92 درصد از سود صنعت تلفن های هوشمند به حساب اپل واریز می شود

92 درصد از سود صنعت تلفن های هوشمند به حساب اپل واریز می شود

شاید در میان تولید کنندگان موبایل سراسر دنیا، اپل بیشترین سهم را نداشته باشد (این افتخار فعلا نصیب سامسونگ شده) اما جالب است بدانید که این شرکت هم اکنون بالاترین سود عملیاتی را در این صنعت به خود اختصاص داده.

براساس گزارش موسسه Canaccord Genuity در جریان سه ماهه نخست امسال، اپل ۹۲ درصد از سود عملیاتی کسب شده توسط هشت شرکت مطرح تولید کننده موبایل را به خود اختصاص داده که این رقم در مقایسه با ۶۵ درصد سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش داشته است.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

در مقام دوم سامسونگ قرار دارد که ۱۵ درصد از سود عملیاتی کل را از آن خود نموده. احتمالا این سوال در ذهنتان شکل گرفته که چرا مجموع سود عملیاتی کسب شده توسط اپل و سامسونگ (۹۲+۱۵) از ۱۰۰ درصد به دست آمده توسط هشت شرکت نخست دنیا بیشتر است؟ پاسخ ساده است، برخی از تولید کنندگان در این بازه زمانی زیان ده بوده اند و برخی دیگر هم ورشکسته شده اند.

این روزها، بسیاری از شرکت های تولید کننده موبایل با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند. برای نمونه اچ تی سی جدیدا گزارش داد که در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی مجموعا ۲۵۶ میلیون دلار زیان داده است و هفته پیش نیز مایکروسافت از ضرر ۷.۶ میلیارد دلاری اش خبر داد که بدنبال خرید واحد موبایل نوکیا متوجه آن شده است.

با این همه، تنها ۲۰ درصد از میزان فروش جهانی تلفن های همراه به اپل مربوط می شود و بالا بودن سود عملیاتی اش هم بیشتر به خاطر بالا نگه داشتن قیمت آیفون در مقایسه با تلفن های هوشمند اندرویدی است.

بنابر گفته Neil Mawston، مدیر اجرایی یک شرکت فعال در حوزه تحقیقات بازار به نام Strategy Analytics، هم اکنون بیش از ۱۰۰۰ تولید کننده موبایل در سطح دنیا فعالیت می کنند. برخی مانند شیائومی تمایل دارند محصولات اندرویدی خود را با سود ناچیز و بعضا بدون سود به فروش برسانند و در عوض از اپلیکیشن ها و لوازم جانبی خود پول درآورند و برخی دیگر هم ترجیح می دهند سودشان را مستقیما از محل فروش خود دستگاه به دست بیاورند.

متوسط قیمت آیفون در سال گذشته ۶۲۴ دلار در سطح جهانی بود و این در حالیست که متوسط قیمت تلفن های هوشمند اندوریدی برابر با ۱۸۵ دلار اعلام گردید. در سه ماهه مالی منتهی به ۲۸ ماه مارس ۲۰۱۵، متوسط قیمت فروش آیفون با افزایش ۶۰ دلاری به رقم ۶۵۹ دلار رسید و فروش سال به سال آن نیز رشدی ۴۳ درصدی را تجربه کرد.

نظرات ۴۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato