پای را از این هم فراتر نهادند و اینبار یک چاقو را با بدن نامرئی (منظور از بدن نامرئی همان فضای خالی است دوربین ها از آن تصویر می گرفتند و آن را برای هدست های واقعیت مجازی ارسال می کردند) برخورد دادند.

با این کار، عرق ناشی از ترس روی سطح پوست افراد دیده شد و ضربان قلب آنها نیز بالا رفت؛ گویی مغز این افراد، این تهدید در فضای خالی را نوعی تهدید علیه بدن واقعی قلمداد می کرد.»

invisible-experiment-paintbrush-knife-500x416

در مرحله دیگری از این آزمایش، پژوهشگران این فرضیه را مورد بررسی قرار دادند که آن دسته از افرادی که احساس نامرئی بودن را تجربه کرده بودند، زمانی که در مقابل تماشاچیان قرار می گرفتند، دلهره و ترس کمتری را به خود راه می دادند.

آنطور که در این مقاله ذکر شده: این پیش بینی بر مبنای این فرضیه شکل گرفته است که اگر بدن، به صورت موجودیت نامرئی معرفی گردد، این تصور در فرد به وجود می آید که برای دیگران نیز قابل دیدن نیست و این مساله، واکنش اضطراب اجتماعی را که به خاطر قرار گرفتن در مرکز توجه ایجاد می شود، کاهش خواهد داد.

در جریان این آزمایش، شرکت کنندگان در حالی که هدست های واقعیت مجازی را روی سر خود داشتند، در مقابل جمعیتی 11 نفری از داتشمندان قرار داده شدند. زمانی که این افراد به پایین نگاه می کردند، یا خود را نامرئی می دیدند (زمانی که به پایین، یعنی محل قرار گرفتن بدن خود، نگاه می کردند، فضای خالی برای آنها نمایش داده می شد) یا اینکه یک مانکن را به جای خود می دیدند.

به این ترتیب، زمانی که این افراد خود را در مقابل جمعیت تماشاچیان، نامرئی تصور می کردند، استرس فیزیکی (که بر حسب میزان ضربان قلب اندازه گیری می شد) و ادراکی کمتری را تجربه می کردند.

invisible-anxiety-in-front-of-audience-500x427

این یافته ها همان پرسش قدیمی افلاطون را به یادمان می آورد که حدودا دو هزار سال پیش مطرح شد: «چگونه ذهن انسان "قدرت" نامرئی بودن را از منظر اجتماعی-اخلاقی مدیریت خواهد کرد؟»

حالا این مساله، به خاطر پیشرفت های صورت گرفته در علم مواد و امکان پذیر شدن نامرئی نمودن بدن با استفاده از تکنولوژی ها مدرن، در دوران کنونی مجددا اهمیت یافته است.

مطالب مرتبط

چرا نمی توان اجساد مردگان را در فضا رها کرد؟

همان میکروب هایی که روی پنیر رشد می کنند ممکن است در داخل اتاقک شبیه سازی مریخ هم رشد پیدا کنند. شاید این مساله چندان هم پر اهمیت به نظر نرسد اما چه می شود اگر آن میکروب ها به طریقی به مریخ راه پیدا کنند؟ تاکنون ده ها فضاپیما، ماهواره و کاوشگر راهی سیاره سرخ شده اند... ادامه مطلب

انویدیا کار روی نسل بعدی واقعیت مجازی را آغاز کرده است

انویدیا به عنوان یکی از پیشگامان حوزه تکنولوژی، همیشه با جدیدترین فناوری ها سر و کله می زند تا در نهایت بتواند ارائه دهنده بهترین ها باشد. کیفیت کارت های گرافیکی این کمپانی خود گواهی است بر این ادعا. اگرچه حالا آکیلس و سونی در حال آتش بازی هستند و تیتر اخبار واقعیت مجازی را به... ادامه مطلب

با «بایوپن» آشنا شوید؛ نوعی قلم زیستی که پرینت سه بعدی غضروف را ممکن می کند

اگر به تجویز پزشک قرار است که در آینده جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهید، بد نیست بدانید که در آینده ممکن است جراحان بتوانند مفصلی سفارشی سازه شده از سلول های بنیادی خودتان را تهیه کرده و در زانوی شما کار بگذارند. تیمی از پزشکان بیمارستان سنت وینست ملبورن دستگاهی به نام Biopen یا قلم زیستی ساخته... ادامه مطلب

هدست واقعیت افزوده Daqri به یاری کارگران و مدیران کارخانجات خواهد آمد

شاید آینده کارخانجات صنعتی نیز با هدست های واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی همراه باشند و بهره مندی از جدیدترین چیپست ها تجهیزاتی را در اختیار کارکنان صنایع مختلف قرار دهند که کمتر کسی پیش بینی می کرد. اگر به خاطر داشته باشید طی نمایشگاه CES سال گذشته، کمپانی Daqri با همکاری اینتل از کلاه ایمنی هوشمندی... ادامه مطلب

ماهواره یک میلیارد دلاری ناسا برای نظارت بر یخ های زمین به فضا رفت

ناسا ساعاتی پیش ماهواره یک میلیارد دلاری ICESat-2 را به فضا ارسال کرد که قرار است بر یخ های زمین نظارت کند. ICESat-2 که نام آن از سر واژه های «ماهواره ارتفاع یخ، ابر و زمین» گرفته شده در ساعت 9:02 دیروز به وقت منطقه زمانی شرقی (17:32 روز 24 شهریور ماه به وقت ایران) از... ادامه مطلب

مروری بر تحقیقات بین المللی انجام شده پیرامون تاثیر تشعشعات آنتن های ایستگاه های پایه BTS روی سلامت افراد

سال 1973 میلادی را می توان آغاز دورانی طلایی برای بشر خواند؛ در این سال، جان میچل و مارتین کوپر از شرکت موتورولا نخستین تلفن همراه دنیا را که وزنی در حدود دو کیلوگرم داشت به جهانیان عرضه کردند و کمی بعد اولین نسخه تجاری از این دستگاه وارد بازار شد. روند تقاضا تلفن های همراه و همراستا... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x