کلید موفقیت ویندوز ۱۰ در دست استور یکپارچه جدید و توسعه دهندگان است


ساتیا نادلا

ساتیا نادلا

hamrah-mechanic

ویندوز ۱۰ اهدافی بسیار بلندپروازانه تر از صرفا حضور در کامپیوترهای شخصی دارد. ویندوز حال تبدیل به یک هسته شده، یک فروشگاه نرم افزاری جامع خواهد داشت و در مجموع یک پلتفرم کامل است.

نادلا در مصاحبه هفته اخیر خود با مجله Fortune چنین می گوید و به سادگی برنامه و اهداف مایکروسافت را پیش از عرضه رسمی ویندوز در انتهای تابستان جاری، برایمان مشخص می سازد.

مایکروسافت جدید، اهمیت نمی دهد ویندوز ۱۰ را در چه محصولی به کار خواهید گرفت زیرا برنامه های زیرکانه ای برای اپلیکیشن های یکپارچه خود دارد و تلاش می کند تا یک نوع از رابط کاربری را به کاربران و در همه محصولات خود تقدیم کند؛ این همان «یک هسته» و «یک پلتفرم جامعی» است که نادلا در خصوصش سخن رانده و می خواهد تا نهایتا سه سال آینده، ویندوز ۱۰ را با همین راهکار، راهی یک میلیارد دستگاه بکند.

اما در حال حاضر، ابعاد و بار حجمی اندک فروشگاه ویندوز فون و فروشگاه ویندوز، نقطه ضعف این پلتفرم در برابر اندروید و iOS و حتی Mac App Store است. در چنین موقعیتیست که ایده ی «یک فروشگاه» نادلا، وارد میدان می شود و مشخصا در شرایط فعلی، تنها راه موفقیت و پیروزی ویندوز ۱۰، استفاده از یک فروشگاه یکپارچه و جامع برای همه محصولاتی که از این نسخه ویندوز بهره می گیرند است. با دیجیاتو همراه باشید.

نظرتان چیست ابتدا اندکی تاریخ را مرور کنیم؟ در گذشته نه چندان دور، خبری از فروشگاه های یکپارچه از طرف شرکت ها نبود. کاربران برای دریافت یک اپلیکیشن، مجبور بودند مراحل بسیاری را طی کنند؛ ابتدا جستجو در اینترنت، سپس دانلود نرم افزار، بعدا نصب آن و... . حتی گاهی برای نصب یک نرم افزار، به یک اپلیکیشن جانبی دیگر نیز نیاز بود. حال به این نکته نیز توجه داشته باشید که پروسه ای به نام بروز رسانی خودکار نیز اساسا وجود خارجی نداشت و برای آپدیت نرم افزار ها، مجبور بودیم تمام مراحل فوق را دوباره تکرار کنیم. در برخی موارد هم ابتدا نیاز بود تا نسخه پیشین حذف گشته و سپس نسخه جدید نصب شود.

در ابتدا موبایل ها این موضوع را بهبود بخشیده و «درد» را کاهش دادند. اپل، اپ استور را معرفی کرد، سپس غول جستجو با گوگل پلی برای اسمارت فون های اندرویدی به میدان آمد. [گوگل حتی اجازه داد تا فروشگاه های جانبی نیز برای اندروید به کار مشغول شوند.]

پروسه بسیار آسان تر شد، درد نصب نرم افزار و اپلیکیشن ها نیز کاهش یافت؛ اپ مورد نظرتان را پیدا کنید، بر رویش کلیک کرده و نصبش کنید. به همین راحتی. پروسه بروز رسانی هم،‌ همین آسانی را به همراه دارد. حتی اگر موبایلی جدیدتر تهیه کردید نیز مشکلی نیست، لیست اپلیکیشن های شما در اکانتتان موجود هستند و به راحتی می توانید همه را دوباره و با اشاره انگشتتان نصب کنید. در این شرایط، عملیات پیچیده نصب شدن از چشمان کاربران پنهان بوده و پس از چند لحظه می توان به راحتی با اپلیکیشن جدید کار کرد.

windows-phone-store-logo

در این بین، کار برای توسعه دهندگان نیز بسیار آسان شد و این افراد می توانستند درآمدهای خود را افزایش داده و به راحتی نیز سهم خود از خریدهای کاربران را دریافت کنند؛ هرچند که فروشگاه های یاد شده معمولا بخش قابل توجهی از درآمد را برای خود نگه می دارند.

مایکروسافت هم در این میان دنباله روی ایده اپل و گوگل شد و فروشگاهی برای ویندوز فون ارائه داد اما مشکلش اینجاست که هنوز نتوانسته تعداد اپ ها را به میزان قابل توجهی برساند و یا برخی اپلیکیشن های ضروری و مورد نیاز کاربران را به آن وارد کند.

حتی در صورت وجود اپ ها، بیشترشان نسخه هایی ضعیف تر از نمونه های نوشته شده برای iOS و اندروید هستند. در همان زمان نیز بود که مایکروسافت حاضر شد پول های بسیاری را هزینه کند تا اپلیکیشن ها -هر نوع اپلیکیشنی- به فروشگاه ویندوز فون نیز وارد شوند.

کاربران اما هنوز تمایلی به رها کردن اپ استور و پلی استور و پیوستن به ویندوز فون نشان نداده اند؛‌ دلیلش هم مشخص است: اپلیکیشن های کاربردی یا برای ویندوز فون وجود ندارند و یا نسخه های ضعیف تری از iOS و اندروید برای پلتفرم مورد بحث سر هم بندی شده اند. به طور کلی توسعه دهندگان هم دلیلی نمی دیدند تا فروشگاه های پر سود دیگر را رها کرده و برای نوشتن اپلیکیشن در یک پلتفرم نوپا، وقت خود را هدر دهند. نتیجه حال مشخص است؛ ویندوز فون با سهم بازار اندک خود از موبایل های هوشمند، حرفی برای گفتن در برابر دو پلتفرم رقیب ندارد. کاربران تمایل دارند به پلتفرمی پا بگذارند که اپلیکیشن های زیادی برای استفاده داشته باشند نه اینکه در انتظار برای نوشته شدن اپ ها بنشینند.

Windows-8-App-Store

در همین حین، ویندوز ۸ هم برای خود یک فروشگاه اپلیکیشن دارد اما ضعف کار در آنجاست که فروشگاه ویندوز ۸ و ویندوز فون به شکل کامل از یکدیگر جدا هستند. همین موضوع باعث می شود که اگر یک کاربر بخواهد یک اپ را بر روی موبایل و کامپیوتر خود داشته باشد، مجبور به پرداخت دو هزینه برای دریافت آن گردد. از طرف دیگر جدا بودن فروشگاه ها، منجر خواهد شد تا توسعه دهنده نیز مجبور شود دو بار و به شکل کاملا جداگانه اپلیکیشن خود را برای دو پلتفرم پی سی و موبایل بنویسد.

اکنون نادلا وعده می دهد که ویندوز ۱۰، می آید تا همه این مشکلات را حل کند؛ یک فروشگاه بزرگ که همه محصولات ویندوزی را پشتیبانی خواهد کرد، زیرا اپلیکیشن ها قرار است به گونه ای نوشته شوند که در همه محصولات ویندوزی به شکلی تقریبا یکسان مشغول به کار گردند.

این در حالیست که حتی اپل هم نتوانسته ایده Mac App Store را به درستی اجرا کند. مشکل اینجاست که اپل می خواهد کنترل و نظارت بیش از اندازه ای بر روی اپلیکیشن های نوشته شده داشته باشد و از طرف دیگر توسعه دهندگان مدعی هستند از اپ هایی که برای مک می نویسند پول زیادی دریافت نمی کنند زیرا به طور کلی این اپلیکیشن ها فروش چندان بالایی ندارند.

مایکروسافت خود می گوید که توسعه دهندگان صرفا لازم است یک اپلیکیشن بنویسند تا کاربران بتوانند آن را بر روی تمام محصولات ویندوز به اجرا در آورند، اما مسئله ای که باعث تردید می شود، آن است که تحلیلگران اذعان دارند به طور کلی نوشته شدن چنین اپلیکیشن هایی به هیچ عنوان آسان نیست.

windows-store

اگر این اتفاق رخ دهد، کاربران ویندوز به راحتی می توانند بدون داشتن پروسه ای غم انگیز برای یافتن و نصب دستی اپ ها، به استفاده از آنها بپردازند و مایکروسافت با راهکار خود، و در صورت موفقیت، می تواند مشکلات نسخه های قدیمی ویندوز را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و پلتفرم خود را جذاب تر کرده و به آرزوهای بلند پروازانه خود نیز برسد.

اگر این اتفاق رخ ندهد اما، باز هم با شلختگی اپلیکیشن های ویندوز رو به رو خواهیم بود. باز هم باید برای دریافت اپ ها، دست به دامن گوگل شویم و هیچ ضمانتی هم وجود نخواهد داشت که پس از دانلود و نصب یک اپلیکیشن در سرفس خود، بتوانید از قابلیت های لمسی دستگاهتان نیز استفاده کنید. نحوه ساخته شدن اپلیکیشن های یکپارچه و کارکرد صحیحشان نیز از موارد ضروری دیگر است. اگر کاربران نتوانند به درستی از تمام قابلیت های یک اپ در همه دستگاه هایشان بهره گیرند، ماهیت اپ های یکپارچه به شکل کامل زیر سوال خواهد رفت و صرفا باعث سردرگمی بیشتر کاربران خواهند شد.

اگر ایده های مایکروسافت به حقیقت تبدیل نشوند و یا در سناریویی غم انگیز تر، توسعه دهندگان همکاری و مساعدت لازم را با این شرکت نداشته باشند، می توان گفت دوباره باید با راه و روش قدیمی برای ویندوز، نرم افزار پیدا کنیم، چرا که توسعه دهنده می تواند اپلیکیشن خود، که با صرف وقت فراوان نوشته را در فضای مجازی برای دانلود قرار دهد و به شکل مستقیم از کاربران پول دریافت کند. ردمونی ها نیز مجبور خواهند شد تا ایده فراگیر شدن ویندوز ۱۰ را به همراه تمام آرزوهای زیبایشان، به دست فراموشی بسپارند.

malltina

مطالب مرتبط

سرفیس Duo از تست مقاومت جان سالم به در برد [تماشا کنید]

اخیرا عملکرد گوشی منحصر به فرد مایکروسافت با دو نمایشگر، سرفیس Duo که به تازگی وارد بازار شده در تست مقاومت مورد بررسی قرار گرفته است.سرفیس Duo یک گوشی گران قیمت است و احتمالا خریداران زیادی در بازار نخواهد داشت، با این حال نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. به تازگی کانال یوتیوبی «JerryRigEverything» ویدیوی... ادامه مطلب

پدر بیل گیتس در سن ۹۴ سالگی درگذشت؛ نقش او در جامعه فناوری آمریکا چه بود؟

بیل گیتس سینیور ( پدر بیل گیتس ) روز گذشته در سن ۹۴ سالگی درگذشت. او وکیلی مورد احترام، یک منتور قابل اعتماد و خیری تاثیرگذار بود که مدت ها قبل از آنکه پسرش مایکروسافت را تاسیس کند قدم به صنعت تکنولوژی گذاشت.بیل گیتس پسر در بیانیه ای که به خاطر فقدان پدرش منتشر کرده... ادامه مطلب

اپل: اپیک با جنجال می‌خواهد از کاهش محبوبیت فورتنایت جلوگیری کند

اپل دوباره به اپیک گیمز، سازنده بازی فورتنایت حمله و در شکایتی ادعا کرده که این شرکت برای جلب توجه پرونده‌ای درباره سیستم پرداخت درون برنامه‌ای این شرکت تشکیل داده است.غول دنیای فناوری ادعا کرده که پیش از طرح دعوی در دادگاه، میزان علاقه کاربران به فورتنایت در حال کاهش بوده است:«بنابر دلایلی که هیچ... ادامه مطلب

مایکروسافت از ابزار متن باز OneFuzz برای شناسایی باگ‌ها رونمایی کرد

مایکروسافت از ابزار منبع باز جدیدی به نام Project OneFuzz تحت پروانه MIT رونمایی کرد. این ابزار جانشین سرویس Security Risk Detection Service می‌شود و مایکروسافت از آن به عنوان پلتفرم منبع باز فازینگ برای اژور یاد کرده است.آزمون فاز یا فازینگ (Fuzzing) به حذف باگ‌های امنیتی قابل سواستفاده در یک فرآیند تست دقیق گفته... ادامه مطلب

استخراج دیتاسنتر زیرآبی مایکروسافت از اعماق دریا پس از ۲ سال [تماشا کنید]

شاید ایجاد یک دیتاسنتر در اعماق اقیانوس کاری عجیب به نظر برسد، اما مایکروسافت دو سال قبل این کار را انجام داد و اکنون بعد از گذشت این بازه زمانی، ردموندی‌ها برای بررسی بیشتر شرایط، دیتاسنتر را از اعماق اقیانوس بیرون کشیده‌اند. به‌نظر می‌رسد ایده عجیب ردموندی‌ها موفقیت آمیز بوده و همه چیز به خوبی پیش... ادامه مطلب

مقایسه ال جی وینگ با سرفیس Duo، گلکسی زد فولد ۲ و میت Xs

ال جی امروز از جدیدترین گوشی هوشمند خود با طراحی منحصر به فرد، وینگ رونمایی کرد که از نمایشگر چرخان بهره می‌برد، اما ال جی وینگ در مقایسه با رقبای خود چه تفاوت‌هایی دارید؟مهمترین ویژگی ال جی وینگ که آن را از محصولات عادی موجود در بازار متمایز می‌کند، استفاده از دو نمایشگر با ابعاد... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟