دانشمندان آمریکایی خواهان وضع قوانین برای دستکاری ژنتیکی انسان شدند

کمتر از یک ماه پیش دانشمندان چینی اعلام کردند موفق به پدید آوردن اولین جنین انسان با ژنوم دستکاری شده گردیده اند، اما پاسخ جامعه پزشکی به این موفقیت، پرسشی بود با این مضمون: حالا با این دستاورد چه کنیم؟

در ادامه آکادمی ملی علوم و آکادمی ملی داروی آمریکا هفته پیش اعلام کردند در حال تاسیس ساز و کاری هستند تا قوانین و چهارچوبی در مورد دستکاری ژنتیکی انسان وضع کند؛ مسئله ای که در سالهای اخیر همیشه باعث بروز بحث های عمیق اخلاقی بوده است.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

جنینی که محققین یاد شده ماه پیش دستکاری کردند قادر نبود به تولد منتهی شود و از این لحاظ تنها می توان نیمی از پروژه را موفق به حساب آورد، اما سوال اینجاست که تکنیک استفاده شده توسط این گروه در چه بخش های دیگری می تواند کاربرد داشته باشد؟ آیا روزی فرا می رسد که بتوان از روش فوق برای حذف کامل بیماری ها یا بررسی خصیصه های یک فرد پیش از تولدش استفاده کرد؟

در مورد ساز و کار تدوین قوانین هم هنوز جزئیاتی مشخص نیست، اما دو آکادمی یاد شده قصد دارند پاییز امسال، در همایشی، دانشمندان، رفتارشناسان و دیگر متخصصین را گرد هم آورده و در مورد سرنوشت تکنیک ابداع شده تصمیم بگیرند.

البته وضع چهارچوب برای دستاورد یاد شده تنها موضوع مورد بحث نخواهد بود، چرا که حواشی بسیار دیگری نیز وجود دارند که باید در مورد آنها بحث و تصمیم گیری شود؛ از ممنوع بودن اختصاص بودجه های دولتی برای تحقیق در زمینه فوق گرفته، تا درخواست جمعی از دانشمندان برای وضع ممنوعیت کامل در مورد انجام چنین دستکاری هایی.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟