دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

هدست های واقعیت مجازی و تجربه حس خوشایند نامرئی بودن

نامرئی بودن چه حسی دارد؟ پژوهشگران علم عصب شناسی دانشگاه سوئد با قرار دادن هدست های واقعیت مجازی روی سر سوژه های خود موفق شدند این حس را در آنها ایجاد نمایند و دریافتند، زمانی که افراد نامرئی هستند، راحت تر می توانند در مقابل جمعیتی انبوه که به آنها خیره شده اند، قرار بگیرند.

سه عصب شناس سوئدی نتایج تحقیق خود را در مقاله ای تحت عنوان «مالکیت غیر واقعی بر بدن نامرئی، واکنش های ارادی و خود خواسته به دلهره های اجتماعی را کاهش می دهد» منتشر کردند و در آن، از رویکرد خود برای کشف این موضوع سخن گفتند که چگونه «نامرئی بودن، درک بدن و شناخت درونی اش را تحت تاثیر قرار می دهد.»

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا بیشتر در این رابطه بدانید.

این پژوهشگران با استفاده از عینک واقعیت مجازی VR1280 موفق شدند نخستین مرحله از این آزمایش را با ایجاد توهم نامرئی بودن در افراد به انجام برسانند.

آنها برای ایجاد این حس، قلم موهای بزرگی را با هدست واقعیت مجازی افراد برخورد دادند و به صورت همزمان، قلموی دیگری را در فضای خالی ای که فرد مشغول نگاه کردن به آن بود (از طریق دوربین های جداگانه ای که لنزشان به سمت فضای خالی جهت گیری شده بود و نمای دریافتی از آن را برای هدست ارسال می کردند)، حرکت دادند.

در کمتر از یک دقیقه، حس لمس شدن در تعداد زیادی از شرکت کنندگان، به همان فضای خالی منتقل شد که قلمو در آن تکان داده می شد و تجربه یک بدن نامرئی در آنها ایجاد گردید.

اما پژوهشگران پای را از این هم فراتر نهادند و اینبار یک چاقو را با بدن نامرئی (منظور از بدن نامرئی همان فضای خالی است دوربین ها از آن تصویر می گرفتند و آن را برای هدست های واقعیت مجازی ارسال می کردند) برخورد دادند.

با این کار، عرق ناشی از ترس روی سطح پوست افراد دیده شد و ضربان قلب آنها نیز بالا رفت؛ گویی مغز این افراد، این تهدید در فضای خالی را نوعی تهدید علیه بدن واقعی قلمداد می کرد.»

invisible-experiment-paintbrush-knife-500x416

در مرحله دیگری از این آزمایش، پژوهشگران این فرضیه را مورد بررسی قرار دادند که آن دسته از افرادی که احساس نامرئی بودن را تجربه کرده بودند، زمانی که در مقابل تماشاچیان قرار می گرفتند، دلهره و ترس کمتری را به خود راه می دادند.

آنطور که در این مقاله ذکر شده: این پیش بینی بر مبنای این فرضیه شکل گرفته است که اگر بدن، به صورت موجودیت نامرئی معرفی گردد، این تصور در فرد به وجود می آید که برای دیگران نیز قابل دیدن نیست و این مساله، واکنش اضطراب اجتماعی را که به خاطر قرار گرفتن در مرکز توجه ایجاد می شود، کاهش خواهد داد.

در جریان این آزمایش، شرکت کنندگان در حالی که هدست های واقعیت مجازی را روی سر خود داشتند، در مقابل جمعیتی 11 نفری از داتشمندان قرار داده شدند. زمانی که این افراد به پایین نگاه می کردند، یا خود را نامرئی می دیدند (زمانی که به پایین، یعنی محل قرار گرفتن بدن خود، نگاه می کردند، فضای خالی برای آنها نمایش داده می شد) یا اینکه یک مانکن را به جای خود می دیدند.

به این ترتیب، زمانی که این افراد خود را در مقابل جمعیت تماشاچیان، نامرئی تصور می کردند، استرس فیزیکی (که بر حسب میزان ضربان قلب اندازه گیری می شد) و ادراکی کمتری را تجربه می کردند.

invisible-anxiety-in-front-of-audience-500x427

این یافته ها همان پرسش قدیمی افلاطون را به یادمان می آورد که حدودا دو هزار سال پیش مطرح شد: «چگونه ذهن انسان "قدرت" نامرئی بودن را از منظر اجتماعی-اخلاقی مدیریت خواهد کرد؟»

حالا این مساله، به خاطر پیشرفت های صورت گرفته در علم مواد و امکان پذیر شدن نامرئی نمودن بدن با استفاده از تکنولوژی ها مدرن، در دوران کنونی مجددا اهمیت یافته است.

منبع:
digitaltrends
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

کمپانی Leap Motion به دنبال برطرف کردن مشکل فیزیک اجسام در محیط واقعیت مجازی است

کنترلرهای مبتنی بر حرکات دست Leap Motion که برای محیط واقعیت مجازی توسعه یافته اند، همواره مشکلات خاص خود را داشته اند و عدم امکان بلند کردن اجسام مجازی یا پرتاب شان به کمک این کنترلرها، همواره یکی از مسائلی بوده که بارها مورد انتقاد گرفته است.حالا کمپانی مورد بحث که از این مشکل باخبر... ادامه مطلب

مایکروسافت هدست های واقعیت ترکیبی ساخت Dell و ایسوس را معرفی کرد

طی ماه های گذشته مایکروسافت وعده داده بود که هدست های واقعیت مجازی/ترکیبی سازگار با ویندوز 10 را از طریق شرکای سخت افزاری خود معرفی می کند و پیش از این محصولاتی از اچ پی و ایسر را دیده بودیم. امروز در جریان نطق اصلی این کمپانی در نمایشگاه کامپیوتکس، ایسوس و Dell نیز به... ادامه مطلب

ابداع تکنولوژی جدیدی که حس لامسه را به فناوری واقعیت مجازی افزوده است

محققان و دانشمندان دائم در پی کشف راه های جدید به منظور توسعه مقوله واقعیت مجازی در زندگی عادی بشر هستند. به طور مثال، هدست هایی همانند HTC Vive یا آکیلس ریفت تصاویر را طوری نمایش می دهند که گویا فرد در همان صحنه حضور دارد؛ این تجربه برای برخی ترسناک و برای بعضی دیگر... ادامه مطلب

گوگل زمان عرضه و قیمت هدست واقعیت مجازی Daydream View را اعلام کرد

امروز گوگل از جزئیات مربوط به قیمت و زمان عرضه اولین هدست واقعیت مجازی اش موسوم به Daydream View پرده برداشت. این وسیله جانبی با تمامی اسمارت فون های پشتیبانی کننده از پلتفرم VR گوگل کار می کند، که البته فعلاً خانواده کم جمعیتی به شمار می روند.گوگل قصد دارد از دهم نوامبر (بیستم آبان) فروش این... ادامه مطلب

باندل پی سی Alienware و هدست آکیلس ریفت با قیمت 1600 دلار معرفی شد

کمپانی Dell از همین حالا حساب زیادی روی موفقیت تکنولوژی واقعیت مجازی باز کرده است و قصد دارد که با سرمایه گذاری روی آن، درآمد خود را تضمین کند. بر همین اساس، یکی از سخنگویان دل اعلام کرده هنگام عرضه هدست واقعیت مجازی آکیلس ریفت، باندلی جداگانه از هدست و یکی از پی سی های... ادامه مطلب

شیائومی هدست واقعیت مجازی مستقل آکیلس را می سازد

«هوگو بارا» مدیر بخش واقعیت مجازی فیسبوک (برند مالک آکیلس) در کنفرانس خبری کوالکام در رویداد CES اعلام کرده آکیلس در حال همکاری با شیائومی برای تولید اولین هدست واقعیت مجازی «Oculus Go» است که چندی پیش معرفی شده بود. همچنین گفته شده نسخه ویژه ای از  این هدست به نام «Mi VR» اختصاصاً برای... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x