با JP5mini آشنا شوید؛ تبلتی که به صورت ویژه برای زندانیان آمریکایی طراحی شده

با JP5mini آشنا شوید؛ تبلتی که به صورت ویژه برای زندانیان آمریکایی طراحی شده

با JP5mini آشنا شوید؛ تبلتی که به صورت ویژه برای زندانیان آمریکایی طراحی شده

شرکت JPay اقدام به طراحی تبلتی ویژه و مبتنی بر لینوکس کرده که گفته می شود در آینده نزدیک ممکن است توسط ۲ میلیون زندانی مورد استفاده قرار گیرد که هم اکنون در زندان های ۳۴ ایالت کشور آمریکا به سر می برند.

این کمپانی قبلاً نیز شصت هزار دستگاه از تبلت دیگری با نام JP4 را تولید نموده، ولی مدل جدید ساخته شده توسط آنها، یعنی JP5mini، دارای یک ویژگی منحصر به فرد و کلیدی بوده و قادر است به اینترنت متصل گردد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

JP5mini با قیمتی ۷۰ دلاری محصولی کاملاً اقتصادی به حساب می آید که به نمایشگری ۴.۳ اینچی و ۳۲ گیگابایت حافظه ی داخلی تجهیز شده و صرفاً به کاربرش اجازه می دهد موسیقی گوش داده، ایمیل ارسال کرده و یا به ویدئو چت بپردازد.

تبلت مورد بحث در اصل از یک نسخه ی بسیار محدود گشته ی اندروید بهره می گیرد که کاربری آن به شکلی کاملاً کنترل شده درآمده. JPay می خواهد با این محصول به زندانیان فرصت دهد تا از دنیای بیرون آگاه شده و با آن در ارتباط باشند تا وقتی دوران محکومیت شان به سر رسید بتوانند به راحتی به جامعه بازگردند و از آن نگریزند.

طراحی یک دیوایس دیجیتالی و خصوصاً یک تبلت برای زندان ها امری بسیار چالش برانگیز به حساب می آید و باید در حین آن بر مشکلات بسیار خاص و منحصر به فردی غلبه کرد. مثلاً باید اطمینان حاصل نمود ابداً امکان استفاده از محصول نهایی به عنوان یک سلاح وجود ندارد و یا کسی نمی تواند از آن برای وارد کردن چیزی به زندان بهره گیرد.

در همین راستا مدیر عامل JPay به وب سایت تک کرانچ گفته ما در طراحی JP5mini به سراغ بدنه ای یکپارچه از جنس پلی کربنات رفته ایم تا امکان استفاده ابزاری از آن، برای جا به جایی اشیا ممنوع از بیرون به داخل زندان یا برعکس را به صفر برسانیم. ضمناً یک بوت لودر امن نیز پیاده سازی کرده ایم تا اطمینان حاصل شود که قابلیت نصب سیستم عامل دیگری وجود ندارد.

JP5mini در مقابل آب و ضربه هم به صورت کامل مقاومت دارد و از تست های مرتبط به این موضوعات سربلند بیرون آمده. البته سخت افزار آن چندان چنگی به دل نمی زند که در ازاء هفتاد دلار هزینه اش چندان مسئله ی عجیبی به نظر نمی رسد، مثلاً به عنوان پردازنده یک واحد دو هسته ای نسبتاً ضعیف به کار بسته شده.

هدف از به کارگیری یک نسخه محدود اندروید که در اصل از آن با عنوان یک توزیع لینوکس یاد می گردد نیز این بوده که کارمندان زندان بتوانند ارتباطات زندانیان را به صورت کامل تحت نظر داشته و از هر نوع پیش آمدی جلوگیری به عمل آورند.

با این تبلت هر فرد قادر خواهد بود ۳۵ ساعت موسیقی گوش داده و ۱۲ ساعت هم ویدئو ببیند و در کنار همه ی این بحث ها JPay به دنبال راه اندازی فروشگاهی ویژه است که به زندانیان امکان خرید اپ و بازی می دهد.

باید منتظر ماند و دید این طرح و دیوایس مرتبط به آن تا چه حد می توانند بر روی جامعه ی هدف خود اثر گذار و مفید باشند و آیا اصلاً در این زمینه موفقیتی نصیبشان خواهد شد یا خیر.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل