با احمد محمد، قهرمان جدید سیلیکون ولی آشنا شوید

احمد محمد یک دانش آموز 14 ساله است، با ایده هایی بزرگ، تفکری خلاق و ذهنی پویا. روز گذشته، خبر دستگیری این نوجوان 14 ساله، نظرات بسیاری را برانگیخت و سوژه ی داغ بسیاری از رسانه های خبر شد.

ماجرا از این قرار بوده که محمد، برای تحت تاثیر قرار دادن معلمین خود و نمایش نبوغ خود، ساعتی دست ساز درست می کند و آن را با خود به مدرسه می برد. احمد با خیال اینکه پروژه اش مقبول واقع می شود، آن را به معلم اش ارائه می دهد اما واکنش دبیر آمریکایی به ساعت دست ساز این نوجوان عرب، اصلا آنطور که احمد انتظار داشت پیش نمی رود.

معلم احمد سریعا گزارش یک بمب را به پلیس می دهد و چند دقیقه بعد، نوجوان 14 ساله با دستبند از مدرسه بیرون می رود.

در ادامه این داستان هیجان انگیز را دنبال کنید.

AP_250782557912-582x462

تصویر فوق توسط پلیس Irving، ناحیه ای که احمد محمد ساکن است منتشر شده. پلیس می گوید احمد ادعا دارد این دستگاه هیچ ارتباطی با بمب ندارد و فقط یک ساعت ساده و دست ساز است. به همین دلیل هیچ جرم و پرونده ای برای وی ثبت نخواهد شد.

به هر حال، مشکوک شدن به نوجوان عرب 14 ساله و دستگیری او، به اندازه کافی احساسات را برانگیخته که ثبت نشدن پرونده دردی از آن دوا نکند. کاربران شبکه های اجتماعی باز هم از تبعیض نژادی به خاطر رنگ پوست و تفکر منسوخ مردم آمریکا ابراز تنفر کردند.

دستگیری احمد، موج عجیبی در توییتر و فیسبوک به راه انداخت. باراک اوباما در توییتی از احمد خواست که ساعت اش را به کاخ سفید بیاورد و مارک زاکربرگ از او دعوت کرد هر زمانی که مایل بود به فیسبوک رفته و با او گفتگو کند.

هیلاری کلینتون نیز در توییتر خود چنین نوشت: «گمان ها و وحشت ما را در امان نگه نمی دارند. ما را به عقب می رانند. احمد، کنجکاو باقی بمان و به ساختن ادامه بده».

اکانت Google Science Fair نوشت: «احمد، ما آخر هفته یک صندلی در Google Science Fair برایت رزور کرده ایم. می خواهی بیایی؟ ساعت ات را هم بیاور».

CPARD-oUEAA6iVC

Marc Andreessen، کارآفرین و مهندس آمریکایی با ارسال تصویر فوق گفت: «باید اعتراف کنید که این سیب زمینی ها شبیه به نارنجک هستند».

صدها توییت و پیام توسط اهالی تکنولوژی و سیلیکون ولی با هشتگ IStandWithAhmed منتشر شد و حالا احمد محمد یکی از محبوب ترین چهره های آمریکا در حال حاضر است. اگرچه پروژه مدرسه نتوانست نظر معلمین اش را جلب کند اما چه کسی اهمیت می دهد؟ وی حالا یک قرار ملاقات با باراک اوباما و مارک زاکربرگ دارد. چه کسی حالا برای معلم نژادپرست احمد ارزش قائل است و در تقویم اش جایی برای ملاقات با او زمان خالی می کند؟

در نهایت، احمد طی توییتی پیام جالبی ارسال کرد: «از پشتیبانی تان ممنونم، فکر نمی کردم کسی به یک پسر مسلمان اهمیتی بدهد».

ویجیاتو

نظرات ۷۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟