مدیر عامل بلک بری: تلفن های هوشمند ما مجدداً روزی به سود دهی خواهند رسید

شاید شما دیگر امید چندانی نداشته باشید که بلک بری بتواند مجدداً به میدان نبرد تلفن های هوشمند باز گردد، اما جان چن، مدیرعامل این کمپانی، دیدگاهی کاملاً متفاوت دارد.

ناگفته نماند که سهم شرکت کانادایی یاد شده از بازار فروش اسمارت فون ها تقریباً به رقمی بسیار ناچیز رسیده و طبق گزارش های موجود آنها در سه ماهه اول سال جاری میلادی تنها ۱.۶ میلیون دستگاه موبایل عرضه کرده اند که این رقم در قیاس با ۶۱.۲ میلیون آیفون به فروش رفته ی اپل ابداً به چشم نمی آید.

جان چن اخیراً مصاحبه ای با وب سایت بیزنس اینسایدر داشته و طی آن اظهار نموده بالاخره کاری می کند که شرکت متبوعش به سود دهی برسد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

اهالی برند کانادایی مورد بحث تحت نظارت آقای چن که ۱۸ ماه است بر مسند مدیر عاملی نشسته، اندک اندک تمرکز خود را از کاربران عادی به مشتریان تجاری بزرگ و همینطور نهادهای دولتی منتقل نموده اند و سعی کرده اند خدمات و ابزارهایی ویژه این موارد ارائه کنند.

افراد هنوز می توانند با مراجعه به فروشگاه ها و یا یک اپراتور مخابراتی اسمارت فون های بلک بری را تهیه نمایند، اما مهم ترین مشتریان کنونی این کمپانی شرکت ها و سازمان های گوناگون محسوب می گردند.

حال این پرسش مطرح است اگر اوضاع در مورد فروش موبایل به کاربران نهایی چندان مطلوب نیست، پس چرا کمپانی کانادایی مورد اشاره باز هم اصرار بر تولید این دسته از گجت ها دارد؟

چن می گوید تلفن های هوشمند بلک بری دریچه ورودی مشتریان به کسب و کار و خدمات امنیتی شرکتش هستند. بلک بری هنوز هم قادر است یک راهکار نرم افزاری ایمن را برای آیفون و سایر موبایل های اندرویدی ارائه نماید، اما به عقیده مدیر عاملکمپانی مذکور بیشترین ایمنی ممکن را تنها در اسمارت فون های تولیدی خود این برند می توانید تجربه نمایید و هنوز مشتریان زیادی وجود دارند که نیازمند چنین ضریب بالایی از امنیت هستند.

چن با صراحت می گوید: "من می توانم مقدار ایمنی آیفون را بالاتر ببرم ولی هرگز نمی توانم آن را هم اندازه تلفن های هوشمند شرکت خودم امن نمایم." و در ادامه می افزاید: "به همین علت است که هنوز ارتش ایالات متحده بلک بری را به تولیدات اپل ترجیح می دهد. اگر به آنها بگویم دیگر موبایل نمی سازیم مشتری بسیار بزرگ و حائز اهمیتی را از دست خواهیم داد. لذا توقف تولید موبایل اشتباه محسوب می شود و باید به دنبال راهکاری برای سود دهی این کسب و کار از طریق کاربران عادی بود."

passport_desk

به زبان دیگر مدیر عامل بلک بری قصد دارد بگوید هنوز مشتریان زیادی در قالب نهادهای ارتشی، دولتی و شرکت های بسیار بزرگ وجود دارند که کمپانی او به آنها وعده داده تلفن های هوشمندش را برایشان تولید نماید، اما این بازار ابداً به وسعت بازار کاربران عادی نیست.

بیزنس اینسایدر می نویسد به نظر می آید چن راهکارهایی را در سر دارد که در ذهن او و بر مبنای آنها کسب و کار اسمارت فون های شرکتش می تواند به سود دهی برسد ولی تمایلی ندارد سخنی از این راهکارها به میان بیاورد و نمی گوید چطور می توان با ارائه سرویس های امنیتی و موبایل های دارای طراحی عجیب همچون پاسپورت درآمدزایی نمود.

اگر چه وی باور دارد طراحی در موفقیت محصول نقش بسیار پر رنگی را ایفا می نماید ولی نباید از یاد برد بسیاری از بزرگان کنونی بازار همچون HTC و موتورولا علی رغم ساخت موبایل هایی زیبا و کارآمد در جذب کاربران و سود دهی دچار چالش هستند و نمی توانند با اپل یا سامسونگ رقابت نمایند. تلفن هایی جذاب از لحاظ ظاهری و دارای شاخصه های امنیتی مطلوب بخش بزرگی از پازل ایده آل های آقای چن را تشکیل می دهند اما وی حاضر نیست سایر اجزای این پازل را افشا نمیاد.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟