ناسا، هواپیمایی شبیه بومرنگ برای انجام ماموریت های اکتشافاتی در آسمان مریخ می سازد

ناسا، هواپیمایی شبیه بومرنگ برای انجام ماموریت های اکتشافاتی در آسمان مریخ می سازد

ناسا که ماموریت های متعددی را با استفاده از کاوشگر خود روی مریخ به انجام رسانده، به شکلی فعال از دهه ۹۰ میلادی تاکنون به اکتشاف روی سطح سیاره سرخ پرداخته است و حالا اما، تصمیم گرفته که آسمان مریخ را هم هدف فعالیت های تحقیقاتی اش قرار دهد.

براساس گزارشات مرکز تحقیقات پروازی آرمسترانگ متعلق به این سازمان، مشغول تست نمونه اولیه از یک هواپیما به نام Prandtl-m است؛ نخستین دستگاه ساخته شده به دست بشر که قرار است در آسمان مریخ به پرواز در آید.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این پرنده که شبیه به یک بومرنگ تیتانیومی به نظر می رسد از فایبرگلس و فیبر کربنی ساخته می شود، فاصله میان راس دو بال آن به ۲۴ اینچ می رسد و وزن آن نیز از نیم کیلوگرم تجاوز نمی کند.

چون سطح جاذبه در مریخ به میزان قابل توجهی کمتر از زمین است، این بدان معنا خواهد بود که نسخه مریخی این هواپیما می تواند وزنی برابر با ۱.۱۷ کیلوگرم داشته باشد و همچنان بدون هیچ مشکلی روی این سیاره به پرواز درآید.

اتمسفر مریخ نیز نسبت به جو زمین باریک تر است و به همین دلیل ناسا در نظر دارد تست های مختلفی را در ارتفاعات بالای زمین، روی Prandtl-m انجام دهد تا دریابد که آیا این پرنده توانایی پرواز کردن در آسمان همسایه زمین را دارد یا خیر.

قرار است که تا اواخر امسال، بالونی این هواپیما را به ارتفاع ۱۰۰ هزار پایی از سطح زمین (یعنی جایی که هوا به مراتب ضخامت کمتری دارد) ببرد تا فرایند پرواز آن در جو مریخ را شبیه سازی نماید و در تست های آتی نیز این پرنده به ارتفاعات ۴۵۰ هزار پایی برده خواهد شد.

اگر این پروازها موفقیت آمیز باشند، در مرحله بعد، نمونه تا شده ای از این پرنده در داخل فضاپیما قرار داده می شود و همراه با کاوشگر بعدی که قرار است تا اوایل دهه ۲۰۲۰ میلادی روی مریخ فرود بیاید به فضا ارسال می گردد.

پس از آنکه کاوشگر یاد شده ماموریتش را روی مریخ آغاز نمود، Prandtl-m در آسمان مریخ به پرواز در می آید و مسافتی در حدود ۲۰ مایل را در جو آن می پیماید و سپس روی آن فرود می آید.

ناسا امید دارد تا در زمان پرواز این بومرنگ بر فراز آسمان مریخ، نقاط مناسب برای فرود انسان در ماموریت های آتی به این سیاره را شناسایی نماید.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato