اکنون می توانیم چیپ های کامپیوتری را از چوب بسازیم

حال یک قدم به ساخت گجت هایی که می توانند توسط باکتری ها تجزیه گردند، نزدیک شده ایم؛ نوعی از چیپ های کامپیوتری که به شکل کامل از چوب ساخته می شوند.

دانشمندان دانشگاه Wisconsin با همکاری بخش تحقیقات سازمان کشاورزی ایالات متحده تلاش دارند چیپ های نیمه هادی از جنس چوب را توسعه دهند و امروز نیز در مجله ی Nature Communications، مقاله ای در همین خصوص به چاپ رساندند. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

بیشتر چیپ های کامپیوتری متشکل از بخشی به نام «لایه ی پشتیبان» هستند که در اصل نگه دارنده ی اجزای اصلی بر روی یک سطح است. محققان موفق شدند این لایه را با یک لایه ی تجزیه پذیر که از جنس چوب ساخته شده جایگزین کنند، مواد جایگزین شده قابل انعطاف بوده و از نانوفیبرهای ویژه ای به نام CNF ساخته شده اند.

ncomms8170-f3

 

همین مسئله، یعنی به کارگیری چوب در لایه ی پشتیبان باعث می شود تا چیپ ها، دیگر خطرناک نبوده و بتوان آنها را در موارد بسیار بیشتری نیز مورد استفاده قرار داد.

پرفسور Zhenqiang Ma، که در اصل رهبری تیم محققان را بر عهده دارد می گوید: «چیپ های تولید شده با این روش اکنون بسیار امن بوده و می توانند در جنگل نیز مورد استفاده قرار گیرند و حتی در میان قارچ ها نیز به کار خود ادامه دهند. آنها دقیقا به اندازه ی کود برای خاک، بی خطر هستند.»

مشکلی که وجود داشت این بود که چوب، معمولا به واسطه میزان رطوبتی که از طریق هوا جذب می کند، دچار انبساط و انقباض می گردد؛ محققان برای حل این مشکل نیز لایه ای از اپوکسی را به چیپ اضافه کرده اند که باعث مقاومت بسیار بیشتر چوب در برابر آب و رطوبت می شود.

ncomms8170-f4

نتیجه اما یک «چیپ سبز» بوده که هم از مواد اولیه ای خطرناک به تولید نرسیده و هم با قیمت تمام شده ای ارزان تر توسعه می یابد. اکنون برای ساخت چیپست ها از موادی نظیر گالیوم و arsenide استفاده می شود که پس انجام وظیفه و به پایان رسیدن عمر گجت ها، برای زمین و محیط زیست بسیار خطرناک هستند؛ در حقیقت نیز عمر گجت های الکتریکی بسیار کوتاه است. تکنولوژی جدید اما می تواند باعث گردد تا روزی یک گجت که اجزای داخلی اش از چوب تهیه شده را در دست بگیریم؛ گجتی که مشخصا از محصولات امروزی، به شکل ویژه ای کم خطر تر خواهد بود.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟