ناسا قصد دارد با این ماهواره کوچک در سیارات دیگر کاوش کند

اغلب ماهواره های مکعبی یا همان CubeSatها که توسط دانشمندان و دانشجویان به فضا فرستاده می شوند در مدار زمین قرار می گیرند و سرنوشت نهایی آنها چرخش بی پایان به گرد این سیاره خاکی است.

اما ناسا قصد دارد از این ماهواره ها برای انجام ماموریت هایی استفاده کند که آنها را فراتر از مدار پایینی زمین و جو سیارات دیگر قرار می دهند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

جیمی اسپر یکی از علاقمندان به حوزه تکنولوژی است که مشغول ساخت مدلی مفهومی از این ماهواره ها با نام CAPE (از سرواژه های عبارت CubeSat Application for Planetary Entry Missions به معنای کیوب ست برای انجام ماموریت های ورود به سیارات دیگر) شده است که از دو ماژول تشکیل شده و وزنی در حدود 11 پوند دارد.

یکی از این ماژول ها وظیفه ارسال فضاپیما به مقصدش را دارد و دیگری به عنوان ماهواره وارد شونده به جو سیارات مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از آنکه فضاپیما از بدنه اصلی اش جدا شد تا زمان رسیدن به سیاره مقصد پنل های خورشیدی خود را باز می کند یا اینکه با استفاده از باتری های تعبیه شده در خود انرژی مورد نیازش را تامین می کند.

پس از این مرحله ماژول ارسال کننده از بدنه جدا می شود. این ماژول به گونه ای طراحی شده که تحمل شرایط سخت و دشوار ورود به جو سیارات را داشته باشد.

اسپر در نظر دارد که این ماهواره را همراه با تعداد زیادی سنسور به فضا ارسال کند و از آن برای جمع آوری حجم بالایی از اطلاعات (نظیر دما، فشار جوی و غیره) استفاده نموده و آنها را برای ماهواره مادر یا همان بدنه اصلی ارسال نماید که آن نیز داده ها را برای پایگاه های مستقر روی زمین مخابره می کند.

قیمت CubeSatها بسیار پایین است و به همین دلیل انتظار می رود که در ماموریت های آتی فضایی تعداد زیادی از آنها برای پایش بخش های مختلف سیارات به کار گرفته شوند.

اما پیش از عملیاتی شدن این پیش بینی ها، لازم است که اسپر نشان دهد نمونه مفهومی این ماهواره درست کار می کند. تیم تحت سرپرستی وی در نظر دارد نمونه اولیه این ماهواره را که متشکل از تنها یک ماژول است در تابستان سال جاری از داخل بالنی در ارتفاعات بالا به بیرون پرتاب کنند و انتظار دارند که این ماهواره با سرعتی تقریبا برابر با صوت به سمت زمین حرکت کند.

این تیم قطعا تمام تلاش خود را به کار گرفته تا این تست با موفقیت کامل انجام شود چراکه امید دارند بتوانند شرکای بالقوه ای را برای مشارکت در ساخت و توسعه این ماهواره جذب نمایند.

اگر برنامه ریزی های این تیم درست پیش برود، اسپر ارتفاع تست ماهواره را بیشتر خواهد کرد و حتی قصد دارد یکی از آنها را تا سال 2016 میلادی از ایستگاه فضایی بین المللی به بیرون پرتاب کند.

مطالب مرتبط

شرکت Rocket Lab ماهواره ناسا را به ماه می فرستد

شرکت فضایی «راکت لب» (Rocket Lab) اوایل سال آینده میلادی تاسواره ناسا با نام CAPSTONE را به مدار ماه حمل خواهد کرد.ناسا روز جمعه اعلام کرد که اوایل سال 2021 شرکت راکت لب ماهواره 25 کیلوگرمی CAPSTONE را از تأسیسات ناسا در ایالت ویرجینیا به فضا پرتاب خواهد کرد. این مأموریت برای آزمایش روش های... ادامه مطلب

ناسا چهار طرح پیشنهادی برای اکتشاف منظومه شمسی را اعلام کرد

ناسا چهار طرح پیشنهادی برای انجام مأموریت های علمی تحت برنامه دیسکاوری را اعلام و چهار تیم را مأمور توسعه و به بلوغ رساندن آنها کرد. ناسا چندین میلیون دلار بودجه به هر کدام از تیم ها اختصاص داده و پس از 9 ماه با بررسی عملکرد آنها، در مورد عملی شدن پروژه ها تصمیم... ادامه مطلب

مدارگرد خورشیدی به فضا پرتاب شد؛ آغاز مأموریت طولانی مطالعه خورشید

ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) مدارگرد خورشیدی (Solar Orbiter) را به منظور مطالعه قطب های خورشید به فضا پرتاب کردند.صبح دیروز ساعت 7:33 به وقت تهران مدارگرد خورشیدی سوار بر راکت اتلس 5 (Atlas V) به فضا پرتاب شد و حدوداً یک ساعت و نیم پس از پرتاب پیام برافراشته شدن پنل های خورشیدی... ادامه مطلب

تعمیر کاوشگر وویجر ۲ ناسا از فاصله ۱۸ میلیارد کیلومتری

کاوشگر وویجر 2 (Voyager 2) بیش از چهل سال پس از پرتاب و در فاصله چند میلیارد کیلومتری از زمین دچار نقص فنی شد و مهندسین ناسا با وجود چالش های متعدد موفق به تعمیر آن شدند.دانشمندان ناسا برای رفع مشکل و تصمیم گیری در مورد راه حل، کار سختی در پیش داشتند چون به... ادامه مطلب

درخواست کمک ناسا از خودروسازان برای تولید خودروی ماه نورد پروژه آرتمیس

احتمالا می دانید که ناسا با اجرای پروژه جاه طلبانه آرتمیس (Artemis) قصد داد تا سال 2024 نخستین زن فضانورد را به همراه تنی چند از دیگر فضانوردان را به سطح کره ماه ارسال کند. در این پروژه اعضای تیم اعزامی قرار است مثل ماموریت های آپولو با استفاده از یک خودروی ماه نورد، بر... ادامه مطلب

افزایش ۳ میلیارد دلاری بودجه ناسا به دستور ترامپ

به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، بودجه ناسا برای سال مالی ۲۰۲۱ رقم ۲۵.۶ میلیارد دلار خواهد بود. ترامپ سعی دارد تا ۳ میلیارد دلار بیشتر از بودجه فعلی سال جاری مالی که ۲۲.۶ میلیارد دلار است درخواست کند. رقم درخواست شده اضافی به منظور تسریع توسعه ارسال فضانوردان به ماه خواهد بود.درخواست ۳... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟