همه چیز درباره آیفون ۱۱

مایکروسافت چگونه حکمرانی دنیای کامپیوترهای شخصی را در اختیار گرفت؟

چیزی تا هفتم مرداد ماه باقی نمانده و مایکروسافت بالاخره در این تاریخ ویندوز 10 را عرضه می کند؛ از همین رو شاید بهتر باشد که نگاهی کوتاه داشته باشیم به تاریخچه شرکتی که صنعت کامپیوتر دنیا را برای همیشه تغییر داد.

در ادامه تعدادی عکس را از تیم مایکروسافت و سیستم عامل مبتکرانه آن در اختیارتان قرار خواهیم داد و از دوران فعالیت گیتس و آلن در Albuquerque گرفته تا استعفای گیتس از سمت مدیر عاملی مایکروسافت و به طور خلاصه کلیه اتفاقات رخ داده در 25 سال نخست از آغاز به کار این شرکت را از نظر می گذرانیم.

با دیجیاتو همراه باشید.

تولد مایکروسافت

image

شرکت مایکروسافت در تاریخ 15 فروردین 1354 شمسی در Albuquerque نیو مکزیکو تاسیس شد. بنیانگذاران این شرکت پل آلن دانشجوی دانشگاه ایالتی واشنگتن و بیل گیتس دانشجوی دانشگاه هاروارد بودند که دوستی شان از سال های کودکی آغاز شده بود و هر دو تحصیلات خود در دانشگاه را نیمه تمام رها کرده و به سراغ علاقه شان یعنی کامپیوتر رفتند.

در جستجوی جایی برای کار کردن

image (1)

این ساختمان متروکه نخستین دفتر اصلی مایکروسافت در Albuquerque بود. آنها از سال 1975 میلادی تا 1979 را در این ساختمان سپری کردند و چون افراد متخصص حاضر نمیشدند برای کار کردن به نیومکزیکو مهاجرت کنند، تصمیم گرفتند که به منطقه Bellevue در واشنگتن نقل مکان نمایند.

نخستین کامپیوتر ساخته شده توسط این دو نفر

image (2)

نکته جالب این است که مایکروسافت در اصل اولین شرکت تاسیس شده توسط این دو نفر نبود و نخستین همکاری مشترک گیتس و آلن Traf-O-Data نام داشت که در سال 1972 میلادی ساخته شد؛ کامپیوتری که اطلاعات را از کانترهای ترافیکی سطح شهر دریافت می کرد و آنها را در اختیار مهندسان ترافیک قرار می داد. این همکاری با موفقیت زیادی روبرو نشد اما مسیر را برای شکل گیری مایکروسافت هموار کرد.

نخستین محصول مایکروسافت

image (3)

نخستین محصول مایکروسافت نسخه ای از زبان برنامه نویسی بیسیک بود که برای «ریزکامپیوتر» Altair 8800 ارائه گردید که در سال 1975 میلادی وارد بازار شد و در واقع یکی از نخستین نسخه های دستگاهی به شمار می رفت که این روزها تحت عنوان کامپیوتر شخصی یا PC از آن یاد می شود. آلن و گیتس ایده ساخت این دستگاه را پس از مطالعه در مورد آن در مجله Popular Mechanics گرفتند.

داستان عکس های بازداشت بیل گیتس

image (4)

مایکروسافت فعالیت خود در بازار بیسیک را برای مدتی ادامه داد و رشدی آرام اما مستمر را تجربه کرد. در همین دوران (حدودا سال 1977) بود که گیتس به خاطر یک خلاف کوچک در حین رانندگی دستگیر شد و این عکس ها نیز به همین جریان مرتبط می شوند.

رشد شرکت

image (5)

تا سال 1978 میلادی، شمار کارکنان مایکروسافت از یازده نفر فراتر نرفت. عکسی که در بالا می بینید با این توضیح دست به دست می شد که «آیا در این شرکت سرمایه گذاری می کردید؟» علت هم روشن است، صرفا به چهره های این افراد نگاه کنید!

MS-DOS

image (6)در سال 1980 و در حالی که هنوز مدت زمان زیادی از نقل مکان مایکروسافت به واشنگتن نگذشته بود، IBM به فردی نیاز داشت که بتواند یک سیستم عامل را برای کامپیوتر شخصی آتی اش طراحی کند. در این لحظه بود که مایکروسافت با MS-DOS (برگرفته از عبارت Microsoft Disk Operating System) قدم به میدان گذاشت.

جالب است بدانید که مایکروسافت خودش ام اس داس را توسعه نداده بود و در عوض مجوز آن را از یک تولید کننده کامپیوتر به نام Seattle Computer Works خریداری کرده بود. در هر صورت کامپیوتر شخصی IBM ساخته شد که بر بازار حکم براند و مایکروسافت نیز سیستم عامل مورد نیاز آن را تامین می کرد.

ملحق شدن بالمر به تیم

image (7)

در سال 1980 میلادی یک اتفاق مهم دیگر نیز برای مایکروسافت رخ داد: بیل گیتس یکی از هم کلاسی های سابق خود در هاروارد به نام استیو بالمر را به استخدام درآورد. این استخدام بعدها اهمیت بالایی پیدا می کند. در سال 1983 میلادی، آلن به خاطر ابتلا به لنفوم هوچکین (گونه ای از سرطان خون) مایکروسافت را ترک کرد.

عرضه عمومی سهام شرکت

image (8)

در سال 1986 میلادی و درست هم زمان با جدی گرفته شدن مایکروسافت از سوی دنیای تکنولوژی و رسانه ها، سهام این شرکت به صورت عمومی عرضه شد که این اتفاق حداقل 350 میلیون دلار را برای بیل گیتس به ارمغان آورد.

ویندوز 1.0

image (9)

در سال 1985 میلادی، یعنی کمی پیش از عرضه سهام مایکروسافت به صورت عمومی، این شرکت ویندوز 1.0 را عرضه کرد. این نسخه از ویندوز در اصل به عنوان نوعی اینترفیس گرافیکی برای MS-DOS عرضه شد تا استفاده کاربران از آن را راحت تر کند.

سود مایکروسافت برای نخستین بار میلیاردی می شود

image (10)

در سال 1987 میلادی، ویندوز 2.0 عرضه گردید که نسبت به نسخه اولیه خود تغییرات اندکی در آن اعمال شده بود اما هنوز هم بهترین نسخه از راه نرسیده بود: ویندوز 3.0 همان سیستم عاملی بود که می توانست نام مایکروسافت را به خانه ها وارد نماید. در سال 1990 میلادی، مایکروسافت نامش را به عنوان نخستین شرکت نرم افزاری که فروش سالانه ای برابر با یک میلیارد دلار داشته به ثبت رساند.

Minesweeper و Solitaire

نسخه 3.1 ویندوز دو سال بعد از ویندوز 3.0 یعنی در سال 1990 میلادی ارائه گردید و ظرف دو سال نخست از عرضه اش، دو میلیون نسخه از آن به فروش رفت. ویندوز 3.0 همچنین عرصه ظهور نخستین بازی های کلاسیک ویندوز چون Minesweeper و Solitaire بود.

آفیس مایکروسافت وارد بازار شد

image (11)

ویندوز 3.0 تنها محصول ارائه شده مایکروسافت در سال 1990 میلادی نبود: نخستین نسخه از آفیس مایکروسافت نیز حدودا در همان زمان عرضه گردید و این اولین باری بود که ورد، پاور پوینت و اکسل به دنیا معرفی گردیدند و سلسله ای به راه افتاد که پادشاهی آن تا 26 سال به طول انجامید.

سال های طلایی و رقابت گیتس و جابز

image

در این برهه مایکروسافت سلطان بلامنازع کامپیوترهای شخصی بود. IBM استانداردهای لازم برای سازگاری PCها را تعریف کرده بود و ویندوز مایکروسافت روی تمامی آنها اجرا می شد.

تنها رقابت با اپل وجود داشت که سری کامپیوترهای مکینتاش آن اگرچه جمع اندکی از کاربران را با خود همراه کرده اما توانسته بود وفاداری آنها را به خود جلب نماید. گیتس و جابز در ادامه به دوستانی خوب برای هم بدل گردیدند اما در آن زمان رقبای کاری جدی هم مجسوب می شدند.

ویندوز 95

image (1)

این نسخه از ویندوز بهبودی قابل توجه برای سیستم عامل مایکروسافت محسوب می شد و تا پیش از رونمایی آن یعنی در تاریخ 24 اوت 1995 میلادی جنجال های خبری زیادی در رابطه با آن بر پا شد و جالب است بدانید که برخی از مردم حتی برای بزرگداشت ویندوز 95 مهمانی برگزاری می کردند.

در تیزرهای تبلیغاتی تهیه شده برای این سیستم عامل و البته دکمه استارت آن که بعد تحولی عظیم را برپا کرد، از آهنگ «Start Me Up» گروه موسیقی Rolling Stones استفاده شد.

موج اینترنت

image (2)

گیتس در یادداشتی تحت عنوان «موج اینترنت» که برای کارکنانش نوشته بود از اینترنت تحت عنوان منبع عظیم تغییرات در بازار یاد کرده بود و ویندوز 95 را نیز دروازه باشکوه برای ورود به این بازار خوانده بود.

ویندوز 95 حاوی یک نسخه آزمایشی از Microsoft Network بود که نوعی سرویس اینترنتی و رقیبی جدی برای شرکت AOL به شمار می رفت. مرورگر اینترنت اکسپلورر مایکروسافت نیز بعدها در آپدیتی که برای ویندوز 95 ارائه گردید به این نسخه از ویندوز اضافه شد.

پرونده های حقوقی

image (8)

طرح های جالب . جدید مایکروسافت در حوزه اینترنت دردسرهای بزرگی را در سال 1998 میلادی برای این شرکت به وجود آورد؛ برای نمونه وزارت دادگستری آمریکا پرونده ای را علیه این شرکت گشود و در آن مدعی شد که مایکروسافت با گنجاندن یک مرورگر اینترنتی و همچنین ISP در ویندوز 95 سعی در ایجاد نوعی انحصار دارد.

سرانجام گیتس مجبور شد که بخشی از کدهای خود را در اختیار توسعه دهندگان سوم شخص قرار دهد و امکان دستیابی دیگران به اطلاعاتش را فراهم نماید.

بالمر به سمت ریاست مایکروسافت منصوب می شود

image (7)

در سال 1998 میلادی دو اتفاق مهم رخ داد: مایکروسافت ویندوز 95 را عرضه کرد و آپدیتی کوچک را برای آن عرضه نمود که امکانات این سیستم عامل در حوزه اینترنت را افزایش می داد و دوم اینکه استیو بالمر (همکلاسی قدیمی گیتس) به سمت ریاست مایکروسافت منصوب گردید.

MSNBC و کوچک شدن ویندوز

image (6)

در اواخر دهه 90 میلادی، مایکروسافت فعالیت هایش را در حوزه های گوناگون توسعه داد. در سال 1996، این شرکت با همراهی NBC یک شبکه خبری مشترک به نام MSNBC را راه اندازی کرد که تا امروز به فعالیت های خود ادامه داده است. این شرکت همچنین ویندوز CE را عرضه کرد؛ نسخه ای از ویندوز که برای دستیارهای دیجیتالی شخصی و دیگر کامپیوترهای کوچک ساخته شده بود (بیش از یک دهه قبل از عرضه آیفون).

بالمر به سمت مدیر عاملی منصوب شد

image (4)

در 13 ژانویه سال 2000، گیتس سمت مدیرعاملی را به بالمر سپرد و در عوض تحت عنوان شغلی «معمار ارشد نرم افزاری» به فعالیت خود ادامه داد.

دوران بالمر

image (3)

بالمر بین سال های 2000 تا 2014 میلادی بر صندلی مدیر عاملی این شرکت تکیه زد و در این دوران تغییرات زیادی را در بازار احساس نمود که از آن جمله می توان به شکوفایی مجدد اپل، ظهور گوگل و سقوط کامپیوترهای شخصی اشاره نمود که همگی تاثیری قابل توجه را بر فعالیت های این شرکت گذاشتند.

مطالب مرتبط

معاون ارشد واحد طراحی گوگل و گلایه هایی تند از تجربه کاربری ویندوز ۱۰

ماتیاس دوآرته، معاون ارشد واحد طراحی گوگل در فاصله ی زمانی کوتاهی پس از ضبط کردن اولین پاکست خود و طی اقدامی عجیب به شکلی کاملاً واضح در اشتراک توییترش ویندوز ۱۰ مایکروسافت را مورد انتقادهایی بسیار تند قرار داده است.وی بلافاصله بعد از انتشار جدیدترین اپیزود پادکست Tomorrow متعلق به جاشوآ تاپلسکی، از نویسندگان مطرح... ادامه مطلب

مایکروسافت و محدود کردن دسترسی اپ های تبلیغاتی که از تکنیک «مرد میانی» استفاده می کنند

در سال ۲۰۱۶ میلادی، مایکروسافت تصمیم دارد نگاهی بسیار محتاطانه تر به نرم افزارهای تبلیغاتی داشته باشد. اهالی ردموند امروز اعلام نمودند که نرم افزارهای تبلیغاتی که می توانند کنترل را از دست کاربر ربوده و به جای او تصمیم گیری کنند را مسدود خواهد کرد.در واقع روی سخن مایکروسافت با نوعی از نرم افزارهای تبلیغاتی... ادامه مطلب

مایکروسافت در پروژه تازه خود به نام «ناتیک» دیتاسنترها را به زیر آب می برد

مایکروسافت امروز از پروژه جدیدی به نام Natick خبر داد که در اصل نوعی طرح تحقیقاتی است و به موجب آن زیرساخت های محاسباتی مبتنی بر کلاود به مجاورت شهرهای بزرگ و در نزدیکی آبهای وسیع انتقال می یابند و این یعنی ساخت دیتاسنترهایی که زیر آب قرار می گیرند.البته لازم است اضافه نماییم که در حال حاضر... ادامه مطلب

مایکروسافت رقیبی برای کروم کست به بازار می فرستد

گوگل مدتی پیش گجتی به نام Chromecast به بازار فرستاد که اجازه می داد از طریق اتصال آن به پورت HDMI، تصاویر و ویدئوهای ابزارهای دیگر را به صورت بیسیم و از طریق WiFi روی آن پخش کرد. اما حالا مایکروسافت سعی کرده رقیبی برای این محصول گوگل به بازار عرضه کند. محصولی که برند... ادامه مطلب

ناسا در فضا از هولولنزهای مایکروسافت استفاده خواهد کرد

مایکروسافت زمانی که هدست واقعیت مجازی خود را رونمایی می کرد، آن را یک محصول با کاربردهای متنوع در مشاغل مختلف معرفی کرد. این شرکت حالا در همکاری با ناسا پروژه Sidekick را راه انداخته است، پروژه ای که بنا دارد هولولنز را برای کمک به فضانوردان، به ایستگاه بین المللی فضایی بفرستد.این پروژه از ۲ جنبه... ادامه مطلب

چرا مایکروسافت لینکداین را خرید؟

روز گذشته و تنها چند ساعت پیش از آغاز کنفرانس WWDC، مایکروسافت با خبر خریدن لینکداین همه را شگفت زده کرد. قیمتی که مایکروسفت برای خرید آن پرداخت می کند هم به ۲۶.۲ میلیارد دلار می رسد؛ مبلغی که برای خرید یک شبکه اجتماعی، اندکی بالاست و البته همین اقدام، لینکداین را در صدر گران... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x