با 24 برند ارزشمند دنیا آشنا شوید

با 24 برند ارزشمند دنیا آشنا شوید

سال ۲۰۱۱، زمانی که استیو جابز به علت بیماری اش از مدیرعاملی اپل کناره گرفت و تیم کوک جای وی را پر کرد، کمتر کسی باور داشت که اپل بتواند دوباره در اوج قرار گرفته و با فاصله بسیار، نه تنها ارزشمندترین برند حوزه تکنولوژی، بلکه ارزشمندترین برند دنیا باشد.

هوشمندی کوک در اتصال و تامین زنجیره ها و جهانی کردن برند اپل سبب شد که این شرکت امسال ارزشمندترین شرکت دنیا باشد.

نسبت به سال گذشته، جایگاه شرکت ها تغییراتی جدی داشته. برخی از آن ها از لیست ده شرکت برتر خارج شده اند و برخی هم جایگاه خود را مستحکم تر از سال پیش نموده اند. نکته جالبی که در این لیست می توانید مشاهده کنید، تغییر ساختار مدیریتی است. دیدگاه مدیران جدید گاه مخرب و گاه موثر بوده.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا مروری بر برندهای معتبر دنیای امروز داشته باشیم.

Mercedes Benz با ارزش برند ۲۲.۴ میلیارد دلار

0x600
ماشین های کلاس اس و کلاس سی مرسدس بنز در رشد و کسب درآمد بیشتر شرکت طی سال ۲۰۱۴ نتیجه مثبتی داشته اند. مجموع فروش شرکت با ۱۱ درصد رشد در این سال به ۱.۶۳ میلیون واحد خودرو رسید.

Honda با ارزش برند ۲۲.۶ میلیارد دلار

0x600 (2)
هوندا در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳ سود کمتر کسب کرده که یکی از دلایل آن مشکلات مربوط به ایربگ برخی ماشین ها بود. هوندا طی سال گذشته موفق شد سه ماشین پرفروش آمریکایی ها را تولید کند.

American Express با ارزش برند ۲۳.۴ میلیارد دلار

0x600 (3)
آمریکن اکسپرس سال آینده رابطه اش را با CostCo پایان می بخشد و این مسئله اصلا برای AmEx رضایت بخش نیست. این شرکت در ۱۳۰ کشور دنیا حضور داشته و ۱۱۲ کارت اعتباری در چرخش دارد.

Verizon با ارزش برند ۲۴.۵ میلیارد دلار

0x600 (4)
ورایزن با هزینه ای ۲.۵ میلیارد دلاری در سال گذشته جهت تبلیغات و باز کردن ۳ فروشگاه بزرگ اختصاصی امیدوار است که سال های پیش رو را با سوددهی بیشتری پشت سر بگذارد. فروشگاه ها به چندین بخش تقسیم شده اند و کاربران می توانند با مراجعه به بخش های مختلف، اجناس مختلفی تهیه کنند.

Walmart با ارزش برند ۲۴.۷ میلیارد دلار

0x600 (6)
والمارت در ۲۷ کشور دنیا بیش از ۱۱ هزار شعبه دارد و در هر هفته، به ۲۴۵ میلیون نفر محصول می فروشد. از تعداد یازده هزار شعبه، تنها ۴ هزار شعبه در آمریکای شمالی وجود دارد و ۲.۲ میلیون نفر در سراسر جهان درون این فروشگاه ها به کار مشغول اند.

Intel با ارزش برند ۲۵.۸ میلیارد دلار

0x600 (1)
با کاهش شدید سود بازار پی سی و تمایل کاربران به استفاده از تلفن همراه و تبلت، سود اینتل هم طبیعتا کاهش می یابد. این سومین سال متوالی است که طی آن، اینتل به ۶۰ درصد کاهش درآمدزایی قناعت می کند. اینتل در هر ثانیه یک میلیارد ترانزیستور می سازد.

Nike با ارزش برند ۲۶.۳ میلیارد دلار

0x600 (5)
نایکی تنها برند ورزشی و اسپورتی است که در میان شرکت های با ارزش دنیا می توان یافت. قراردادهای ارزشمند شرکت سبب شده که آن ها تامین کننده بسیاری از مسابقات ورزشی بوده و در نهایت هم پول خوبی به جیب بزنند.

Oracle با ارزش برند ۲۶.۸ میلیارد دلار

0x600 (7)
لری الیسون، مدیرعامل اوراکل که بیش از چهل سال این شرکت را اداره می کرد در سپتامبر سال گذشته، از مدیریت کناره گرفت اما همچنین در هئیت مدیره شرکت اش باقی مانده است. اوراکل بیش از ۴۰۰ هزار مشتری سازمانی در ۱۴۵ کشور دنیا دارد.

BMW با ارزش برند ۲۷.۵ میلیارد دلار

0x600 (8)
آلمانی ها سهم بالایی در جدول دارند و خودروسازهای معروف شان رتبه های بالای جدول را به اشغال خود درآورده اند. BMW با فروش ۱.۸۱ میلیون خودروی لوکس در سراسر جهان، موفق شد نسبت به سال ۲۰۱۳ درآمد بیشتری کسب کرده و در نتیجه از مرسدس بنز و آئودی رتبه بالاتری کسب کند.

Cisco با ارزش برند ۲۷.۶ میلیارد دلار

0x600 (9)
جان چمبرز، مدیرعامل کنونی سیسکو که چندی دیگر پس از بیست سال می خواهد پست مدیریت را به فرد دیگری بسپارد. این شرکت را از ۱ میلیارد به ۴۸ میلیارد دلار سود رساند. سیسکو سرمایه گذاری هنگفتی روی اینترنت اشیا کرده و احتمالا در آینده نام آن ها را بیشتر بشنویم.

Louis Vuitton با ارزش برند ۲۸.۱ میلیارد دلار

0x600 (10)
اگر اپل و ساعت لوکس اش را در نظر نگیریم، لویی ویتن ارزشمندترین برند لوکس دنیا است. اگرچه امسال در میان ده برند اول نیست اما به هر حال همچنان در حوزه خود ارزشمندترین است.

Amazon با ارزش برند ۲۸.۱ میلیارد دلار

0x600 (11)
۱۲ سال پس از بازگشایی آمازون، حالا این شرکت به جایگاهی رسیده که در طول یک سال، ۹۲ میلیارد دلار محصول می فروشد. تحلیلگران می گویند این رقم تا سال ۲۰۲۰ به ۲۰۰ میلیارد دلار هم خواه رسید. جدا از تجارت محصولات، Amazon Web Service طی سال گذشته ۵ میلیارد دلار سوددهی داشته و امید می رود که سرویس های ابری طی سال آینده با ۷۵ درصد رشد همراه شوند.

AT&T با ارزش برند ۲۹.۱ میلیارد دلار

0x600 (12)
فصل اول سال مالی جدید AT&T، بهترین فصل اول هر سال مالی در تاریخ این شرکت بود. سرمایه گذاری های متعدد، تبلیغات و اسپانسر شدن شرکت به کسب این رتبه در سال ۲۰۱۴ کمک شایانی کرد.

دیزنی با ارزش برند ۳۴.۶ میلیارد دلار

0x600 (13)
فروزن سال گذشته ۱.۳ میلیارد دلار فروخت و پرفروشترین انیمیشن و ششمین فیلم پرفروش تاریخ لقب گرفت. علاوه بر خود فیلم، دیزنی بیش از یک میلیارد دلار عروسک، کتاب و لوازم دیگر مربوط به فروزن در این سال به فروش رساند. باب ایگر، مدیرعامل دیزنی، فروزن را یکی از ۵ دارایی ارزشمند شرکت خطاب کرد.

فیسبوک با ارزش برند ۳۶.۵ میلیارد دلار

0x600 (14)
فیسبوک روزانه ۹۳۶ میلیون کاربر فعال دارد. یعنی تقریبا یک هفتم جمعیت کره زمین، هر روز حداقل یک بار به فیسبوک سر می زنند. رقمی غیر قابل تصور که در طول ماه به تقریبا ۱.۵ میلیارد هم می رسد. گوگل و یوتوب هم باید کم کم نگران باشند، چرا که مردم در فیسبوک روزانه ۴ میلیارد ویدیو تماشا می کنند، این رقم چند ماه پیش یک میلیارد بود و با سرعتی شگفت انگیز رو به افزایش است.

General Electric با ارزش برند ۳۷.۵ میلیارد دلار

0x600 (15)
تصمیمات جدی اخیر در جنرال الکتریک سبب شده که این کمپانی انتظارات خود را تغییر دهد. اما در هر حال با ۳۷.۵ میلیارد دلار، جنرال الکتریک همچنان یکی از ارزشمندترین شرکت های جهان است.

Toyota با ارزش برند ۳۷.۸ میلیارد دلار

0x600 (16)
تویوتا پردرآمدترین شرکت در صنعت خودروسازی است. با فروش ۱۰.۲۳ میلیون خودرو و کسب درآمد ۱۹.۸ میلیارد دلاری، تویوتا در رتبه هشتم ارزشمندترین برندهای دنیا قرار دارد.

Samsung با ارزش برند ۳۷.۹ میلیارد دلار

0x600 (17)
آیفون ۶ از یک سو، شیائومی و تلفن های ارزان قیمت از سوی دیگر، سامسونگ را در شرایط ناگواری قرار داده بودند. همه این ها در حالی بود که سامسونگ جز اس ۵، محصول دیگری برای رقابت نداشت و اس ۵ هم اصلا محصول جذابی به حساب نمی آمد. نتیجه آن شد که طی سال گذشته، سامسونگ با کاهش ارزش مواجه شد و حالا در رتبه هفتم قرار دارد. اما تصمیم سامسونگ برای بازگشت به رقابت جدی است و ۳.۸ میلیارد دلار هزینه صرف تبلیغات کرده، ۳ برابر بیشتر از اپل.

McDonald's با ارزش برند ۳۹.۵ میلیارد دلار

0x600 (18)
مک دونالدز در طول روز به ۶۹ میلیون نفر در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا غذا می دهد اما تغییر ذائقه مردم و نگرانی های آسیایی ها پیرامون مواد غذایی این شرکت، فروش کلی مک دونالدز را ۱۱ درصد کاهش داده است. مدیران شرکت قصد دارند در حدود ۷۰۰ رستوران را که عمدتا در آمریکا، چین و ژاپن قرار دارند را ببندند.

IBM با ارزش برند ۴۹.۸ میلیارد دلار

0x600 (19)
میزان فروش آی بی ام تقریبا ۱۲ درصد کاهش یافته و تغییر جهت فعالیت کمپانی تاثیر بسیار در میزان درآمدزایی آن ها داشته. کلاد کامپیوتینگ ۶۰ درصد رشد داشته و بیش از نیمی از درآمد شرکت مربوط به کشورهای خارجی است.

Coca-Cola با ارزش برند ۵۶ میلیارد دلار

0x600 (20)
برند پرچک دار کوکا کولا در سالی که گذشت، مجموعا ۰.۱ درصد افزایش درآمد داشته اما نوشابه های رژیمی با ۶.۶ درصد کاهش فروش، اندکی جایگاه شرکت را متزلزل کرده اند. وارن بافت، سرمایه گذار شهیر آمریکایی، ۹.۳ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

Google با ارزش برند ۶۵.۶ میلیارد دلار

0x600 (22)
با میزان ۶۴.۴ درصد از کل آمار جستجو در آمریکای شمالی، گوگل همچنان غول جستجو است؛ اگرچه این میزان نسبت به سال گذشته ۳.۱ درصد کاهش داشته. گوگل به طور کلی نسبت به سال پیش رتبه پایین تری کسب کرده و اگر پروژه های شان پشت سر هم به آخر و عاقبت گوگل گلس دچار شوند، هیچ بعید نیست که سال های پیش رو جایگاه های بدتری داشته باشند.

Microsoft با ارزش برند ۶۹.۳ میلیارد دلار

0x600 (21)
پس از چندین و چند سال تحقیر کاربران، مایکروسافت با مدیریت ساتیا نادلا دوباره به دورانی بازگشته که می توان به آن امیدوار بود. طی سال گذشته، مایکروسافت ۱۱ میلیون دلار در بخش توسعه و توسعه محصولات جدید خود سرمایه گذاری کرد و تابستان پیش رو نیز ویندوز ۱۰، به عنوان یک سرویس و نه محصول، قرار است به بازار عرضه شود. ردموندی ها امید دارند تا سال ۲۰۱۸، بیش از یک میلیارد کاربر از ویندوز ۱۰ استفاده کنند.

Apple با ارزش برند ۱۴۵.۳ میلیارد دلار

0x600 (23)
برند اپل از نزدیک ترین رقیب اش که مایکروسافت باشد، حداقل دو برابر ارزش بیشتر دارد. از انتهای لیست بخواهید در نظر بگیرید، شاید اپل به اندازه ۶ یا ۷ کمپانی سرمایه داشته باشد. این شرکت طی سه ماهه اخیر موفق به فروش ۷۴.۸ میلیون تلفن همراه در سراسر جهان شده. میزان فروش تلفن های شرکت ۴۹ درصد پیشرفت داشته و اپل ۱۸ میلیارد دلار سود خالص از فروش محصولات اش کسب کرده. این اولین فصلی است که اپل تیم کوک توانسته از سامسونگ تعداد تلفن های بیشتری بفروشد.

نظرات ۶۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato